Jump to content

DIY: Folie pe trimurile interioare.


deathrow

Recommended Posts

Salut... ma plictisisem de culoarea banala a trimurilor shi m-am gandit sa fac o schimbare. Bordul la mine e negru tot si trimurile erau tot negre asa ca m-am hotarat sa le fac argintii. Am avut de ales intre 2 metode: vopsit sau folie. In cele din urma am ales folia pentru ca procesul este reversibil, si in caz ca nu iesea bine, nu voiam sa risc.

 

Pentru a incepe aveti nevoie de:

 

1) folie PVC de culoarea pe care o preferati.

2) surubelnita lata

3) surubelnita in cruce

4) o carpa

5) diluant sau un degresant (cred ca merge si alcool sau chiar apa cu sapun)

6) MULTA RABDARE!

 

Timp de lucru 4 ore

 

Primul pas:

 

Scoateti trimurile de pe usi cu ajutorul unei surubelnite late pe vf careia ati pus o carpa. E de preferat sa incepeti de la capatul dinspre stalpul central al masinii. Trimurile de pe usi ies usor. Si metoda e aceeasi la toate 4. Cu rabdare, si nu o sa rupeti nici un clip.

 

Pasul 2:

 

Scoateti trimurile de pe bord. Odata ce ati dat trimurile de pe usi jos, veti observa sistemul de prindere. Ornamentele de pe bord au un sistem similar de prindere numai ca bolturile sunt mai lungi si clipsurile mai fragile asa ca atentie mare!!! Eu am rupt 2. Inca un lucru bine de stiut... Ornamentul de deasupra bordului si cel de de-asupra cd playerului au un bot comun... cel dintre ele. Inca o data... USOR SI CU RABDARE LA CELE DE PE BORD!

 

Pasul 3:

 

Trimul din jurul schimbatorului. Trebuie scoasa intai husa schimbatorului. Aceasta se scoate impingand inauntru ambele margini laterale ale husei, acolo unde aceasta se imbuna cu ornamentul. Ridicati husa peste nuca schimbatorului si lasati-o acolo suspendata (nu e nevoie sa scoateti nuca de pe schimbator). Odata husa scoasa, o sa observati ca in zona posterioara ornamentul e prins cu 2 suruburi in cruce. Desfaceti suruburile si apoi trageti de ornament in sus si in spate (mai are 2 clipsuri in partea anterioara). Decuplati butoanele de la geamuri si scoateti trimul pe langa husa si schimbator.

 

Pasul 4:

 

Luati fiecare trim in parte. E de preferat sa incepeti cu cele de pe usi pt ca sunt mai simplu de facut shi trebuie sa prindeti umpic tehnica. Stergeti trimul cu o substanta degresanta si asteptati sa se usuce.

 

Pasul 5:

 

Desfaceti folia numai la un capat si incepeti aplicarea. Desfaceti folia pe masura ce o aplicati. Atentie!!! Nu o desfaceti pe toate odata. Cu ajutorul unei carpe, lipiti folia pe trim si scoateti eventualele bule de aer. Daca ati prins o bula de aer, dezlipiti folia pana la nivelul acesteia si evacuati-o. La colturi e mai greu, in sensul ca folia trebuie trasa si intinsa peste colturi, altfel se formeaza cute. asa ca... Rabdare :blink:

Marginile foliei indoiti-le sub trim. Nu incercati sa taiati folia exact la nivelul marginii ornamentului pt ca riscati sa se dezlipeasca. La ornamentele de pe bord, mai ales la cel de deasupra cd playerului, e mai greu pt ca au multe colturi cu curbe... Cu umpicutz de (ghici!) Rabdare, se poate. :)

 

Cam asta... mie mi-au iesit acceprabil. Nu pot spune chiar perfect. Cele de pe usi mi-au iesit chiar foarte, foarte bine. La fel si cel de deasupra torpedoului si cel de la schimbator. Cred ca cele doua, de la lumini si cd player am sa le dau jos si am sa le mai fac odata.

