Jump to content

Cand v-ati simtit...


Romulus

Recommended Posts

.....Mergeam eu linistit cu vreo140 km/ora, pe undeva intre sibiu si alba.Sosea libera, buna si...deodata vad niste flashuri din spate.Audi 2,5 tdi, quatro.Eram cu familia asa ca ma dau frumos de-o parte si-l las pe maniac sa se duca.Stiti cum e in momentele astea ....se da o lupta daca sa treci sau nu la atac...In general nu fac de astea cand sunt cu familia dar acum individul m-a enervat.Dupa ce a trecut de mine a bagat avariile, adica "te-am facut smechere cu bmw-ul tau cu tot"....Asa ca am lasat ratiunea de o parte , am incalecat pe orgoliul ranit si pe cei 193CP si ..let`s dance , baby.Ma duc in fundul lui.El , nervos, accelereaza.160, 180, 190, 200.... Eu, ca un buldog infuriat, in spatele lui.205, 210...Si atunci i-am pus bomboana pe coliva..In fata o panta lunga cu vizibilitate..aveam amandoi vreo 205 km/ora....incepe panta, ma duc in spatele lui, imi apare acel ranjet descris de cineva mai inainte, si...flashuri.Saracu! Ar mai fi vrut dar..de unde putere?!Bag pe sport cu o miscare lina de asasin platit si..kick down!

Aici se incheie , dragi prieteni, scurta mea povestire despre cel mai frumos moment din bmw-ul meu.O poveste adevarata despre orgolii,nesabuinta si feeling la volanul bmw-ului meu!

Noapte buna,Audi ...oriunde te-ai afla! :blink:

Link to comment
Share on other sites

.....Mergeam eu linistit cu vreo140 km/ora, pe undeva intre sibiu si alba.Sosea libera, buna si...deodata vad niste flashuri din spate.Audi 2,5 tdi, quatro.Eram cu familia asa ca ma dau frumos de-o parte si-l las pe maniac sa se duca.Stiti cum e in momentele astea ....se da o lupta daca sa treci sau nu la atac...In general nu fac de astea cand sunt cu familia dar acum individul m-a enervat.Dupa ce a trecut de mine a bagat avariile, adica "te-am facut smechere cu bmw-ul tau cu tot"....Asa ca am lasat ratiunea de o parte , am incalecat pe orgoliul ranit si pe cei 193CP si ..let`s dance , baby.Ma duc in fundul lui.El , nervos, accelereaza.160, 180, 190, 200.... Eu, ca un buldog infuriat, in spatele lui.205, 210...Si atunci i-am pus bomboana pe coliva..In fata o panta lunga cu vizibilitate..aveam amandoi vreo 205 km/ora....incepe panta, ma duc in spatele lui, imi apare acel ranjet descris de cineva mai inainte, si...flashuri.Saracu! Ar mai fi vrut dar..de unde putere?!Bag pe sport cu o miscare lina de asasin platit si..kick down!

Aici se incheie , dragi prieteni, scurta mea povestire despre cel mai frumos moment din bmw-ul meu.O poveste adevarata despre orgolii,nesabuinta si feeling la volanul bmw-ului meu!

Noapte buna,Audi ...oriunde te-ai afla! ;)

86502[/snapback]

frumos :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce a trecut de mine a bagat avariile, adica "te-am facut smechere cu bmw-ul tau cu tot"....

86502[/snapback]

 

Poate ca ti-a multumit ca l-ai lasat, omu se grabea. In general cu avariile multumesti celuilalt daca te lasa sa iesi dintr-o parcare, daca iti da prioritate etc. Cel putin in zona asta mai civilizata a tarii .......

Link to comment
Share on other sites

Poate ca ti-a multumit ca l-ai lasat, omu se grabea. In general cu avariile multumesti celuilalt daca te lasa sa iesi dintr-o parcare, daca iti da prioritate etc. Cel putin in zona asta mai civilizata a tarii .......

86510[/snapback]

 

Wlf are dreptate .

Asa fac si eu daca ma lasa cineva si asta nu se face numai pe autobanda ci chiar si in orase peste tot.Cred ca ai interpretat gresit gestul lui.

