Jump to content

e90 : 318d nou sau 320i second?


tigerash

Recommended Posts

pai eu am 318 i si am mers cu 320 i si mi se pare diferenta mare . De aici am tras si concluzia ca e la fel si intre 318d si 320i . Nu din ratiuni diesel vs benzina , pur si simplu mi-a placut senzatia

asa si eu am condus E90-ul 318d din 2007 de 122cp al prietenei fratelui meu si mi-a placut,asta inainte sa-mi iau eu masina, dar am vrut 320d totusi. si am plimbat-o si pe ea cu masina mea si a zis: "moama cum face a ta", deci si intre 318d si 320d e diferenta, eu i-am si recomandat lui tigerash 320d.

dar intre 318d si 320i nu stiu ce mare diferenta ar putea fi, e cu totul altceva.

Faza e ca e90 nou 318 are 143 de cai nu 122. Asta din cauza la facelift, din cate vad are si motor de 2000cmc 318d-ul

Link to comment
Share on other sites

Faza e ca e90 nou 318 are 143 de cai nu 122. Asta din cauza la facelift, din cate vad are si motor de 2000cmc 318d-ul

si E90 318d prefacelift are tot 1995 cmc, exact ca 320d prefacelift. diferenta e din electronica(si altele, nu stiu exact).dar motorul este tot M47N2.

eu am facut o comparatie intre 318d 122cp si 320d pe care il detin cu 163cp.

acum este o comparatie intre 318d 143cp facelift si 320d 177cp facelift.

diferenta nu vine de la facelift, aceleasi motorizari de 143cp la 318d si 177cp la 320d au fost valabile si la prefacelift, dar incepand cu o anumita luna din 2007, nu stiu exact care. De cand a aparut si EfficientDynamics.

Link to comment
Share on other sites

eu clar as alege 318D nou ,asta dintre cele 2 variante.

 

 

dar daca tot nu excluzi varianta SH,mai bine te-ai orienta catre un E90 -320D dupa 2006,163 cai pe care il gasesti la 18-22000 euro dar cu dotari premium(inclusiv piele,navi etc),ceea ce nu cred ca iei la 318 d nou in banii aia ,respectiv 32000.

 

plus ca peste 2-3 ani daca vei vinde masina in loc sa pierzi 12-13000 euro ,vei pierde numai 4-5000.

Edited by robert77
Link to comment
Share on other sites

am vazut o reclama la tv, cum ca daca iei 320d acum, e o promotie in care iti da varianta xd la aceeasi bani. sper ca am inteles eu bine. oricum merita sa te interesezi. modelul facelift e90 arata chiar binisor. am condus un 320xd si sta foarte bine pe drum, trage chiar ok. intereseaza-te la reprezentanta care e treaba cu oferta. in plus, noul sistem x-drive este chiar super performant si daca e moka...de ce nu? :)

 

sincer, in perioada asta de asa zisa "criza", cred ca poti chiar sa incerci o negociere cu ei, sa-ti faca un discount daca pui mai multe optionale, etc. :)

 

daca banii nu sunt un impediment si vrei sa tii masina cum zici tu mult timp, recomandarea mea e sa-ti iei noua, dar sa incerci 320d. e mai simplu si elegant asa decat sa te apuci sa iei un 318d, ca ulterior sa incepi tot felul de rescrieri de soft si alte cele ca nu esti multumit de putere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.