Jump to content

BMW E46 330CI


savdragos

Recommended Posts

prinderile laterale sunt la fel, o sa trebuiasca sa o prinzi pe armatura in nituri ca sa nu cada de pe masina deoarece alta modalitate de prindere nu ai.

 

asta ar fi usor de rezolvat pt ca vin bandourile deasupra si nu se vede nimic ..E mai greu cu demontatul ulterior ...inainte sa o vopsesti cel mai bine ar fi sa faci o proba fizica sa vezi cum cade la imbinari ..daca se pupa perfect si esti multumit aia e ..

 

Coupe-ul nu are bandouri

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce am spus cĂŁ bad boy look-ul este hidos?

Ăn primul rând, presupune modificarea sistemului de prindere al capotei, cineva de pe 4tuning chiar a avut probleme cu acel sistem, i s-a deschis ĂŽn mers capota.

Pe de altã parte, bad boy look-ul este o chestie foarte artizanalã, este fãcut cu chit ºi fibrã deci e o modificare de mântuialã.

De ce sĂŁ strici o capotĂŁ ĂŽn stare bunĂŁ?

 

Sper cĂŁ ai ĂŽnĂželes punctul meu de vedere.

poate respectivul a avut problema asta la e36, unde schimbi sistemul, pentru a "prinde narile in capota,iar clapeta de actionare este sus. la e46 de ce sa schimbi sistemul de deschidere pt o prelungire de capota, cand manerul ala iese prin grila??? poti sa si acoperi farurile de tot, ca nu ai nici o treaba cu sistemul de deschidere al capotei <_<. si nu trebuie facut cu fibra ca sa apara crapaturi, se poate face foarte frumos din tabla si sudura tig, si iese perfect.

Link to comment
Share on other sites

prinderile laterale sunt la fel, o sa trebuiasca sa o prinzi pe armatura in nituri ca sa nu cada de pe masina deoarece alta modalitate de prindere nu ai.

 

asta ar fi usor de rezolvat pt ca vin bandourile deasupra si nu se vede nimic ..E mai greu cu demontatul ulterior ...inainte sa o vopsesti cel mai bine ar fi sa faci o proba fizica sa vezi cum cade la imbinari ..daca se pupa perfect si esti multumit aia e ..

 

 

Nu are bandouri ca este coupe!

Link to comment
Share on other sites

De ce am spus cĂŁ bad boy look-ul este hidos?

Ăn primul rând, presupune modificarea sistemului de prindere al capotei, cineva de pe 4tuning chiar a avut probleme cu acel sistem, i s-a deschis ĂŽn mers capota.

Pe de altã parte, bad boy look-ul este o chestie foarte artizanalã, este fãcut cu chit ºi fibrã deci e o modificare de mântuialã.

De ce sĂŁ strici o capotĂŁ ĂŽn stare bunĂŁ?

 

Sper cĂŁ ai ĂŽnĂželes punctul meu de vedere.

 

Pai sa stii ca nu intentionam sa fac prelungirile alea din kit, puneam tabla de la capota lovita la fel si cu emblema nu dadeam cu kit deasupra si puneam o tabla ca sa acorere, in fine ramane sa ma mai gandesc cum o sa fac si daca o sa mai fac!

Link to comment
Share on other sites

pe bmwclub se poarta doar masini stock, si lumea se oripileaza cand vede ceva ce nu e facut de bmw,de aia te iau baietii cu mentalitatea de 4 tuning.

asta cu toate ca ciupanezu de exemplu are oglinzi chinezesti. dar la bari..... e belea domne daca nu e ORIGINALA.

si mie imi place mai mult bara care o aveai tu pe masina , dar nu sunt asa fanatic sa nu accept o bara care nu e ORIGINALA, daca o potrivesti bine. dar cred ca cel mai bine iti repari bara ta, si o vinzi tu frumos pe asta .

bad-boy-ul e superb, parca prea agresiv la asta din timisoara, dar in general arata frumos.

iar capota fara sigla....aici nu-s ce sa zic....nu mi se pare o schimbare prea vizibila si nu stiu daca se merita.

bafta.

 

Pai nu inteleg treaba cu masini cat mai stock ca din cate vad eu aici toata lumea a schimbat intr-o oare care masura infatisarea masini, ca asta este si farmecul sa iti personalizezi masina intr-un mod cat mai unic si mai apropriat de stilul tau, referitor la piese originale sau nu singurul lucru care conteaza dupa parerea mea este calitatea produsului nici de cum provenienta poate sa fie fabricat si pe Marte daca este bun d.p.d.v tehnic si estetic nu vad de ce sa dau bani in plus pe unul original!

