Jump to content

x5 vs x3


fbdcnt

Recommended Posts

am dat x3 3.0d si am luat x5 3.0d. alta gasca-n alta traista si nu prea. ambele automate.

la gramada:

- cutia la x5 e in 6 si se simte, nu mai maraie tot timpul ca la x3 dar nici nu e ca cea de pe 7. e mai aproape de aia de pe x3 daca vreti decat de cea de pe 7.

- calitate in & out indiscutabil mai buna la x5. in interior cel putin e de departe alta clasa.

- mai lenes x5

- tv-ul la x5 cu display prost, putini pixeli si culori pamantii. la 7 e f frumos.

- x5 are servotronic. o adevarata placere. fara e nasol, tragi de volan, am avut la alt x5.

- trapa panoramica spectaculoasa la x5 dar a facut gheata pe interior si radiaza rece fara dublura. exista si la x3. are un mecanism complicat, nu prea pare facuta sa dureze.

- x5 nu are standard faruri automate, multe alte marci mai ieftine au standard.

- diferenta de pret cip x5/x3 e de numai 5,000 eu dar se mareste la cca 12-15000 din cauza taxelor chiar in leasing. fara leasing e dezastru.

- per total x3 nu merge mai rau, in unele aspecte chiar mai bine, e mai agil, asa ca ramane optiunea fiecaruia cat vrea sa plateasca si ce vrea sa conduca. pt barbati nu prea voluminosi si femei x3 e ok. calitatea si design-ul plansei de bord nu-mi plac insa de loc.

Link to comment
Share on other sites

Cum lucru perfect nu exista...

Inteleg ca a sosit X5. Sa te duca sanatos si fara evenimente.

Intrebari: Faruri automate sunt de fapt farurile adaptive?

Trapa a facut gheata la -20? Nu am deschis azi partea de dedesupt, insa la 40 de grade diferenta de temperatura, cred ca va face ceva condens, mai ales daca deschizi usa cu masina calda in interior...

X5 nou e diferit de cel care l-ai avut inainte?

Link to comment
Share on other sites

multumesc la fel.

faruri- cu a in stinga- se aprind automat

trapa- erau -8 pe termometrul masinii si la bmw arata de obicei bine

e la fel dar automatic + trapa, eu am avut manual. e ceva diferenta la bara spate, e altfel, are niste locase pt senzorii de parcare, nu numai gauri, e bara profilata altfel.

 

Cum lucru perfect nu exista...

Inteleg ca a sosit X5. Sa te duca sanatos si fara evenimente.

Intrebari: Faruri automate sunt de fapt farurile adaptive?

Trapa a facut gheata la -20? Nu am deschis azi partea de dedesupt, insa la 40 de grade diferenta de temperatura, cred ca va face ceva condens, mai ales daca deschizi usa cu masina calda in interior...

X5 nou e diferit de cel care l-ai avut inainte?

64963[/snapback]

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

@doru

 

Si eu zic ca e mare diferenta intre X5 cu servotronic si fara.Chiar mi se pare o diferenta foarte mare.

 

Farurile automate parca vin numai cu senzor de ploaie.Nu ai comandat?

 

Trapa la X3 are o gramada de culise de plastic(am analizat-o la a mea dupa ce nu s-a mai inchis :blink: ).

 

Probleme cred ca vor fi ,dar dupa cativa ani cand se va aduna praf si va fi fortata sa se inchida,deschida.

Link to comment
Share on other sites

re: servotronic- enorma diferenta daca nu era servotronic nu mai luam x5. ar trebui sa fie standard la x5.

re: are senzor de ploaie. farurile sunt alta optiune, nu are. ma enerveaza la culme, cred ca de 5 ani n-am mai avut masina fara faruri automate si mi-am pierdut obisnuinta de a le stinge/aprinde. nasol mai ales cand intri prin pasaje subterane. masina nu e comandata de mine, am luat una fara stapan care era pe drum ca sa nu mai astept. are toate optionalele pe care le-as fi luat oricum si comb de culori (negru+bej) pe care am vrut-o.

re: trapa- nu apuca cativa ani, o tin pana apare noul x5. oricum nu e de aceeasi robustete ca restul masinii. cel putin panza aia care se ridica la partea din fata cand deschizi trapa e penibila. ce nu puteau pune un deflector solid din abs ceva?

monitorul/tv de bord nu-mi place de loc cum am zis. pixeli putini si mari + muddy colors. la cat costa optiunea nu inteleg cum s-au calicit. un display tft e 100$. nu stiu daca merge schimbat ca l-as schimba. e treaba cu rezolutia nativa, a astuia e proasta si nu stiu daca sistemul stie sa mearga cu alt display de rez mai mare. asta e mizerabil. in rest e ok, te simti om in ea, in x3 eram cam inghesuit. ai avut dreptate insa, x3 nu e de aruncat, e ok, isi face treaba.

 

@doru

 

Si eu zic ca e mare diferenta intre X5 cu servotronic si fara.Chiar mi se pare o diferenta foarte mare.

 

Farurile automate parca vin numai cu senzor de ploaie.Nu ai comandat

Trapa la X3 are o gramada de culise de plastic(am analizat-o la a mea dupa ce nu s-a mai inchis :blink: ).

 

Probleme cred ca vor fi ,dar dupa cativa ani cand se va aduna praf si va fi fortata sa se inchida,deschida.

65026[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Da, fara servotronic e mai greu... Dupa ce m-am invatat cu el, cand ma urc la cealalta masina, mi s-a parut ca s-a srticat directia...

Daca nu ai acea pozitie, sigur nu ai nici faruri care iau coltul. Pe X3 ai avut?

