Jump to content

consum mare la e 46


danielsan

Recommended Posts

Eu zic ca un consum de 11 in Bucuresti e normal.

Daca intr-adevar prietenului tau ii consuma 8-9, are sau un stil de condus mai calm, ori nu circula in aceleasi conditii ca si tine.

Eu de exemplu in ultima saptamana am circulat numai noaptea. Consum 9, relevanta zero!

Link to comment
Share on other sites

salut

am un 320 - e 46- si am o intrebare , este normal sa consume 11 in Bucuresti,am fost la tester si totul a iesit bine, nu da in nas, merge rotund doar consuma mult , am prieteni care se lauda cu 8-9 in oras :)

 

320d sau 320i ? Am avut 320d 136cp inainte si imi consuma cam 9-9.5 fara clima si cam 11 cu clima si iarna ...... acum 320 6cyl 170cp sub 14 nu prea scade ! Tind sa cred ca ai 320d.....e un consum normal , daca mai mergi si in aglomeratie , nu te mira !

Link to comment
Share on other sites

Benzina sau diesel? Daca e benzina, e imposibil 11 in oras! 320i...cam 13-14 in oras. Pai si mie la 316i imi ia 13 in oras, mai ales ca nu conduc tocmai callm si o mai calc, imi vine sa ma impusc cand vad ce mult imi consuma. Daca e diesel, din cate stiu e un consum...putin cam mare, n-ar trebui sa-ti ia mai mult de 10.
Link to comment
Share on other sites

Benzina sau diesel?

 

Zicea mai sus ca e diesel...

 

pai intre 2500 si 3000 schimb vitezele , nu o turez inutil

 

La cum schimbi , adica sus , e ok consumul .

 

Ceea ce vezi la prietenii tai pe BC o fi mai vechi (nu l-au resetat de mult) sau o fi mixt , afara si in oras ......

 

 

adica sa schimb mai jos ,

 

NU, sfatul meu e sa schimbi in jurul a 3000 rpm-uri...astfel protejezi turbina....daca o sa mergi subturat, ai toate sansele sa o strici.

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Benzina sau diesel?

 

Zicea mai sus ca e diesel...

 

pai intre 2500 si 3000 schimb vitezele , nu o turez inutil

 

La cum schimbi , adica sus , e ok consumul .

 

Ceea ce vezi la prietenii tai pe BC o fi mai vechi (nu l-au resetat de mult) sau o fi mixt , afara si in oras ......

 

 

adica sa schimb mai jos ,

 

NU, sfatul meu e sa schimbi in jurul a 3000 rpm-uri...astfel protejezi turbina....daca o sa mergi subturat, ai toate sansele sa o strici.

 

Zi zau ..... astea sunt mituri prietene ! Mai ales daca mergi in Bucuresti , schimbi la 1500-1600 , nici nu intra turbo ..... oricum mai mult de a 2-a hai maxim a 3-a la 30-40 nu ai unde sa mergi . Daca mergi cu un diesel la 3000rpm in fiecare treapta o sa iti manance mai mult decat daca mergi mai slow cu el .

 

Am avut 320d si am mers cu el in toate felurile , la ceea ce am spus mai sus am obtinut cel mai bun consum . Am mers cu ea 35 000km si masina avea deja 170k aproape , nu avea absolut nici o treaba !

Link to comment
Share on other sites

@Stefann, nu contest ce zici tu, nu stiu cum e prin Bucuresti, insa nu vorbesc nici din basme : la trei prieteni de-ai mei le-a picat turbina pentru mersul subturat (au recunoscut ei) : Megane 1,9 dci, Golf 4 1,9 tdi si E39 520d...

 

Plus ca toata lumea zice ca daca mergi cu masina subturat, turbina are de suferit...

Link to comment
Share on other sites

la trei prieteni de-ai mei le-a picat turbina pentru mersul subturat (au recunoscut ei) : Megane 1,9 dci, Golf 4 1,9 tdi si E39 520d...

 

Ce erau, Burago?

 

De ce nu incetezi sa mai dai sfaturi? Cum poti sa ii spui cuiva cum sa conduca, daca tu ai 16 ani si n-ai nici permis?

Link to comment
Share on other sites

@Stefann, nu contest ce zici tu, nu stiu cum e prin Bucuresti, insa nu vorbesc nici din basme : la trei prieteni de-ai mei le-a picat turbina pentru mersul subturat (au recunoscut ei) : Megane 1,9 dci, Golf 4 1,9 tdi si E39 520d...

 

Plus ca toata lumea zice ca daca mergi cu masina subturat, turbina are de suferit...

 

Meganeul au avut probleme din fabricatie la motoarele 1.9dci de 120cp , golf 4 probabil avea o varsta (200-250-300k km) cand nu mai conteaza cum mergi , pur si simplu ii vine vremea , probabil si la e39 la fel.

 

Nu va mai luati ca va cade turbina daca mergeti subturat , turbina are sanse mai mare sa cada daca bagi ulei prost , daca ai vreun furtun crapat sau daca pur si simplu ai f f f multi km ..... ii vine si ei vremea ! Sunt atatea masini de noi care au turbo si merg oamenii cu ei de noi pana la 50-100k km si nu au nici o treaba ..... indiferent ca merg subturat !

Link to comment
Share on other sites

la trei prieteni de-ai mei le-a picat turbina pentru mersul subturat (au recunoscut ei) : Megane 1,9 dci, Golf 4 1,9 tdi si E39 520d...

 

Ce erau, Burago?

 

De ce nu incetezi sa mai dai sfaturi? Cum poti sa ii spui cuiva cum sa conduca, daca tu ai 16 ani si n-ai nici permis?

:) :) scara 1:100 :)

 

on: mie nu mi-a consumat nicioata 8-9....doar de la 11.5 in sus, iarna mi-a luat si 13.

Link to comment
Share on other sites

la trei prieteni de-ai mei le-a picat turbina pentru mersul subturat (au recunoscut ei) : Megane 1,9 dci, Golf 4 1,9 tdi si E39 520d...

 

Ce erau, Burago?

 

De ce nu incetezi sa mai dai sfaturi? Cum poti sa ii spui cuiva cum sa conduca, daca tu ai 16 ani si n-ai nici permis?

:) :) scara 1:100 :)

 

on: mie nu mi-a consumat nicioata 8-9....doar de la 11.5 in sus, iarna mi-a luat si 13.

 

Probabil fiindca ai un mod nu tocmai pasnic de a merge cu ea ..... sau probabil porti 48 la picior :)

Link to comment
Share on other sites

ca tot tine de subiect, am si eu o intrebare. Am un 320td motor Euro4. Am incercat si motorina euro4 si euro5. Am observat o crestere de 1l-1.5l la consum cand foloseam euro5. E normal? Se arde mai repede euro5-ul?

 

E absolut normal. Daca tu ai motor euro4 incearca sa bagi motorina tot euro4 ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.