Jump to content

taxa la un 5


FanBmw85

Recommended Posts

salutare probabil s-a mai discutat aceasta problema , eu am dat search dar nu am gasit nici un topic sa ma lamureasca cam cat costa taxa la un bmw 525d din 2001 adus din Germania. are aceasta masina filtru de particule?

 

 

ca pana la sfarsitul lunii trebuie s-o inscriu dar nici acuma nu stiu cam cat duce taxa exact cu zecile astea de calculatoare taxa auto.

deci va rog stie careva cat costa modelu asta de masina .

 

525d din 2001 cu 179/g

 

si care e faza cu filtru ala de particule .. si de unde stiu daca masina are acest filtru sau nu`l are. multumesc

Link to comment
Share on other sites

salutare, intra pe www.mfinante.ro si acolo gasesti calculatorul folosit de catre ministerul finantelor la calculul taxei. Din cate imi aduc eu aminte la 525 2001 care este euro 3 taxa este de aproximativ 1600 euro, dar acolo pe situl acela o sa te lamuresti sigur.

Nu ai filtru de particule, BMW cu filtru gasesti numai modelul E60 dar si pe ala numai din 2004. Daca ai asa ceva mai primesti discount la taxa de 25%. Tu 100% nu ai acel filtru.

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

voi ati auzit ultimele stiri ? chiar au de gand sa tripleze taxa? cica de la 15 decembrie ar intra in vigoare.

 

dar eu am o intrebare. care ar cunoaste sa-mi raspunda

 

 

 

Ce taxa platesc eu dupa 15 dec de cand se va tripla, daca masina mea a fost adusa in tara pe 15 octombrie? O sa platesc taxa triplata daca astept sa o inscriu in 2009 sau se tine cont ca masina a fost intrata in tara inainte de termenul pe care l-au stabilit cei din guvern pentru triplarea ei ???

Link to comment
Share on other sites

Ce taxa platesc eu dupa 15 dec de cand se va tripla, daca masina mea a fost adusa in tara pe 15 octombrie? O sa platesc taxa triplata daca astept sa o inscriu in 2009 sau se tine cont ca masina a fost intrata in tara inainte de termenul pe care l-au stabilit cei din guvern pentru triplarea ei ???

 

Nu cred cĂŁ se va Ăžine cont de data intrĂŁrii ĂŽn ĂžarĂŁ ci de data la care plĂŁteÂşti.

Link to comment
Share on other sites

Nu are filtru particule da se poate dota si l-ai facut oiro 4 :)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=18&fg=10

 

RETROFIT PARTICLE FILTER E39 M57 EU3 E39-M57 EU3 1 18100418187 See EBA 0035951, EBA 0428580 :)

 

Stiu scumpa distractie :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Nu are filtru particule da se poate dota si l-ai facut oiro 4 :)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=18&fg=10

 

RETROFIT PARTICLE FILTER E39 M57 EU3 E39-M57 EU3 1 18100418187 See EBA 0035951, EBA 0428580 :)

 

nu cred ca daca ii pui filtru de particule retrofit o sa intre Euro 4, pentru ca in Romania la RAR euro este dat de seria de sasiu a masini, si oricum masini euro 4 sunt si fara acel filtru.

Link to comment
Share on other sites

Fiind taxa de prima inmatriculare se ia in considerare data la care platesti.

 

Oricum, nu cred ca-i va permite UE lui Tariceanu sa faca ce vrea el, mai ales ca are un interes personal in afacerea asta!

 

Pai deja s-a facut, s-a dat ordonanta ieri. Mai ramane pana pe 15 decembrie sa actualizeze calculatoarele cu noile metode de calcul a taxei.

Link to comment
Share on other sites

voi ati auzit ultimele stiri ? chiar au de gand sa tripleze taxa? cica de la 15 decembrie ar intra in vigoare.

 

dar eu am o intrebare. care ar cunoaste sa-mi raspunda

 

 

 

Ce taxa platesc eu dupa 15 dec de cand se va tripla, daca masina mea a fost adusa in tara pe 15 octombrie? O sa platesc taxa triplata daca astept sa o inscriu in 2009 sau se tine cont ca masina a fost intrata in tara inainte de termenul pe care l-au stabilit cei din guvern pentru triplarea ei ???

acum a anuntata la televizor ca masinile care au efectuat RAR pina in data de 15 Decembrie platesc taxa dupa formula actuala de calcul, cele care fac RAR dupa 15 decembrie platesc taxa care va intra in vigoare

Link to comment
Share on other sites

in acelasi timp uniunea europeana a spus NU la triplarea taxei !

