Jump to content

eroare parktronik


markoo

Recommended Posts

salut!am si eu o mare problema!am un bmw 520d din 2000 si de curand i-am pus xenoane si i-am schimbat angel eyes!!totul este bine ......dar cand merg cu farurile stine imi da eroare in bord...cum ca ar fii becurile arse!!asta 1 problema1iar cea de a doua este ca atunci cand aprind farurile si bag in marsarier ,parktronikul fata incepe sa piuie aiurea,ca si cum as avea ceva in fata!!!asta numai cand sunt farurile aprinse!!daca sunt stinse merg bine pdc-urile!!ma puteti ajuta cu un raspuns!!multumesc anticipat!!
Link to comment
Share on other sites

salut!am si eu o mare problema!am un bmw 520d din 2000 si de curand i-am pus xenoane si i-am schimbat angel eyes!!totul este bine ......dar cand merg cu farurile stine imi da eroare in bord...cum ca ar fii becurile arse!!

67006[/snapback]

 

 

Daca ai pus faruri cu xenon trebuie sa schimbi si computerul de lumini.

Link to comment
Share on other sites

salut!am si eu o mare problema!am un bmw 520d din 2000 si de curand i-am pus xenoane si i-am schimbat angel eyes!!totul este bine ......dar cand merg cu farurile stine imi da eroare in bord...cum ca ar fii becurile arse!!asta 1 problema1iar cea de a doua este ca atunci cand aprind farurile si bag in marsarier ,parktronikul fata incepe sa piuie aiurea,ca si cum as avea ceva in fata!!!asta numai cand sunt farurile aprinse!!daca sunt stinse  merg bine pdc-urile!!ma puteti ajuta cu un raspuns!!multumesc anticipat!!

67006[/snapback]

Ai alte consumuri la becurile astea si comupetrul nu mai le are in parametri...senzorii care detecteaza curentul becurilor(cred ca sunt sub forma unor mici sarmulite de nichelina, dar sunt capsulate si bine ascunse... :blink: )trebuiesc schimbati :)

Si a doua faza...transformatoarele de inalta tensiune de la becurile cu xenon influienteaza senzorii de la parktronic.. :) chiar nu-mi dau seama cum ai putea sa scapi de asta...prin ecranarea transformatoarelor cu cutii de metal(tabla)...sau stingi luminile cand dai cu spatele :)

Link to comment
Share on other sites

Si a doua faza...transformatoarele de inalta tensiune de la becurile cu xenon influienteaza senzorii de la parktronic.. :blink: chiar nu-mi dau seama cum ai putea sa scapi de asta...prin ecranarea transformatoarelor cu cutii de metal(tabla)...sau stingi luminile cand dai cu spatele :)

67156[/snapback]

 

 

Si modelele care au si PDC si Xenon din fabrica,de ce functioneaza?

Care ar fi explicatia?

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca cele originale din fabrica sant amplasate corect :blink:, astfel incat sa nu interfereze cu senzorii de PDC.

 

Nu e imposibil sa afecteze PDC-ul. Blocul de inalta tensiune genereaza din plin radiatie electromagnetica. Daca legaturile electrice nu sant facute corect, daca cablurile sau blocurile de inalta tensiune sant prea aproape de senzori.

 

Ai putea sa incerci sa opresti pe rand farurile si sa vezi care afecteaza PDC-ul. Si dupa aceea sa incerci sa indepartezi firele si transformatorul de senzori.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a parea ciudat sa calculeze la milimetru asezarea lor in functie de distanta fata de sensori. In felul asta ar trebui sa deplaseze si chestii de pe motor care ar incurca. Eu cred ca au fost montate undeva unde au loc, nu neaparat ca acolo nu interfereaza PDC_ul. Si e normal sa fie pe far, doar nu ai vrea sa puna farurile ca la Fiat Multipla pentru ca interfereza cu ceva.

 

offtopic: Mai Paul, dar nu te-am mai vazut de mult pe aici, parca erai suparat.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa ti se para ciudat. Astea-s legile fizicii, nu ai ce le face :blink:

Radiatia electromagnetica scade cu patratul distantei.

