Jump to content

Cum se 'simte' un BMW?


Mario_b

Recommended Posts

..am avut dacia, opel astra,passat pe benzina si un passat de ala de 131CP, tdi...eram ff mandru de masina mea...era nervoasa, aproape noua(2003)...in tot acest timp gandul meu era la bmw...era visul meu secret...cand fetita mea ma intreba ce masina mi-ar placea, ii spuneam ca bmw...n-am avut ce sa le reprosez masinilor mele..toate au mers bine si datorita faptului ca sunt putin maniac in ceea ce priveste perfectiunea unei masini...ei, bine , intr-o zi, acum 3luni, mi-am indeplinit VISUL.MI-AM LUAT BMW!

este 530d, din 2001, de ala de 193CP...e cu totul si cu totul altceva...nu se poate explica in cuvinte si cei care au bmw ma inteleg f. bine...intr-adevar , cum spunea cineva aici, imi vine sa stau numai in masina...serviciul meu e la 200 de metri de unde stau si , bineinteles, ca ma duc cu masina...bineinteles ca merg cu masina mea acolo unde e de mers ,desi am sofer si masina la dispozitie...DA, E O STARE DE SPIRIT!

parca nimic nu se compara, pt orgoliile noastre de copii mari, decat multumirea pe care o ai atunci cand cei din fata ta , de pe sosea, se dau la o parte....sau atunci cand , plictisit fiind, nu-ti pui mintea si puterea cu vreun "amarit" care , nervos, te depaseste...si tu, si el, stiti cine e mai puternic...intr-un bmw te simti ca un campion mondial la K1 pe care-l pufneste rasul atunci cand vreun smecher se da la el...intr- adevar , in nicio masina n-am mai simtit aceleasi senzatii ca intr-un bmw...si am condus multe masini...

Link to comment
Share on other sites

Am condus mai multe marci,iar BMW mi se parea o chestie de fitze,total nepotrivit pentru mine.Pana in ziua in care am testat masina,de care acum nu ma pot desparti :blink:

Ce ma intriga cel mai tare si rog pe cunoscatori sa imi spuna parerile lor,este urmatorul aspect:are masina asta un "ceva" care recunoaste stapanul?De cate ori mi-a condus altcineva masina,am simtit ca nu imi mai raspundea ca inainte,dar in scurt timp,redevenea la fel.Nu ma puneti sa concretizez,e ceva mai mult ca un feeling,parca ar avea ceva,era sa zic suflet... :)

Link to comment
Share on other sites

nu e doar un fier asa cum am crede noi.sau este un fier care ai dam viata noi.masina fara propietarul ei ar fi nimic.propietarul masini fara ea ar fi nimic.deci poate simte ea ca nu mainile care le cunoaste ea pe volan.eu nu dau masina.deci nu pot sa stiu cum e in dreapta .sper sa nu fiu nevoit sa o dau vreodata
Link to comment
Share on other sites

off topic - dar tine de cum se simte un bmw in sinea posesorului :)

 

Ce va stresati mah asa cu comparatiile astea intre Logan si BMW? Voi majoritatea ati ales masini la second hand, pe cand eu am ales o masina noua. Si ce daca nu este silentioasa ca masinile voastre sau nu are atatia cai putere... Este masina MEA si nu regret ca am dati atatia bani pe ea, n-as da-o pe nici un BMW la second.

 

Sunt fan al marcii BMW si eram curios ce spun posesorii de BMW de aceasta masina, si va rog, nu numai lucrurile bune, spuneti si ce va supara la masinile astea, pentru a-mi face o parere despre ele.