Link to comment
Share on other sites

"in general cu avariile multumesti celuilalt daca te lasa sa iesi dintr-o parcare, daca iti da prioritate etc"

 

asa stiu si eu... o fi fost in criza de timp omu' si ti-a multumit ca l-ai lasat sa depaseasca...

i-ai bagat si flash? un flash scurt e "cu placere", din cate stiu.

deci conversatia voastra, tradusa:

- merci ca m-ai lasat sa trec

- cu placere da m-am razgandit :blink:)

Edited by cosmin rotaru
Link to comment
Share on other sites

"in general cu avariile multumesti celuilalt daca te lasa sa iesi dintr-o parcare, daca iti da prioritate etc"

 

asa stiu si eu... o fi fost in criza de timp omu' si ti-a multumit ca l-ai lasat sa depaseasca...

i-ai bagat si flash? un flash scurt e "cu placere", din cate stiu.

deci conversatia voastra, tradusa:

- merci ca m-ai lasat sa trec

- cu placere da m-am razgandit  :blink:)

86520[/snapback]

 

 

buna replica cosmin. se razgandeste omu si la 140 la ora. are reactie rapida. din prima o trecut testu de refleze cu ciocanu peste genunchi.

Link to comment
Share on other sites

:blink: Azi eram cu un A4 1.9Tdi la iesire din oras in spate ...initial mergeam cu 50 dar el statea bara la bara in spatele meu foarte "nervos" sa ii spun asa.......am luat-o tare vazand ca nu e radar si el dupa mine :) ....x3 fiind putin mai inalta ca pozitie de condus am observat din timp ca in fatza s-a decupat asfaltu aiurea in vederea asfaltarii...la aprox 90 nu am mai accelerat si ma pregateam sa franez deoarece se apropiau gaurile.....trist dar in acelasi moment Audi s-a gandit ca m-a facut :)...dar nu cred ca o sa mai mearga tare ca orbu ceva vreme de acum inainte dupa cum a sarit masina prin gropi....mândrie mândrie...dar daca continuam se transforma in prostie :)...l-am lasat pe el sa fie fericit ca m-a depasit si pe mine si mai fericit ca nu am nevoie de o vizita la Casco...exemplele pot continua...si ca sa va spun cand m-am simtit cel mai bine la volan cu un Matiz...a fost cand am facut un Bmw cu cauciucuri de vara pe polei :D)...130km/h...inconstienta dar victorie :D....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

cel mai bine m-am simtit iarna trecuta cand am fost la cabana la Colibita. super atmosfera doar ca de vineri pana duminica a nins in continuu. Duminica dimineata dupa vreo 2 ore de curatat masina de zapada si de facut loc pentru a putea iesi de pe marginea drumului unde am parcat toti masinile a inceput adevarata distractie. Numai bine ce am scapat de alcoolul din organism dupa ce am impins pana sus inspre Bistrita un opel vectra/2007, golf4/2004, audi A3/2003 si un fiat stilo. In schimb eu am luat doi grasi pe bancheta din spate si radeam in hohote. Mentionez ca toti aveam cauciucuri de iarna ca deh..., doar stiam cam ce ne asteapta.

Asta ca si recunostinta pt tractiunea spate. BMW FOREVER!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@MuadDib bine spus .... si as plusa cu TUNINGATII astia golfuri 2-3 ........ gen astia is preferatii mei cand se incoarda... iesind asa agresibv din spateletau, cel putin la o palma de bara, mergand pe un drum cu 2 benzi pe sens :twoup:

 

E o placere sa-i cobor inapoi pe pamant de undeva din ceruri unde se cred ei... de obicei cu o blonda de la tara in dreapta.... puscand Salam din masina lasate 3 degete geamurile jos (toate 4) si bineinteles folii.

 

Voie buna si placere de a conduce.

Link to comment
Share on other sites

Topic din 2006, dar buna intrebare...

Pentru mine au fost mai multe ocazii cand m-am simtit foarte bine.

1) Cand am luat primul BMW (evident)

2) Cand am luat al doilea BMW :twoup: L-am luat in martie cand inca mai era zapada... si m-am distrat un pic pana am adus-o acasa, cauciucuri tocite de vara pe mazga proaspat pusa. Toata lumea dansa pe sosea, indiferent ca aveau tractiune fata sau cauciucuri de iarna. Fratele meu a condus vechiul E34 la intoarcere... A fost mai mult inspaimantat, dar i-a si placut. Drept urmare mi-a cumparat masina un pic mai tarziu. :twoup:

3) De fiecare data cand mai reparam ceva la ea si o faceam mai sanatoasa. :twoup:

4) De fiecare data cand m-a adus la destinatie in ciuda vremii, a gropilor, a soferilor incompetenti sau chiar a nesabuintei mele.