Referitor la display, nu inteleg de ce nu pun macar de 15" :blink:

Link to comment
Share on other sites

da am avut la x3 am si la 7 dar efectul e minimal, o alta prostie sa-ti ia banii. in plus daca umbli la ele trebuie reprogramat in computer. am schimbat unul ca facea condens rau la 7. 15" e enorm, n-ai ce face cu el, unde-l bagi?. e ok cum e dar vede prost. la 7 e bun.

 

Da, fara servotronic e mai greu... Dupa ce m-am invatat cu el, cand ma urc la cealalta masina, mi s-a parut ca s-a srticat directia...

Daca nu ai acea pozitie, sigur nu ai nici faruri care iau coltul. Pe X3 ai avut?

Referitor la display, nu inteleg de ce nu pun macar de 15" :blink:

65041[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Doru ce versiune de soft ai la Navigatie ?

Am inteles ca v0.26 aduce imbunatatiri la modul de afisare.

 

Afli de aici cum determini versiunea:

 

http://www.x3world.com/showthread.php?t=9458

 

Versiunea 0.26 o am eu sau o descarci de aici:

 

http://www.x3world.com/showthread.php?t=5226

 

Daca imi merge bine in max 1.5 ani fac buy-back ka X3 pt noul X5 :blink:

(ma omoara nevasta; ea vrea vila, copii etc)

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

nu are navi numai tv. ia-ti vila si fa copii. eu am facut cum vrei tu sa faci si am gresit.

 

 

Doru ce versiune de soft ai la Navigatie ?

Am inteles ca v0.26 aduce imbunatatiri la modul de afisare.

 

Afli de aici cum determini versiunea:

 

http://www.x3world.com/showthread.php?t=9458

 

Versiunea 0.26 o am eu sau o descarci de aici:

 

http://www.x3world.com/showthread.php?t=5226

 

Daca imi merge bine in max 1.5 ani fac buy-back ka X3 pt noul X5 :blink:

(ma omoara nevasta; ea vrea vila, copii etc)

65089[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

nu are navi numai tv. ia-ti vila si fa copii. eu am facut cum vrei tu sa faci si am gresit.

65090[/snapback]

 

De copii nu scap (mor otravit), iar dupa copii tre sa fac si vila ca nu am unde sa ii cazez (poate in X5)

 

Eu am Navi si TV. Cum se receptioneaza TV si ce posturi poti prinde in Bucuresti ?

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

in buc e tv digital si se prinde sticla. se vad si pe analog asa si asa. sunt 6 programe pe digital- tvr 1 si 2, ant1, prima, protv si realitatea.

 

De copii nu scap (mor otravit), iar dupa copii tre sa fac si vila ca nu am unde sa ii cazez (poate in X5)

 

Eu am Navi si TV. Cum se receptioneaza TV si ce posturi poti prinde in Bucuresti ?

65093[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

uitati si o poza. nimic spectaculos. de mers insa merge de vis. nu are nimic comun cu x3. motorul se imperecheaza perfect cu cutia. asa ca sentiment de ansamblu e cu totul altceva. se poate spune ca m-am reindragostit de aceeasi baba dupa 3 ani. belea cu 7-le, nu ma mai dau jos din x5.

 

http://img74.imageshack.us/img74/5540/x58nd.jpg

Link to comment
Share on other sites

motorul se imperecheaza perfect cu cutia. asa ca sentiment de ansamblu e cu totul altceva. se poate spune ca m-am reindragostit de aceeasi baba dupa 3 ani. belea cu 7-le, nu ma mai dau jos din x5.

65293[/snapback]

 

Felicitari si sa te duca sanatos. Poate din imperecherea motorului cu cutia iese ceva :blink: Din interior ne pui ceva poze?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

uite va pun. e ok mai putin trim-ul argintiu care nu-mi place. am comandat deja din lemn. dispay-ul iar e cam rudimentar, pixel mare si culori nasoale dar asta e.

 

http://img86.imageshack.us/img86/5192/11fu3.jpg

 

http://img96.imageshack.us/img96/4523/27lo.jpg

 

http://img99.imageshack.us/img99/4606/36th.jpg

 

http://img99.imageshack.us/img99/4751/44cr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Diferenta enorma la ce ? Detaliaza... La frumusete si la materialele din interior? Normal ca are alte materiale doar ai dat cu 15000 mai mult decat pe x3. Pe materialele din interior. And, the beauty is in the eye of the beholder... :blink:
Link to comment
Share on other sites

uite va pun. e ok mai putin trim-ul argintiu care nu-mi place. am comandat deja din lemn. dispay-ul iar e cam rudimentar, pixel mare si culori nasoale dar asta e.

65307[/snapback]

F. frumoasa. Argintiul cu bej nici mie nu-mi place, e prea "palida" combinatia, ca sa nu vorbim ca una e rece si alta calda. Si eu as schimba-o in locul tau. Ce pui, negru sau lemn?

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, sa ai noroc de ea, si ea de tine. Pana la urma inteleg ca X5 e mult mai la sufletul tau ca si X3, sau de la amandoua iti place cate ceva?

65373[/snapback]

 

 

multumesc la fel. in comparatie cu x5 nu are ce sa-mi placa. in comparatie cu rav4 si alte mascari e un mic suv robust si e bmw.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma dau in vand nici dupa X5, nici dupa X3, nici dupa seria 7. Desi toate sunt BMW si pana la urma toate BMW-urile sunt masini. Cu toate astea, pot intelege de ce-ti place mai mult X5 decat X3, dar nu pot intelege de ce-ti place X5 mai mult decat seria 7... :)

 

later edit: scuze am corectat... scrisesem la sfarsit in loc de "seria 7" tot "x3"...

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.