 

63482[/snapback]

 

pai topicul se cheama "cum se 'simte' un BMW" si ca sa citez din ce ziceai in primul post

 

'iar sincer as vrea sa aud parerile voastre despre cum te simti la volan in BMW, cum e atmosfera inauntru, daca puteti sa discutam detaliat despre nivelul de zgomot din interior, despre vibratiile motorului, despre tinuta de drum, despre puterea masinii, despre tractiunea spate, ce avantaje ar avea si orice vi se pare mai semnificativ"

 

nu apare nicaieri ceva legat de "problemele masinii" etc asa ca eu zic ca remarca lui INTERCEPTOR e intemeiata.....te-ai saturat sa laudam BMW? pai e forumul BMW...aici din start se presupune ca esti pasionat de masina...cu probleme sau fara....cat despre "masina noua" vezi ca exista forumul DACIA unde o sa vezi cam cat de noua e masina ta sau cate pasiuni trezeste.

E30-ul a fost fabricat aproape 10 ani....cu mici modificari asta ar trebui sa te puna pe ganduri....cat despre spatii utile,functionalitate,pozitia soferului,aspect E30 depaseste mult loganul.

 

si exista n comunitati pe net numai despre E30 ca sa nu mai vorbim de BMW in general deci nu e vorba doar de cativa pasionati aici pe bmwclub.ro e vorba de un fenomen prea extins ca sa fie categorisit "intamplare".e ceva cu marca asta care trezeste o gena vorba lui rottor. :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu apare nicaieri ceva legat de "problemele masinii" etc asa ca eu zic ca remarca lui INTERCEPTOR e intemeiata.....te-ai saturat sa laudam BMW? pai e forumul BMW...aici din start se presupune ca esti pasionat de masina...cu probleme sau fara....cat despre "masina noua" vezi ca exista forumul DACIA unde o sa vezi cam cat de noua e masina ta sau cate pasiuni trezeste.

E30-ul a fost fabricat aproape 10 ani....cu mici modificari asta ar trebui sa te puna pe ganduri....cat despre spatii utile,functionalitate,pozitia soferului,aspect E30 depaseste mult loganul.

 

si exista n comunitati pe net numai despre E30 ca sa nu mai vorbim de BMW in general deci nu e vorba doar de cativa pasionati aici pe bmwclub.ro e vorba de un fenomen prea extins ca sa fie categorisit "intamplare".e ceva cu marca asta care trezeste o gena vorba lui rottor. :)

63532[/snapback]

Moooooor......... :blink: Nu va pun eu sa criticati BMW-urile.... de'asta se cheama forum sa vorbim si de bune si de rele.... prostie am facut ca v-am spus ca am Logan........NU MAI FACETI COMPARATII INTRE BMW SI LOGAN....... NU SE MAI ACCEPTA OFFTOPIC!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Moooooor.........  :blink:  Nu va pun eu sa criticati BMW-urile.... de'asta se cheama forum sa vorbim si de bune si de rele.... prostie am facut ca v-am spus ca am Logan........NU MAI FACETI COMPARATII INTRE BMW SI LOGAN....... NU SE MAI ACCEPTA OFFTOPIC!!!!!!!!

63535[/snapback]

 

ce naiba sa compari intre un BMW si butoiul ala pe roti... trebuie sa fii nebun numai sa te gandesti la asta... nu are nici un sens pentru ca trebuie sa compari MASINA (cu litere mari) cu caruta... sa stii ca nu fac misto dar daca stai sa te uiti la absolut toti parametrii pe care ii poti lua in calcul intr-o comparatie dintre 2 masini BMW e superior la toti... si oricum o comparatie bazata pe lucruri klare e dificila pentru ca BMW e o stare de spirit si asta nu prea poti contabiliza...

bafta cu Loganul si cand vezi pe cineva pe strada cu un BMW sa te faci ce ai facut si pana acum: sa admiri si sa respecti... fara suparare dar deja cred ca ai inteles ideea...

Link to comment
Share on other sites

Ce va stresati mah asa cu comparatiile astea intre Logan si BMW? Voi majoritatea ati ales masini la second hand, pe cand eu am ales o masina noua.

63482[/snapback]

 

 

"Ma uitam peste niste articole mai vechi si am vazut ca un 520 E34 e muult mai silentios ca Loganul meu"

 

Nu are sens comparatia .