5) De fiecare data cand stau la semafor langa un diesel si imi aduc aminte de ce prefer consum si putere mare in conditii de liniste atunci cand vreau liniste decat horcait de tractor si neputinta in acceleratii.

6) De fiecare data cand accelerez in treapta a 2-a si depasesc 4000rpm.. moment in care motorul dezvolta alta tonalitate, o simfonie a haosului care-mi gadila urechile

7) Asa cum spunea cineva mai sus (acum 4 ani :twoup:) ), cand o incui si plec dinspre ea... dar totusi intorc capul sa o mai privesc o data. Din acelasi motiv ma pot considera norocos ca am locul de parcare chiar sub geam si o mai pot admira si cand sunt acasa.

8) Cand am plecat la mare cu o colega si cativa amici ai ei (pe care nu-i stiam) si cand s-au urcat in masina erau cam neincrezatori. Momentul cel mai dulce a fost imediat dupa ce una din tipe m-a intrebat "De ce nu ti-ai luat o masina mai noua?".... In acel moment am vazut ca era liber pe prima banda, am accelerat puternic, am schimbat vitezele ca la curse si aproape imediat am ajuns la 120, timp in care am depasit vreo 20-30 masini care stateau pe celelalte benzi. Dupa aceea era liber in fata, m-am bagat pe banda a 2-a chiar cand am intrat efectiv pe autostrada, i-am dat a 5-a apoi i-am raspuns tipei "De aia.", moment in care m-am oprit din accelerat si am mers lin mai departe.

9) La acelasi drum cand m-am trezit ca nu puteam deschide portbagajul datorita unui mecanic. Eu aveam bagajele in portbagaj, iar ceilalti 4 oameni au mers cu bagajele in brate tot drumul. Intr-o masina mai mica nu prea cred ca incapeau 5 oameni cu bagaje cu tot in habitaclu.

10) La acelasi drum cand mergand cu 200 la ora oamenii s-au mirat cat de silentioasa e si cat de bine se simtea masina.

11) La sfarsitul drumului cand toti din masina si-au schimbat complet parerea despre ea si m-au felicitat.

12) Cand omul care a facut cel mai mult misto de mine cand mi-am luat masina (consuma mult, e veche, etc) m-a rugat sa-l ajut cu niste sfaturi ca sa-si ia un E34 525i ca al meu. :)

13) Pe Transfagarasan.

14) La intoarcerea de pe Transfagarasan cand s-au dat toti la o parte din calea mea pe A1, iar o blonda intr-un X6 incerca sa se tina dupa mine, dar de fiecare data cand ma prindea cat timp asteptam eu sa mai depaseasca unul un tir, acceleram apoi cu a 4-a si pana schimbam a 5-a deja eram departe.

15) Practic de fiecare data cand am facut cate-o prostie din asta pe care o regret in mod rational, dar nu si emotional si masina s-a comportat exemplar.

 

 

Mai am multe motive si imi este imposibil sa spun unul singur care imi este preferat. Toate au contribuit si contribuie la motivul pentru care eu iubesc masinuta asta.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

8) Cand am plecat la mare cu o colega si cativa amici ai ei (pe care nu-i stiam) si cand s-au urcat in masina erau cam neincrezatori. Momentul cel mai dulce a fost imediat dupa ce una din tipe m-a intrebat "De ce nu ti-ai luat o masina mai noua?".... In acel moment am vazut ca era liber pe prima banda, am accelerat puternic, am schimbat vitezele ca la curse si aproape imediat am ajuns la 120, timp in care am depasit vreo 20-30 masini care stateau pe celelalte benzi. Dupa aceea era liber in fata, m-am bagat pe banda a 2-a chiar cand am intrat efectiv pe autostrada, i-am dat a 5-a apoi i-am raspuns tipei "De aia.", moment in care m-am oprit din accelerat si am mers lin mai departe.

Si dupa aceasta scurta demonstratie ce a zis ? :twoup:

 

Sa ma gandesc la un moment mai special la volan :twoup: . . . . . . . . . . . . . chiar nu-mi aduc aminte , insa pot sa spun ca imi place sa conduc in conditii meteo nefavorabile , gen zapada , ploaie torentiala , imi da senzatia ca si masina are viata si ca se mai misca si cum vrea ea dar niciodata sa intreaca masura :) .

