Jump to content

probleme motor BMW 318D din 2004


p_automania

Recommended Posts

Salutere.

Am o problema cu bmw meu si sper ca cineva sa ma ajute.

Detin de un an un 318D din 2004 pina acum o luna nu am avut probleme la el. dar cum intotdeuna trebuie sa ai de lucru, imi da el. Sa expilic situatia ca ma disperat. prima simtoma: a inceput sa tremure la plecarea de pe loc dar acest lucru se intimpla doar in aglomeratie bara la bara si dupa circa 30min, altfel daca se mergea normal nu tremura. I-am schimbat volanta si kitul ambreiaj, tampoane cutie si rulmentii cardan si surpriza la fel. Am mers pe la diferiti mecanicii si totii si-au dat cu parerea....... problema mea s-a agravat de circa 2-3 zile a inceput sa tremure zgomotos motorul si la relantii, drept pt care am mers la test si in urma testului mi s-a comunicat defectul "sistem recilculare gaze incomplet" am cerut mecanicului sa remedieze defectul, a incercat mi-a schimbat unii senzorii, a spalat egr-ul si nimic tot la fel.

Apropo mi-a crescut consumul la 15-19 in oras.

Stie cineva ce anume am defect sau ajung la reprezentanta.

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Daca era biela motorul batea al meu nu bate doar merge mai zgomotos ca disel din cauza saturatiei de motorina, si sonda labda daca era stricata o vedea testerul, la mine defectul este "sistem/circuit recilculare gaze incomplet"si acest defect nu stiu cum sa-l remediez.

Cred ca o sa schimb filtru epurator cum ma sfatuieste stefann. este sigurul lucru pe care nu l-am facut pe sistemul recilculare gaze. multumesc frumos de sfaturi si pareri ,astept in continuare discutii.

Link to comment
Share on other sites

Salutere.

Am o problema cu bmw meu si sper ca cineva sa ma ajute.

Detin de un an un 318D din 2004 pina acum o luna nu am avut probleme la el. dar cum intotdeuna trebuie sa ai de lucru, imi da el. Sa expilic situatia ca ma disperat. prima simtoma: a inceput sa tremure la plecarea de pe loc dar acest lucru se intimpla doar in aglomeratie bara la bara si dupa circa 30min, altfel daca se mergea normal nu tremura. I-am schimbat volanta si kitul ambreiaj, tampoane cutie si rulmentii cardan si surpriza la fel. Am mers pe la diferiti mecanicii si totii si-au dat cu parerea....... problema mea s-a agravat de circa 2-3 zile a inceput sa tremure zgomotos motorul si la relantii, drept pt care am mers la test si in urma testului mi s-a comunicat defectul "sistem recilculare gaze incomplet" am cerut mecanicului sa remedieze defectul, a incercat mi-a schimbat unii senzorii, a spalat egr-ul si nimic tot la fel.

Apropo mi-a crescut consumul la 15-19 in oras.

Stie cineva ce anume am defect sau ajung la reprezentanta.

 

Va multumesc anticipat.

ai schimbat cumva filtru de aer inainte?

Link to comment
Share on other sites

cineva m-a intrebat la ce mecanic mi-am curatat egr. Il cheama gabi, are un mic service pe la casa presei libere , a lucrat mult timp la bmw si acum si-a deschis afacerea lui. este bun are tester si rezolva cam tot ce se poate la bmw daca nu poate te trimite recomandat la reprezentanta asa cum m-a trimis pe mine miine.

Cine vrea nr lui sa-mi trimita un pm si ii dau raspunsul pe loc, l-as scrie pe forum dar nu vreau sa supar pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine e de mers la un service gen reprezentanta sau autorizat BMW, la cineva cu recomandare care chiar se pricepe. Multa lume merge pe la diversi baietasi la care le dau de lucru, in sensul ca incep aia sa iti schimbe tot felul de piese (care poate chiar erau bune) si te pun sa platesti o gramada de bani. E fara sens... Du-te la reprezentanta (Bavaria , Filaret), baietii aia stiu cel mai bine si unii chiar au experienta buna. Altfel, nu faci decat sa bagi bani in ea fara noima si pe bajbaiete. Parera mea :)
Link to comment
Share on other sites

si a mea face la fel, si dupa un drum in Bucuresti mor ( noroc ca nu stau acolo ) dar masina face numa la cald si in conditii de oras si numai in prima treapta .Facea asa de cand am luato din Germania de acum un an si ceva si de atunci am facut 35.000 km.Noroc , repet , ca stau intr-un oras mic si nu sunt nevoit sa ambreiez-debreiez des ca faceam ceva sa remediez .Din ce am citit pe aici ar fi o boala de a lor.Anu asta vreau sa scap si io de ea ca deja am schimbat o pompa de motorina ( cea de dedesupt ) si ma costat bani multi.Trec pe benzina sau pe alta marca...
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine e de mers la un service gen reprezentanta sau autorizat BMW, la cineva cu recomandare care chiar se pricepe. Multa lume merge pe la diversi baietasi la care le dau de lucru, in sensul ca incep aia sa iti schimbe tot felul de piese (care poate chiar erau bune) si te pun sa platesti o gramada de bani. E fara sens... Du-te la reprezentanta (Bavaria , Filaret), baietii aia stiu cel mai bine si unii chiar au experienta buna. Altfel, nu faci decat sa bagi bani in ea fara noima si pe bajbaiete. Parera mea :)

 

Nu ma induceti lumea in eroare ! Majoritatea care lucreaza la AB sunt niste incompetenti , care habar nu au despre BMW . Inafara de reparatii generale , schimbat piese si ulei + filtre , habar n-au de nimic . Te duci cu ceva mai complicat , iti opresc masina acolo si ti-o dau dupa 1-2 saptamani si te anunta politicos ca e cine stie ce aberatie !

Link to comment
Share on other sites

am fost la reprezentanta si am gasit ce problema are masina mea era prajit senzorul axa came, am dat comanda costa cam 370 lei si nu stiu cit softarea acestuia ,dar voi afla si o sa pun pe forum. cine mai are probleme cu terpidatul la plecare 318 d sau 320d aceasta este buba m-am documentat printre mecanicii bmw.

Cu respect va salut.

Acest toping se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

am fost la reprezentanta si am gasit ce problema are masina mea era prajit senzorul axa came, am dat comanda costa cam 370 lei si nu stiu cit softarea acestuia ,dar voi afla si o sa pun pe forum. cine mai are probleme cu terpidatul la plecare 318 d sau 320d aceasta este buba m-am documentat printre mecanicii bmw.

Cu respect va salut.

Acest toping se poate inchide.

 

 

unde anume la reprezentanta (la care)?

10x

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine e de mers la un service gen reprezentanta sau autorizat BMW, la cineva cu recomandare care chiar se pricepe. Multa lume merge pe la diversi baietasi la care le dau de lucru, in sensul ca incep aia sa iti schimbe tot felul de piese (care poate chiar erau bune) si te pun sa platesti o gramada de bani. E fara sens... Du-te la reprezentanta (Bavaria , Filaret), baietii aia stiu cel mai bine si unii chiar au experienta buna. Altfel, nu faci decat sa bagi bani in ea fara noima si pe bajbaiete. Parera mea :)

 

Ăn realitate, este mai bine sĂŁ mergi la service-uri neautorizate decât la reprezentanÞã.

 

Eu am avut diverse probleme la maºinã pe care nu am putut sã le rezolv la reprezentanÞã sau la Filaret dar le-am rezolvat la un service neautorizat.

 

Un exemplu ar fi: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=10436&hl=

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.