 

BMW-ul este departe de a fi perfect.Sa nu crezi ca iti iei E30 sau E34 si gata, ai o masina care nu iti va creea probleme.Este posibil sa ajungi sa iti para rau ca ai luat BMW ,daca cumperi unul vechi si cu multe probleme.BMW costa mult la intretinere,cu cat este mai vechi cu atat costa mai mult(asta e normal :) ).

 

Daca o sa citesti mai mult pe acest forum vei vedea si unele probleme care apar la anumite modele , preturile la piese...etc.

 

Exista un topic dedicat masinii Logan.

 

Cat despre "Voi majoritatea ati ales masini la second hand, pe cand eu am ales o masina noua" ai mare dreptate , am fost un pic mai isteti :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cat despre "Voi majoritatea ati ales masini la second hand, pe cand eu am ales o masina noua" ai mare dreptate , am fost un pic mai isteti :blink:

63553[/snapback]

Scuza-ma ca nu am fost si eu asa istet ca tine cand m-am gandit sa imi iau o masina la care un cheder la usa nu costa 5 milioane sau o oglinda nu costa 300euro, ci am optat pentru cel mai bun raport calitate/pret, pentru piese de schimb care sa nu aiba preturi supra umflate. Poate depinde si de bugetul fiecaruia ce masina isi alege. Cand m-oi muta in Germania si o sa am salariul destul de consistent, poate o sa imi iau un BMW nou. Pana atunci stau cu 'butoiul' meu.

:)

PS: nu te supara dar credeam ca un moderator ar trebui sa descurajeze off-topicul. Intra te rog pe daciaclub.ro sa vezi cum procedeaza moderatorii de acolo. :)

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma ca nu am fost si eu asa istet ca tine cand m-am gandit sa imi iau o masina la care un cheder la usa nu costa 5 milioane sau o oglinda nu costa 300euro, ci am optat pentru cel mai bun raport calitate/pret, pentru piese de schimb care sa nu aiba preturi supra umflate. Poate depinde si de bugetul fiecaruia ce masina isi alege. Cand m-oi muta in Germania si o sa am salariul destul de consistent, poate o sa imi iau un BMW nou. Pana atunci stau cu 'butoiul' meu.

:)

 

Mario b , Loganul este o masina buna pentru cati bani face , eu conduc un 330ci si un logan , cu loganul am facut deja 30.000 km si nu am fost cu ea in service decat la reviziile periodice obligatorii in schimb la BMW la 25.000 am schimbat bucse, pivoti pentru ca facea ca naiba masina . Acum la 50.000 km facuti cu BMW-ul aceeasi problema , concluzia este ca Bmw-ul nu este facut pentru drumurile noastre in schimb loganul da , este bine inchegat , intradevar nu am aceeasi aderenta cum am cu bmw-ul dar este perfecta pentru drumurile noastre si nu numai ........

 

Bucura-te de masinuta ta ...... (unii nici macar atat nu isi permit) , si dupa cum spuneau unii - Loganul nu este o caruta ........ :blink:

Link to comment
Share on other sites

@Mario_b

 

Nici la Logan nu sunt piesele asa ieftine.M-am uitat pe o lista de preturi la piese de schimb,deoarece imi vin 2 Logan-uri peste cateva zile si sunt cam la nivelul Renault :)

 

Dar parca ai vrut sa stii cum se simte un sofer la volanul unui BMW.

Vad ca am ajuns la BMW vs.Logan :blink:

Si apropo de moderatorii de care aduceai aminte.Fiecare modereaza dupa regulile propriului forum si dupa regulile bunului simt.

Daca mai esti interesat sa afli parerile altor posesori de BMW,discutia poate continua,daca nu,topicul se poate inchide.

 

Thanks,

zixx

Link to comment
Share on other sites

omu' a intrebat de BMW si i-am raspuns... eu consider topicul inchis din acest moment... discutii despre cazane Logan se pot purta pe daciaclub... succes acolo... mentionez ca eu sunt unul din oamenii care nu or sa aiba bucuria sa conduca dacia niciodata pentru ca singurul accident serios pe care l-am avut in viata mea a fost cu o dacie si masina a fost cea care in proportie de 50% a generat situatia...