Link to comment
Share on other sites

Nu prea a mai fost in stare sa scoata un cuvant... doar un "Aaah" in semn ca acu' a inteles. :)

Era o intreaga discutie inainte de asta... ca tocmai ma bombanisera ca stateau cu bagajele in brate si faceau misto de masina, ca-i veche, ca e de cocalar, consuma mult, tot tacamul. Si s-a trezit si tipa asta sa se bage in discutie... fix cand am prins prima banda libera.

Dupa faza asta ceilalti au tacut, iar colega asta a mea care a mai mers cu mine a inceput sa rada si ma imita zicand "De aia". Apoi au inceput toti sa rada. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@ filon erai cu 525i cand te intreceai cu X6?

 

on: Cel mai bine m-am simtit cand am luat-o.

Mereu ma simt f bine cand sta cineva in drepta pt prima oara si am ocazia sa-i demonstrez ce poate masina.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Personal, ma simt implinit de fiecare data cand urc in masina.

Fie ca vad acele din bord, admir liniile exteriorului sau culoarea difuza portocalie emanata de cele doua fascicule ale unitatii luminoase din plafonul habitaclului, ma bucur intotdeauna pentru alegerea facuta.

 

Inteleg din marca BMW sportivitate si putere, insa nu si ceva de dovedit celorlalti participanti la trafic. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

-atunci cand ma intorceam de la munte, mergand linistit pe banda I....ajunge un prieten in dreptul meu cu un fiat bravo pe banda a II-a si cel din dreapta impreuna cu soferul rad la mine si accelereaza.....eram cu e46-le....pun picioarele pe bord....ambele....si accelerez din pilotul automat....era liber in fata...aveam cam 60 la ora....ajung in drept cu el....zambesc si il depasesc din tempomat.....fatele lor uimite m-au facut sa ma simt foarte bine. "fiatul la podea accelera mai greu decat eu pe pilot"

 

dar cel mai bine m-am simtit cand dupa ceva timp de cand cumparasem e46-le specific facelift.....un prieten vb in gasca ca masina e frumoasa dar am dat mult pe ea...si ca nu face banii respectivi...masina avea 5 ani 160000km si costase 13000e.....intamplarea a facut ca in momentul in care un preten comun m-a rugat sa il duc la cluj pentru a-si lua un motor yamaha sa vina si el....la dus ca la dus....dar la intors m-am cam fugarit cu motorul respectiv si la 5 zile dupa plimbarea respectiva am fost cu el sa vada un e46... non-facelift....nu si-a cumparat pentru ca era scump....si si-a luat un wv bora. intamplarea a facut ca experienta traita sa ma indragosteasca ireversibil de bmw.

 

P.S. acum o luna cand mi-am cumparat e60-ul tipul din parcul auto de unde mi-am cumparat masina....dupa ce am cumparat-o a zis ca imi face cadou o tura cu M6-le lui.....nu cred ca o sa am parte in viata de o senzatie mai placuta ca aceea!

Edited by 07dny
Link to comment
Share on other sites

Ma simt foarte bine de fiecare data, dar exista si situatii mai speciale..

1. Primul bmw a fost un e12 (poate multi nu stiu care e ala) 525 automat pe carb. Masina era din '79 si arata si functiona ireprosabil. Era motor m30 (big six) cu carb solex dublucorp. Consuma 15% in oras, vara. Dar si mergea..

Arata atat de bine masina aia.. Vopseaua originala resettagrun arata foarte bine, ornamentele cromate si barile cromate aveau inca luciu... Ma simteam foarte bine in ea, chiar si cand stateam la semafor. De multe ori soferii sau pietonii imi faceau semn cu mana, cum ca apreciau starea masinii.. Vedeam soferii din masinile de langa mine cum se uitau la ea si o admirau.. Se uitau din logan, mercedes, audi, bmw, skoda..

Motorul ala suna impecabil.. Ii pusesem ceva muzica masinii, dar de multe ori plecam de acasa fara fatza de la mp3.. Mai ales vara.. Puneam cutia in treapta 2, si asa mergeam cu ea, prin oras... Rosu turometrului incepea la 6500 rpm, si in a 2a aproape atingeam suta.. Suna fenomenal, poate si de la vascocupla si elicea mare (radiatorul de racire era imens, si din cauza cutiei)..