Link to comment
Share on other sites

o sa nenorocesti masina intr-un final, nu inteleg ce e cu modificarile astea costisitoare gen superchargere. de ce nu ti-ai luat m3 de la inceput, in leasing daca nu ai avut banii si aveai 343cp si tuning de la mama ei de acasa.

 

E nu fii asa aspru cu mine ca nu am degand sa nenorocesc masina, nu cred ca arata ca o masina nenorocita acum desi este putin botita <_< !!!..........legat de M3 ce sa zic la momentul cand am facut achizitia masini am considerat ca este prea scump un M3 pt mine si sa fac rata la masina in conditiile in care sunt alte prioritati gen afacere casa ect. nu am vrut.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa stii ca nu intentionam sa fac prelungirile alea din kit, puneam tabla de la capota lovita la fel si cu emblema nu dadeam cu kit deasupra si puneam o tabla ca sa acorere, in fine ramane sa ma mai gandesc cum o sa fac si daca o sa mai fac!

 

Ăn general se fac din chit Âşi fibrĂŁ, nu prea se oboseÂşte nimeni sĂŁ sudeze tabla, sĂŁ o ĂŽndoaie perfect, etc.

 

PĂŁrerea mea este cĂŁ poĂži bĂŁga bani ĂŽn altceva, E46 este o maÂşinĂŁ frumoasĂŁ, nu are nevoie de astfel de operaĂžii estetice.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa stii ca nu intentionam sa fac prelungirile alea din kit, puneam tabla de la capota lovita la fel si cu emblema nu dadeam cu kit deasupra si puneam o tabla ca sa acorere, in fine ramane sa ma mai gandesc cum o sa fac si daca o sa mai fac!

 

Ăn general se fac din chit Âşi fibrĂŁ, nu prea se oboseÂşte nimeni sĂŁ sudeze tabla, sĂŁ o ĂŽndoaie perfect, etc.

 

PĂŁrerea mea este cĂŁ poĂži bĂŁga bani ĂŽn altceva, E46 este o maÂşinĂŁ frumoasĂŁ, nu are nevoie de astfel de operaĂžii estetice.

 

Pai tocmai asta e treaba ca ma costa foarte putin avand in vedere ca oricum trebuie sa vopsesc capota, nu stiu inca nu m-am hotarat dar sigur o sa renunt la acoperitul emblemei ca am stat si m-am gandit mai bine nu se merita cat despre prelungiri inca sunt in dubii pt ca inca nu am gasit un model de pleoape care sa-mi placa si practic prelugirile respective are tine loc de pleoape.

Link to comment
Share on other sites

o sa nenorocesti masina intr-un final, nu inteleg ce e cu modificarile astea costisitoare gen superchargere. de ce nu ti-ai luat m3 de la inceput, in leasing daca nu ai avut banii si aveai 343cp si tuning de la mama ei de acasa.

 

E nu fii asa aspru cu mine ca nu am degand sa nenorocesc masina, nu cred ca arata ca o masina nenorocita acum desi este putin botita <_< !!!..........legat de M3 ce sa zic la momentul cand am facut achizitia masini am considerat ca este prea scump un M3 pt mine si sa fac rata la masina in conditiile in care sunt alte prioritati gen afacere casa ect. nu am vrut.

 

ma refeream ca ai sa strici motorul sau masina nu o sa fie sigura. echilibrul dintre motor,suspensii si frane e foarte delicat, trebuie modificata de profesionisti. din cate am citit in topicul asta, nu te prea pricepi la mecanica si sa o bagi la un tunner german in garaj costa foarte mult si nu esti pregatit pt o asemenea investitie. eu in locul tau as renunta la tot, as lasa masina stock si as incerca sa o vand, eventual o combinatie cu un M3 sau poate E92 335i. daca vei modifica masina, cand te vei satura de ea vei scapa foarte foarte greu de ea. e foarte greu sa vinzi o masina dusa la extrem. vezi topicurile vechi unde se vand masini modificate ( era parca un 323ci la vreo 400cp daca imi aduc bine aminte), toata lumea zice ca e frumoasa, ca felicitari, dar in acelasi timp daca ceri 25k pe ea, toti zic : o fi avand ea 350cp dar e un E46 totusi, si 25k pe un E46 e enorm, mai bine imi iau E60 535d ( si eu sunt de aceasi parere)

 

Faci o foarte mare greseala daca te apuci sa bagi mii de euro in motor, suspensii, frane. Gandeste-te ca nimeni in lume nu iti cumpara un 330i la pret de M3 ca tot acolo o sa ajungi in final. M3-ul il vei vinde mult mai usor, fiind o masina sport din fabrica, nemodificata.

 

RENUNTA, o sa iti para rau peste 1-2 ani.

