Jump to content

comanda online din afara


Adi320

Recommended Posts

salut

 

vreau sa comand niste accesorii pt masina din germania si nu stiu cum sta treaba cu vama.. cat este? unde se plateste? vine pachetul direct la usa sau trebuie sa ma duc eu sa-l iau de undeva?

 

nu am mai comandat dinafara pana acum si nu stiu.

 

 

De asemenea, daca a comandat cineva de pe ebay.co.uk sau ebay.de sa-mi zica si mie cum se procedeaza

Link to comment
Share on other sites

nu se plateste nici o taxa pt pachetele ce vin din UE. ati uitat ca sunteti in UE ? .

ele vor ajunge la posta de care apartine adresa voastra, ca un colet normal.

pt ebay , cel mai folosit mod de plata e paypal, incepe ati face cont acolo si sa te verifici. pe ebay e simplu, iti faci cont, selectezi produsu, platesti prin paypal si astepti raspuns de la vanzator cu confirmarea trimiterii pachetului, sa cumperi de la utilizatori cu multe vanzari la activ si rating-uri pozitive. tu chiar daca nu ai nici un rating, din moment ce ai platit si plata e confirmata ei iti trimit pachetul. am cumparat din SUA, UK, DE, China, Hong Kong de multe ori fara probleme, tot timpul a ajuns pachetul la timp.

 

ebay.com si ebay.de is 2 site-uri diferite, ai nevoie de cont pe fiecare.

 

 

PS: am cumparat o data ceva din Hong Kong, a pus pachetul pe data de 17, pe 18 era in bucuresti(mi-a dat tracking number)) , dupa aia i-a trebuit 8 zile sa ajunga la Cluj :))

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

nu se plateste nici o taxa pt pachetele ce vin din UE. ati uitat ca sunteti in UE ? .

ele vor ajunge la posta de care apartine adresa voastra, ca un colet normal.

pt ebay , cel mai folosit mod de plata e paypal, incepe ati face cont acolo si sa te verifici. pe ebay e simplu, iti faci cont, selectezi produsu, platesti prin paypal si astepti raspuns de la vanzator cu confirmarea trimiterii pachetului, sa cumperi de la utilizatori cu multe vanzari la activ si rating-uri pozitive. tu chiar daca nu ai nici un rating, din moment ce ai platit si plata e confirmata ei iti trimit pachetul. am cumparat din SUA, UK, DE, China, Hong Kong de multe ori fara probleme, tot timpul a ajuns pachetul la timp.

 

ebay.com si ebay.de is 2 site-uri diferite, ai nevoie de cont pe fiecare.

 

 

PS: am cumparat o data ceva din Hong Kong, a pus pachetul pe data de 17, pe 18 era in bucuresti(mi-a dat tracking number)) , dupa aia i-a trebuit 8 zile sa ajunga la Cluj :))

 

eu am cont din 2002 pe ebay si pe paypal, dar facute in sua; vroiam sa stiu cum merg in romania si daca se plateste vama.

 

Pai daca e asa simplu sa se ia de pe ebay si la noi, atunci cum se mai vand accesorii aici la suprapret..?!

 

Ar trebui sa se faca un topic stiky cu "ebay tutorial" sa-l vada toti si sa nu mai ia la pret dublu de la noi..

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai fac un topic nou...

 

am gasit ceva interesant pe ebay, dar nu stiu cat de rezistente sunt :) or fi chinezarii ?

Daca a comandat cineva asa ceva de aici ebay sa dea un feedback pt ca e extrem de ieftin. Am dat acu vreo cateva saptamani pe un brat suspensie Lemforder 370 ron :)

Link to comment
Share on other sites

asta pt ca transportul e inclus in pretul produsului (desi apare detaliat pe factura), si variaza in functie de greutate, nr.bucati, tara de destinatie etc...

avantajul e la comenzile cu mai multe bucati per produs, unde transportul se reduce la jumatate :)

Link to comment
Share on other sites

pe ebay.de nu merge sa schimbi limba? ca mi-e cam peste mana germana, desi am facut la scoala.

In concluzie, coletul vine la posta sau la usa? ca eu am in buletin o adresa veche si as comanda pe adresa aia.

pe adresa unde stau e un cartier nou construit recent si nu prea apar in baza de date cu adresa asta.

si cum se face?se plateste integral inainte sau se da un avans si restul se plateste la primire(ramburs)?

Link to comment
Share on other sites

pe ebay.de nu merge sa schimbi limba? ca mi-e cam peste mana germana, desi am facut la scoala.

In concluzie, coletul vine la posta sau la usa? ca eu am in buletin o adresa veche si as comanda pe adresa aia.

pe adresa unde stau e un cartier nou construit recent si nu prea apar in baza de date cu adresa asta.

si cum se face?se plateste integral inainte sau se da un avans si restul se plateste la primire(ramburs)?

 

nu e problema cu adresa. eu comandam produsele la adresa la care locuiam si era diferita de adresa din buletin. la posta te duci cu buletinul si iti noteaza seria si nr de buletin. coletul vine la usa sau la posta , depinde de dimensiune. daca e prea mare pt a-l aduce postasul atunci trebuie sa il ridici tu de la posta. mie pachetele mici mi le aduce acasa, cele mai voluminoase le iau de la posta, asta pt pachete din UE. tot ce vine din afara UE obligatoriu tre sa te duci la posta, sa se uite aia de la vama in pachet.................bla bla. trebuie sa platesti integral in avans, nu trimite nimeni cu ramburs in romania. daca o sa cumperi de la un seller cu multe tranzactii pozitive la activ nu ai de ce sa ingrijorezi, nu o fi pacalit.

 

 

bafta

 

multumesc pt informatii. chiar ma tenteaza sa cumpar. prima oara cred ca o sa cumpar o husa de piele pt cheia de E90, ceva ieftin. in caz ca ma pacalesc sa nu pierd mult, si pana prind experienta.

 

exact !

 

pe ebay.de nu se poate schimba limba de comunicatie , germana !

 

poti insa apela la anumite site-uri de translatie cum ar fi http://babelfish.altavista.com sau google...

 

nu iti fac traducere perfecta, dar maca ai habar de ceea ce vezi acolo... pot traduce toata pagina...

o sa merg in paralel cu ebay.com sa vad comenzile. nu prea o sa pot sa-mi dea seama in amanunt de descrierea produsului, dar vad eu. apelez si la site-ul de translatie. mersi.

Link to comment
Share on other sites

il vor desface indiferent ce le vei spune tu...

tot ce depaseste 45 euro e supus vamuirii...

 

nu conteaza valoarea facturii, ci cea declarata de tine :)

 

Scutirea pana in 45 euro se refera la bunurile trimise de la o persoana particulara unei alte persoane particulare ( reg. CEE 918/83 ) atata timp cat este vorba despre importuri fara caracter comercial ( prezinta un caracter ocazional, contin exclusiv marfuri rezervate uzului personal sau al familiei si sunt adresate destinatarului fara nici un fel de plata. )

In cazul comenzilor pe internet scutirea se aplica in limita valorii de 22 euro.

Pt. mai multe informatii...mail me :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.