Suna elicea de la 3500 rpm in sus parca aveam turbo! De multe ori se intampla sa se uite lumea de pe strada in stanga si in dreapta sa vada ce masina se apropie.. Se auzea un motor care se tura, se tura si se mai tura un pic...

Ce sa mai.. Motorul ala era o bijuterie.. Toata masina era o bijuterie!

Am mers cu ea la mare, la munte.. Am facut un drum de 1200km intr-una, doar cu pauze de toaleta si cafea.. Nici o problema, niciodata, in 2 ani cat a stat la mine..

2. Cu masina de mai sus, veneam din moldova spre brasov.. Prietena mea pasagera in dreapta si o prietena in spate, pe bancheta.. Ma apropiam de bv si drumul era foarte bun. Plecasem din cj pana in vrancea, apoi bacau (din greseala), urma bv si apoi spre casa, la cj. Deci ma apropiam de bv, drum ca-n palma, virajat, noapte.. Am pus selectorul in 2, am ridicat un pic scaunul (da, scaunul la sofer se regla pe inaltime!), mainile amandoua pe volan si asa am tinut-o cateva zeci de km! Nu era curba sa nu-mi scartaie gumele! Aveam borbet a pe 16" cu ceva michelin pilot sport 235/45 parca.. Deci ara stare de euforie, de incantare, de control.. Parca masina imi era o manusa sau, mai bine zis, parca era o extensie a mea! Facea exact ce gandeam/vroiam/speram eu, fara sa mi se impotriveasca in vreun fel.. Din pacate, fetei din spate i s-a facut rau.. A trebuit sa (ma) opresc...

Tare greu mi-a fost sa ma despart de masina aia! Cumparasem un alt bmw, tot 5, si e12-lea hiberna in garaj.. Dupa vreo 4 luni m-am hotarat sa il dau.. Cuita din bucuresti, care se ruga de mine sa i-o vand.. Poate de aia am si vandut-o.. Stiam ca va ajunge pe maini bune..

3. Tot e12-le ma facea sa ma simt foarte bine cand mergeam la dealerul din cj sa mai comand una, alta.. Sa vedeti ce fata a facut baiatul de la piese cand i-am zis ca vreau sa comand vascocupla, bucsi bara stabilizatoare (fata/spate) si kituri reparatie etrieri (fata/spate).. Imi cere VIN si i-l spun.. Sa vedeti ce fata si ce ochi a facut cand, uitandu-se la monitor) si-a dat seama despre ce masina e vorba..

Oricum, nu stiu daca vreodata o sa am alta masina care sa ma faca sa simt aceleasi lucruri..

Decat, poate, un e24..

Link to comment
Share on other sites

eu cu a mea a mea m-am simtit de nenumarat ori bine, de fiecare data cand incerc sa vad unde are limita aia si ea tot nu vrea sa mi-o arate, de fiecare data cand iau o curba si ma dor coastele si ea tot nu vrea sa derapeze, de fiecare data cand ma enerveaza vreun melc si-mi aduce aminte ce simfonie poate scoate, de fiecare data cand e turata intre 1500-2000 si se aude toba mai tare ca motorul, de fiecare data cand mai surubaresc pe la ea si mai descopar ce pot nemtii, de fiecare data cand se strica ceva si se repara de la sine..nu,nu se compara cu nimic din ce-am condus pana acum si am condus si eu cate ceva..e o senzatie pe care fiecare muritor ar trebui s-o incerce, e ceva care suplineste cu varf si indesat toate costurile pe care le impune masina, e un pic de bucurie in fiecare zi in viata asta scurta si mohorata altfel..

 

in alta ordine de idei ma termina de fiecare data cand citesc ceva de genul asta si-mi aduc aminte ce joy-rides poate face acest popor fara simt al umorului :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

@ filon erai cu 525i cand te intreceai cu X6?

Da, eram cu 525-ul. Dar nu ma intreceam... eu asa am mers toata autostrada... dar s-a ofuscat blonda cand am dat-o la o parte. S-a dat... si apoi a vrut sa ma dea ea la o parte.... dar n-a prea reusit. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cand aveam 318ci si m-am luat cu un tataie cu un opel omega din 1900 toamna si ma facut praf,din ziua aia m.am hotarat sa dau masina si sa imi iau cva mai puternic :twoup: :) asa ca acum detin un audi s8 dar inima mea tot la marca bmw a ramas si o sa ma intorc cat de curand inapoi :twoup: Edited by emy_blue90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.