 

 

Daca aveti intrebari, shoot.

 

Din pacate nu am poze din timpul procesului tehnologic... dar am poze before shi after :)

post-1032-1138703523_thumb.jpg

post-1032-1138703701_thumb.jpg

post-1032-1138703985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauta un pistol cu aer  cald, poate ca si un feon ar merge. La colturi se muleaza perfect daca le incalzesti cu pistolul.  Arata bine, numai ca mai eu mici defecte de la bulele de aer.

66235[/snapback]

 

 

Ok. Merci de sfat. O sa fac asa cand le scot pe alea de pe bord din nou.

 

A propos... toata chestia m-a costat 10$, fata de 350$ cat costa un set nou. Deci trebuie sa se regaseasca undeva si diferenta de calitate :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Marfa au iesit.Cred ca ma apuc si eu dar nu prea am rabdare si imi e sa nu rup clipsurile :blink:

66314[/snapback]

 

Ce clipsuri ma sa rupi? Pai alea sunt din metal si intra in niste chestii de plastic. N-ai ce sa rupi, ies foarte simplu. Eu le-am scos de nu stiu cate ori, nu vad ce ai putea rupe.

Link to comment
Share on other sites

@wlf Se rup clipsurile... adica suportii aia de plastic in care is tablitele alea pe post de clipsuri. Adica eu am rupt vreo 2... Acu bine, poate is shi io mai taran din fire :)

 

@c-nick In Cluj e un magazin care vinde numai asa ceva. In alte orase nu stiu. Incearca pe la firmele care se ocupa cu bannere publicitare, pe mine o astfel de firma m-a indrumat spre magazinul cu pricina.

 

Merci de aprecieri. Daca mariti pozele o sa observati mici imperfectiuni. Asta e, sunt la primul DIY si nici nu prea sunt rabdator din fire. Dupa cum spuneam, Intre 10$ shi 350$ trebuie sa fie si umpic de diferenta de calitate :blink:

Link to comment
Share on other sites

chiar tu ai vb de rabdare, asa ca mai aplica putina, la asa o masina nu e loc de imperfectuni, parerea mea, ai putea sa incerci si alta metoda, ca sa scapi de bule, sa umezesti ornamentele cu apa si sapun, sa aplici folia, si sa scoti apa cu o spatula ceva, in genul asta se aplica folia pe geamuri...
Link to comment
Share on other sites

chiar tu ai vb de rabdare, asa ca mai aplica putina, la asa o masina nu e loc de imperfectuni, parerea mea, ai putea sa incerci si alta metoda, ca sa scapi de bule, sa umezesti ornamentele cu apa si sapun, sa aplici folia, si sa scoti apa cu o spatula ceva, in genul asta se aplica folia pe geamuri...

66356[/snapback]

 

Faza cu apa nu merge decat la folia care se aplica pe geamuri. La plastic nu merge... din pacate.

 

Intr-adevar nu e loc de imperfectiuni si eu de felul meu sunt perfectionist, de aia am sa dau cele doua trimuri de pe bord jos si am sa le refac dupa metoda sugerata de wlf.

Link to comment
Share on other sites

@wlf Se rup clipsurile... adica suportii aia de plastic in care is tablitele alea pe post de clipsuri. Adica eu am rupt vreo 2... Acu bine, poate is shi io mai taran din fire :blink:

66353[/snapback]

 

Mie mi se pare ca ies usor, poate prima data tragi cu frica, dar dupa aia, dupa ce stii cum sunt acolo bagate, le scoti mai relaxat. Tre sa bagi surubelnita cat mai aproape de cuiul ala metalic, ca sa nu se forteze.

Link to comment
Share on other sites

da e bine sa degresezi inainte... in rest nu am folosit decat spray gri 320.. asta e codul.. eram tentat sa iau un gri 330 dar era ceva mai inchis si nu ar fii iesit chiar asa.. in rest ce sa zic am dat vreo 4 straturi ca sa fie uniform

si mi-am mai comandat o rama cromata care vine jos la schimbator

Edited by MMihai
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.