Jump to content

Avantaje 530 xd touring vs Audi A6 q 3l d


Florini

Recommended Posts

Salut fanilor BMW !

 

Sunt un posesor de Volvo XC 70 2001 AWD 200cp, 300nm la 1800 ture , benzina 2435 cmc, o masina excelenta, dar ma gandesc ca a venit vremea sa o schimb.

Am 3 variante awd:

1) BMW seria 5 , 530xd touring

2) Audi A6 break quattro 3l diesel

3) Merc ML 280 CDI

 

Nu dati cu parul, stiu ca ML-ul nu are ce cauta acolo (ca si comparatie)

dar Merc E classe 4motion 320cdi este mult prea scump..., iar ML-ul e cea mai ieftina varianta dintre toate (facand calculul pe leasing si cu taxele vamale calc. la val reziduala)

Si vanzarea peste 3-5 ani, va fi cea mai buna la ML (cred eu..)

 

Astept parerile voastre.., de fapt de ce credeti ca fani BMW ca ar trebui sa lai beamerul.

 

Merci

Florin

Link to comment
Share on other sites

Si uite cum se poate deschide cutia Pandorei... :)

 

Daca nu stii de ce ar trebui sa iei BMW-ul, crede-ma, mai bine nu-l iei, oricat te vom convinge noi, intr-o directie sau alta...

 

:blink:

67135[/snapback]

 

Salut !

 

Nu ma gandesc sa ma "convinga" cineva, ci caut pareri oneste de eventual posesori de diverse masini, adica din "real life", nu din reviste..

Sapt viitoare am un drive test cu 530xd touring si cred ca voi lua o decizie de cumparare.

 

Merci

Florini

Link to comment
Share on other sites

pai daca faci un drive .. cu siguranta iei bmw-ul.

despre Mercedes.. dragii mei.. va rog din tot sufletul.. NU STITI LA CE VA BAGATI DACA VA LUATI.

Am 2 prieteni care au lulcrat in reprezentanta mercedes. Unul pe vanzari si unul pe service.

Daca va spun ce mizerii se fac in service-urile Tiriac.. va ia cu voma..

+ fiabilitate in pom la modelele noi de la mercedes. Mai bine baga in productie S-urile din 85-90.. Alea au fost masini.

Cei de la tiriac nu au auzit de garantie. Unu' de la vanzari Ford radea pe seama garantiei de 4 ani fara limita la toate modelele ford. Spunea ca putea sa le dea si 35 de ani garantie ca oricum nu le schimba nimic. Totul e din vina soferului.

Link to comment
Share on other sites

Alege 530xd, nu xi!! asta daca vrei BMW. Si 530xd-ul nu e tocmai ieftin. Merita de luat in calcul pt ca la dinamism bate de la distanta pe oricare alta din lista ta, iar la reprize nici nu se compara. Are acceleratii incredibile. Un singur dezavantaj la BMW: garda la sol f mica nu-ti permite sa o bagi pe oriunde si din cauza asta cred ca nu-l poti compara cu ML. Am condus ML-ul...e un fel de barca pe roti fata de BMW!! Depinde unde si la ce folosesti cel mai mult masina, e foarte imporant lucrul asta. Si daca nu pui accent pe spatiul interior ai putea sa te gandesti la 330xd. Are un design mai nou, e mai rapid si mult mai stabil. Bineinteles, depinde si de varsta soferului. Eu la 22 ani nu ma vad alegand seria 5 noua pt nimic. Are acel Chris Bangle design care ma scoate din minti. Noul 3 insa e mai frumusel si mult mai manevrabil si diferenta o sesizezi si la interior. Le-am condus pe amandoua si as alege oricand 3-ul.

 

In prezent conduc seria 5 din 2002. Niciodata n-am avut probleme si depasesc in nestire tot ce-mi sta in cale. La BMW mai trebuie considerat un factor care e destul de subiectiv...feeling-ul si care face cat toate parerile obiective pe care as putea sa le insir la un loc.

 

Hai sa criticam putin si Audi-ul...ca daca nu atunci nu ma simt bine. Un prieten are A6 nou diesel. L-am condus vreo 50 km si mi-am format o parere: e destul de confortabil, are mult spatiu interior dar designul mi se pare horror, mai ales volanul! are o forma atat de urata ca nu as putea niciodata sa ma imaginez la un volan din ala. Are frana de mana la buton, multe luminite rosii care mi se par deranjante, si ergonomia, chiar daca e destul de buna pe mine nu ma convinge. Planseul de bord, gura de aerisire al aerului conditionat, un overall sensation care ma dezgusta...parca nimic nu se potriveste cu nimc, doar luat in parte arata bine. Daca nu pui accent pe feeling, si tot ce am scris mai sus nu are nici o relevanta pt tine atunci poti lua Audi in considerare.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... nu prea e chiar asa, desi fiecare cu parerile lui; de asta iti si zic si parerea mea: un A6 Avant, quattro, diesel, este o masina minunata. Mi mi se pare f reusita in interior, nici pe departe ce scrie colegul de mai sus. Este exagerata rau exprimarea ca la reprize bate la distanta concurenta, dar e adevarat ca are un plus de putere, depinde de tine daca este vizibil sau nu (nu chiar toti suntem Michael Schumacher, iar pe masura ce mai inaintam in virsta, multi dintre noi intelegem ca nu acceleratia si viteza maxima este totul la o masina). Oricum, oricare din Audi sau BMW de 3 litri, diesel, au vreo 2-30 cai si vreo 150-200 newtoni/metru in plus fatza de ce ai acum, deci sub nici o forma nu vei fi dezamagit de sportivitate.

