Jump to content

e90 : 318d nou sau 320i second?


tigerash

Recommended Posts

dar 320d nou e cu mult mai scump decat 318d?

eu as alege 318d nou din trei motive: e nou,consum mai mic de carburant, cuplu mare la turatii mai mici fata de benzina.

vrei modelele facelift?

318d asta nou cu EfficientDynamics mi se pare ca are 144cp.

acum depinde si daca vrei sa folosesti masina in oras sau in afara mai mult. daca o folosesti mai mult in afara iar eu as alege 318d, pt oras poate 320i.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa vedem...318d nou de 143 cp si banuiesc ca 320i cu motorizarea de 150cp,nu?......hmmm... :)

 

Pai tinand cont de faptul ca ambele au performante asemanatoare as alege 318d nou De ce? pt. ca nou inseamna facelift, masina noua e masina noua,cosnsumul unui 320i de 150 cp nu cred ca se justifica raportat la performante-in trafic aglomerat poate sa consume si 15% fata de un 318d care nu sare de 8-9%(trafic aglomerat),extraurban consumul este aproape la jumatate la un 318d,deci de ce sa nu mergi cu consum mai mic cand performantele sunt asemanatoare.Pe viitor dc te plictisesti ai poti face o remapare la 318d si ai cresti puterea undeva la 170 cp lejer + ca la revanzare vei pierde mai putin tinand cont de faptul ca e si diesel si model mai nou si facelift;si lista poate continua cu argumente pro 318d.(cu toate ca in general sunt pro benzina)

Poate dc ar fi fost vorba de 320i de 170 as mai fi stat un pic pe ganduri dar parca tot spre diesel m-as fi indreptat.Parerea mea e ca dc. o masina consuma mult,macar sa si "fuga",adica sa ai o satisfactie mai mare cand il conduci ceea ce nu prea e cazul unui benzinar in 4cil de 150 cp.Bafta. :)

Link to comment
Share on other sites

Benzina vs Diesele......

Asta am vrut si eu sa spun ieri....dar postasem deja....

 

Acum am vazut insa o chestie, nu pot sa cred cum BMW a pus la e46 320i 170 de cai,iar la e90 320i, 150 de cai ca pe e36.

E absurd.

In cazul acesta 318d e cea mai buna solutie,mai ales ca este NOU. si modelul facelift are 143 de cai, de cuplu mai mare ca la 320i nici nu pomenesc...

Plus taxe mai mici, etc.

Orice te decizi sa iei sa ai bafta si sa te bucuri de ea pe deplin.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

mergi cu un 318d si mergi cu un 320i si punem pariu ca iti iei 320i

si care ar fi motivul/motivele sa aleaga 320i? acum depinde si de gusturi si fiecare persoana in parte. eu cand am mers prima data cu un diesel, ce-i drept nu BMW, si pe bancheta din spate, ma lua cu durere de cap de la cuplul motorului/smuciturile pe care le simteam. si atunci ziceam ca n-o sa-mi iau diesel niciodata.

dar acum sunt fan inrait diesel, dar nu pot spune ca peste ani nu voi prefera benzinarele.

Link to comment
Share on other sites

pai eu am 318 i si am mers cu 320 i si mi se pare diferenta mare . De aici am tras si concluzia ca e la fel si intre 318d si 320i . Nu din ratiuni diesel vs benzina , pur si simplu mi-a placut senzatia

asa si eu am condus E90-ul 318d din 2007 de 122cp al prietenei fratelui meu si mi-a placut,asta inainte sa-mi iau eu masina, dar am vrut 320d totusi. si am plimbat-o si pe ea cu masina mea si a zis: "moama cum face a ta", deci si intre 318d si 320d e diferenta, eu i-am si recomandat lui tigerash 320d.

dar intre 318d si 320i nu stiu ce mare diferenta ar putea fi, e cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa mearga cu amandoua inainte sa ia o decizie

da, este cea mai bunĂŁ soluĂžie. noi doar ne dĂŁm cu pĂŁrerea, dar decizia e strict a lui.

Indiferent de alegere, dacã va fi 318d sau 320i sau orice alt model @tigerash sã fii sãnãtos În primul rând sã te poÞi bucura de ea, ºi maºina sã te ducã unde vrei tu fãrã nicio problemã.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.