 

Deasemenea prin schimbarea aparent minora a pozitiei relative situatia se poate schimba radical.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e Paul cel vechi, care m-a jignit si a plecat.Sper ca avea atat bun simt. :blink:

67173[/snapback]

 

 

Bavaria, nu e deloc elegant ce ai zis. Nu inteleg de ce insisti.

 

Poate nu ar fi rau sa-ti recitesti propriile posturi si opinii de aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=566, in care erai suparat ca ai contrazis un moderator si ai fost suspendat ...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Bavaria, nu e deloc elegant ce ai zis. Nu inteleg de ce insisti.

 

Poate nu ar fi rau sa-ti recitesti propriile posturi si opinii de aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=566, in care erai suparat ca ai contrazis un moderator si ai fost suspendat ...

 

:blink:

67175[/snapback]

 

 

Nu are nici o legatura.Deocamdata nu esti suspendat,dupa cate vad eu.

 

Nu e vorba de a contrazice de cineva ,e vorba de jigniri.Ti-am mai spus si iti repet,nu ma trag de sireturi cu tine ,deci nu iti permit sa vorbesti asa cu mine.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...indpost&p=61017

 

 

Discutia este offtopic ,incearca sa fii civilizat pe viitor,sau sa iti ceri scuze cand gresesti.

Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa aveti dreptate cu interferenta!!nu am pus xenoane originale!!am sa incerc sa schimb pozitia acelor 2 cutiute aplicate pe oalele masinii!!dar mai am o nedumerire:pdc o ia razna si cand am aprinsa pozitia,nu numai farurile!!tot din cauza interferentei??(am schimbat si angel eyes!am pus din aceia cu neon)

apropos:chiar nu pot face nimik sa dispara eroarea aia din bord,cum ca ar fii becurile arse,fara a schimba computerul de lumini?

merci frumos pt. raspunsurile date!!

Link to comment
Share on other sites

si daca schimbi blocul de lumini poti sa ai aceiasi surpriza eu am patit asa

la mine neoanele care le ai acum consuma mai putin decat becurole din nainte pune consumatori in paralel si vezi daca se stinge.

ca sa nu te chinui pentru inceput poti sa legi becul de pozitie pe care la-i scos si sa verifici daca se stinge dute la un electrician sa-ti calculeze diferenta si pui niste rezistente. asta ca sa stingi martorul din bord cu PDC nu pot sa ma pronunt ca nu m-am lovit de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

la bmw care nu au avut faruri cu xenon dar montezi dupa aceea faruri originale bmw cu instalatie xenon iti apare eroare pt ca masinile care vin din fabrica cu xenon mai au montate niste dispozitive pe circuit undeva pana la faruri. la fel ci cu alt tip de instalatii xenon unele au dispozitivul acela iar altele nu.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Incearca sa schimbi pozitia cutiutelor alea care contin convertoarele (atat la xenoane, cat si la angel-eyes) pe pozitia lor...adica sa invarti pe cele 3 axe cutiutele...poate pici pe situatie cu sensul campului magnetic si se anuleaza intre ele...:) desi e probabilitatea f mica (probabil lucreaza pe frecvente diferite si nu au cum sa intre in antirezonanta si sa se anuleze campurile :blink: )

Si la becurile de pozitii...incearca sa le lasi si pe alea pe circuit...undeva prin compartimentul motorului...poate pacalesti computerul... :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pt punctul 1 la pb ta .

Cand schimbi farurile acea eroare apare pt ca trebuie sa schimbi calculatorul de lumini care costa in jur de 300E ,dar exista si alta modalitate ca sa pui 2 condensatori cum am pus si eu la o firma de alarme care este pe ghencea langa o biserica si o spalatorie.pe mine ma costat 500 de mii.Faza cu senzorii de parcare poti sa o pb ,cand da eroare opresti mot lasi contactul pus si bagi urechea la fiecare senzor (ei trebuie sa tacanasca rapid,daca nu tacane 1 e clar ca trebuie inlocuit altfel va da eroarea acea inervanta)am avut si eu pb cu un senzor si am dat pe el la reprez nu dau nume 1,5 mil pretul lui era de 80E. In cazul in care nu te descurci suna-ma la nr 0765513465/ 0722233374 sa-ti dau nr omului

post-1404-1143214788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.