 

chiar sunt curios ce o sa se intample.

guvernu tariceanu nu mai are mult si i se rupe lui dece zice uniunea europeana. sunt convins 100% ca vor mari taxa, intr-un fel le dau dreptate toata lumea a adus golf3 si bmw e36 moarte toate ruginite cazi din ele, fara frane adevarate cazane pe roti la care dau taxa intre 190-500euro fiind masini euro 2 din 93-94, iar daca vrei sa aduci un e39 sau e 60 cu motor de 3000 de dupa 2000,2001 dai taxa 2000Euro+, ti se pare normal?mie nu.

Link to comment
Share on other sites

STO ai dreptate. nu am nimic impotriva sa mai mareasca taxa pentru masinile non euro , euro 1 chiar si 2... dar cum adica sa platesc 4500 euro ptr un E39 ? chiar daca e din 2001 face praf din multe pdv Loganu`. am la munca masina de servici un Logan din asta nou an 2008. dupa 1500 km efectuati deja ii scartaie stergatoarele cand ploua si cand franez se aude ceva ciudat.NO COMMENT

partea buna e ca la a mea am efectuat RAR-ul de vreo 1 luna. daca ramane asa cum s-a zis la stiri .. s-ar putea sa scap.

doamne ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

STO ai dreptate. nu am nimic impotriva sa mai mareasca taxa pentru masinile non euro , euro 1 chiar si 2... dar cum adica sa platesc 4500 euro ptr un E39 ? chiar daca e din 2001 face praf din multe pdv Loganu`. am la munca masina de servici un Logan din asta nou an 2008. dupa 1500 km efectuati deja ii scartaie stergatoarele cand ploua si cand franez se aude ceva ciudat.NO COMMENT

partea buna e ca la a mea am efectuat RAR-ul de vreo 1 luna. daca ramane asa cum s-a zis la stiri .. s-ar putea sa scap.

doamne ajuta :)

eu am platit si taxa la e39 chiar ieri deci nu-mi fac griji, si din intamplare am si eu un logan dar disel de care sincer sunt multumit avind in vedere ca e masina romaneasca dar stergatoarele scartaie decand lam luat din fabrica :))

Parerea mea ca taxa ar trebui platia in functie de dotarile masini si de starea incare se afla masina nu dupa capacitatea motorului. E plin orasul de camioane Roman de prin ani 60 care polueaza mai mult decat 20 e39 cu motoare ce 3000. Dar prostia e mare si nai ce sa le ceri.

 

Dar stai linistit ca la masinile mai noi de 10 ani am intelesca nu se modifica taxa, taxa se mofica doar la cele mai vechi de 10 ani(parerea mea ca sunt vizate in special golfurile si e36)

Link to comment
Share on other sites

Cei de la guvernare sunt handicapaÞi? Cã dacã este aºa eu pot sã Îmi iau adio de la E39 2i, din `97-`00 ºi prost am fost, atunci, cã mi - am vândut maºina E36 1.8 IS cu gândul sã Îmi cumpãr ceva mai bun. Pãi În cazul ãsta taxa mã costã 2000 euro , caz fericit dacã prind un model dupã 99 care e euro 3 . Dacã legea rãmâne aºa, În cazul astã o Înmatriculez la bulgari, nu am altã soluÞie, eu nu rãmân fãrã maºinã, mai ales fãra BMW. Nu este alt model care sã Îmi placã...
Link to comment
Share on other sites

Cei de la guvernare sunt handicapaÞi? Cã dacã este aºa eu pot sã Îmi iau adio de la E39 2i, din `97-`00 ºi prost am fost, atunci, cã mi - am vândut maºina E36 1.8 IS cu gândul sã Îmi cumpãr ceva mai bun. Pãi În cazul ãsta taxa mã costã 2000 euro , caz fericit dacã prind un model dupã 99 care e euro 3 . Dacã legea rãmâne aºa, În cazul astã o Înmatriculez la bulgari, nu am altã soluÞie, eu nu rãmân fãrã maºinã, mai ales fãra BMW. Nu este alt model care sã Îmi placã...

 

Doamne ce semnĂŁturĂŁ ai! :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.