@alina - chiar nu stiu cum de ai reusit sa ai atatea probleme poentru ca eu in 6-7 luni nu am schimbat absolut nimic la masina... imi pare rau pentru situatia ta mai ales ca ai o super masinuta (daca vrei facem schimb si dau diferenta...:blink: )...

 

@altii - zixx ai dreptate vis-a-vis de moderare si sunt de acord cu tine... keep going with the good job...:)

 

@calin325 - asa e, eu asa as face si sfatuiesc pe toti sa faca asa... pe cei care ma intreaba...:)

 

si apropos, MASINI fac doar nemtii... restul se chinuie si ei, work around... deci, daca vreti MASINI, incercati ceva nemtesc...

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma ca nu am fost si eu asa istet ca tine cand m-am gandit sa imi iau o masina la care un cheder la usa nu costa 5 milioane sau o oglinda nu costa 300euro, ci am optat pentru cel mai bun raport calitate/pret, pentru piese de schimb care sa nu aiba preturi supra umflate. Poate depinde si de bugetul fiecaruia ce masina isi alege. Cand m-oi muta in Germania si o sa am salariul destul de consistent, poate o sa imi iau un BMW nou. Pana atunci stau cu 'butoiul' meu. 

:)

PS: nu te supara dar credeam ca un moderator ar trebui sa descurajeze off-topicul. Intra te rog pe daciaclub.ro sa vezi cum procedeaza moderatorii de acolo.  :)

63561[/snapback]

 

 

Nu te obliga nimeni sa cumperi BMW .Raspunsul pe care ti l-am dat a fost pe masura aprecierii tale in legatura cu BMW second hand versus Logan :)

 

Pe daciaclub.ro o sa intru cand voi avea Dacie,pana atunci mai stau aici :blink:

Link to comment
Share on other sites

chiar e nevoie sa vb de logan aici??eu nu am fost asa destept sa dau 8000 de euro pe o dacie mai ales ca nu am suma asta .si nici o sa o am vreodata.dar aam fost super istet si mi am luat 2 masini care imi ofera cu multe peste senzatiiiile de la logan.desi sunt din 1971 si 1972 nu voi fi niciodata asa istet sa mi dau carutele mele pe dacie.am avut si dacie si am luat foc in ea.am ramas fara frane am schimbat ambreajul de 3 ori intr o luna .nu mai vreau.mai era si din 1995.cu astea vechi nu am avut atatea prob .dar cand am avut a trebuit sa platesc bine.dar nu regret nimic si sunt fericit ca am fost asa istet sa nu mi iau logan nou.cu 8000 aveai x numar de variate de masini mult mai bune.dar una peste alta loganu e bun pt oras consuma putin e nou e vopsit frumos e ok.dar pana la urma e chestie de gust si de feeling.tu ne ai intrebat noi ti am raspuns.lasa ne sa ne laudam .ca asta e.lauda te si tu pe dacia sau aici.ca na sunt bmw mult mai ieftine ca un logan.multi nu viseaza la loganu tau.asa ca bucurate tu de el dar nu mai intreba un posesor de bmw ce crede despre logan.ca e clar ca o sa te der raspunsul lui.si pe bune asa ai face si tu daca ai avea unu.si bmw chiar are si el problemele lui.si nu cred ca cineva ascunde ca are prob cu bmw fie el si nou.
Link to comment
Share on other sites

WOW, adevarat razboi sa dus pe tema bi-em vs golan, cred ca la mine abia acum va incepe, am fost anuntat ca primesc masina noua de la firma :) , am o presimtire :blink: , macar combustibilul in utilajul respectiv nu eu platesc, si o sa astept si mai tare weekendul, ca sa scot pe Blackie (e46 AL MEU :) ) la plimbare . O sa va tin la curent cu rezultatul testelor de comparatie a la snowfox :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.