 

PS: nici prelungirea capotei si acoperirea emblemei nu e o idee buna :)

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

o sa nenorocesti masina intr-un final, nu inteleg ce e cu modificarile astea costisitoare gen superchargere. de ce nu ti-ai luat m3 de la inceput, in leasing daca nu ai avut banii si aveai 343cp si tuning de la mama ei de acasa.

 

E nu fii asa aspru cu mine ca nu am degand sa nenorocesc masina, nu cred ca arata ca o masina nenorocita acum desi este putin botita <_< !!!..........legat de M3 ce sa zic la momentul cand am facut achizitia masini am considerat ca este prea scump un M3 pt mine si sa fac rata la masina in conditiile in care sunt alte prioritati gen afacere casa ect. nu am vrut.

 

ma refeream ca ai sa strici motorul sau masina nu o sa fie sigura. echilibrul dintre motor,suspensii si frane e foarte delicat, trebuie modificata de profesionisti. din cate am citit in topicul asta, nu te prea pricepi la mecanica si sa o bagi la un tunner german in garaj costa foarte mult si nu esti pregatit pt o asemenea investitie. eu in locul tau as renunta la tot, as lasa masina stock si as incerca sa o vand, eventual o combinatie cu un M3 sau poate E92 335i. daca vei modifica masina, cand te vei satura de ea vei scapa foarte foarte greu de ea. e foarte greu sa vinzi o masina dusa la extrem. vezi topicurile vechi unde se vand masini modificate ( era parca un 323ci la vreo 400cp daca imi aduc bine aminte), toata lumea zice ca e frumoasa, ca felicitari, dar in acelasi timp daca ceri 25k pe ea, toti zic : o fi avand ea 350cp dar e un E46 totusi, si 25k pe un E46 e enorm, mai bine imi iau E60 535d ( si eu sunt de aceasi parere)

 

Faci o foarte mare greseala daca te apuci sa bagi mii de euro in motor, suspensii, frane. Gandeste-te ca nimeni in lume nu iti cumpara un 330i la pret de M3 ca tot acolo o sa ajungi in final. M3-ul il vei vinde mult mai usor, fiind o masina sport din fabrica, nemodificata.

 

RENUNTA, o sa iti para rau peste 1-2 ani.

 

PS: nici prelungirea capotei si acoperirea emblemei nu e o idee buna :)

 

Nu zic ca nu ai dreptate mai ales la partea cu investitiile, insa care mai este satisfactia sa ai un M3 la fel ca restul de 100.000 :bashwall:, oricum sunt sigur ca si M3 daca aveam tot modificam ceva la el, cred ca pur si simplu trebuie sa cheltuim bani pe ceva :unsure:!!!

 

PS: Daca am aplica teoria ta, inseamna ca nimeni nu ar mai face modificari la masini ca nu se merita, cea ce cred ca este putin gresit avand in vedere ca exista mii de masini modificate si inca cateva mii de doritori care vor sa isi modifice masina, nu mai zic de firmele producatoare de produse destinate tuning-ului.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de culoarea farurilor?? Ma tot gadesc daca sa le fac si pe ale mele asa, ma costa circa 100 de euro?

cu masina oricum acum am ajuns la partea de vopsit si ma gandeam sa le fac pe toate o data cat despre modificari la capota cred ca o sa le aman pe termen nelimitat <_<.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de culoarea farurilor?? Ma tot gadesc daca sa le fac si pe ale mele asa, ma costa circa 100 de euro?

cu masina oricum acum am ajuns la partea de vopsit si ma gandeam sa le fac pe toate o data cat despre modificari la capota cred ca o sa le aman pe termen nelimitat <_<.

 

 

dupa cum vezi vin la set cu jantele

Link to comment
Share on other sites

Şi arată mult mai bine pe o maşină albă.

 

<_<) deci in cloncluzie trebuie sa vopsesc masina :)), am incercat sa gasesc o poza cu una neagra dar nu am reusit cred ca totusi o sa incerc sa vad macar cum arata si daca nu-mi place cum dau pe masina le schimb.

Sper ca pana sambata sa fie gata masina sa pot sa vin si eu la intalnirea de la academiei!

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

<_<

 

Deci mersi mult pentru efortul depus cu pozele astea, chiar ma ajuta super bine sa-mi fac o idee cam cum ar arata masina, mie imi place si cu semnalele vopsite voi ce parere aveti?

 

 

 

... grile negre?

 

Sunt poze mai vechi inca nu am apucat sa- fac poze ca nu este gata ca acum este in service :)

Link to comment
Share on other sites

... grile negre?

am revenit

 

Mda pai arata chiar bine asa plus dar cred ca trebuie sa scot emblema si sa vopsesc etrierele tot galben ca sa se asorteze <_<.

 

PS: Oare este legal sa vopsesti sticla la faruri are cineva idee? Adica nu prea vreau sa am probleme cu politia daca fac astea galbene!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.