 

In plus, quattro-ul este mult mai reusit decit sistemele 4x4 de la BMW si Volvo, si asta nu o spun din reviste...

 

Dinamism, mai multa sportivitate => BMW, mai multa seriozitate si un 4x4 de top gasesti la Audi. Din pacate despre ML nu pot sa scriu nimic, pt ca nu ma pricep la el deloc.

 

Daca ai nevoie de garda mai mare la sol, un A6 Avant allroad poate fi solutia potrivita.

 

Sfatul meu: stabileste-ti prioritatile, elimina masinile care nu se potrivesc pt ce ai nevoie, si apoi du-te si fa cunosinta cu ele, personal. Apoi cumpara "cu inima", ca sa-ti faca placere de fiecare data cind mergi cu ea.

 

"Astept parerile voastre.., de fapt de ce credeti ca fani BMW ca ar trebui sa lai beamerul." -> pentru directia excelenta si sportivitatea superioara.

 

Bafta si ... enjoy your choice :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hmm... nu prea e chiar asa, desi fiecare cu parerile lui; de asta iti si zic si parerea mea: un A6 Avant, quattro, diesel, este o masina minunata. Mi mi se pare f reusita in interior, nici pe departe ce scrie colegul de mai sus. Este exagerata rau exprimarea ca la reprize bate la distanta concurenta, dar e adevarat ca are un plus de putere, depinde de tine daca este vizibil sau nu (nu chiar toti suntem Michael Schumacher, iar pe masura ce mai inaintam in virsta, multi dintre noi intelegem ca nu acceleratia si viteza maxima este totul la o masina). Oricum, oricare din Audi sau BMW de 3 litri, diesel, au vreo 2-30 cai si vreo 150-200 newtoni/metru in plus fatza de ce ai acum, deci sub nici o forma nu vei fi dezamagit de sportivitate.

 

In plus, quattro-ul este mult mai reusit decit sistemele 4x4 de la BMW si Volvo, si asta nu o spun din reviste...

 

Dinamism, mai multa sportivitate => BMW, mai multa seriozitate si un 4x4 de top gasesti la Audi. Din pacate despre ML nu pot sa scriu nimic, pt ca nu ma pricep la el deloc.

 

Daca ai nevoie de garda mai mare la sol, un A6 Avant allroad poate fi solutia potrivita.

 

Sfatul meu: stabileste-ti prioritatile, elimina masinile care nu se potrivesc pt ce ai nevoie, si apoi du-te si fa cunosinta cu ele, personal. Apoi cumpara "cu inima", ca sa-ti faca placere de fiecare data cind mergi cu ea.

 

"Astept parerile voastre.., de fapt de ce credeti ca fani BMW ca ar trebui sa lai beamerul." -> pentru directia excelenta si sportivitatea superioara.

 

Bafta si ... enjoy your choice :blink:

67261[/snapback]

te contrazic putin, am testat toate variantele de AWD: merc , bmw si audi cam 200 km fiecare masina drmuri variate si combinate si quatrro nu mi s-a parut mult superior lui Xdrive.Pot afirma ca uneori pe teren umed XDrive a fost peste.

Si interiorul minunat a lui Audi...asta depinde de gusturi dar vrea sa te mai uiti la urmatoarele aspecte: potetiometrele de pe volan dau rau, plasticul de pe partea inferioara a scaunelor si la prinderea centurilor, lumina rosie deranjanta.

Are si BMW-ul multe bube dar mult mai putine decat ale AUDI-ului. La interior E Classe este peste amandoua.

O sa pun poze cu test-drive-ul efectuat.

Link to comment
Share on other sites

te contrazic putin, am testat  toate variantele de AWD: merc , bmw si audi cam 200 km fiecare masina drmuri variate si combinate si quatrro nu mi s-a parut mult superior lui Xdrive.Pot afirma ca uneori pe teren umed XDrive a fost peste.

Si interiorul minunat a lui Audi...asta depinde de gusturi dar vrea sa te mai uiti la urmatoarele aspecte: potetiometrele de pe volan dau rau, plasticul de pe partea inferioara a scaunelor si la prinderea centurilor, lumina rosie deranjanta.

Are si BMW-ul multe bube dar mult mai putine decat ale AUDI-ului. La interior E Classe este peste amandoua.

O sa pun poze cu test-drive-ul efectuat.

67264[/snapback]

 

Salut !

 

Ideea este ca Mercedesul E klasse e PREA scump pt ce ofera, asta fiind o parere personala.

BTW, de ce Eklasse 4 matic e mai scump decat ML (aceleasi motorizari) si 5 series la mai scump ca X5 - ma refer la brak-uri ?

Ca doar e mai mult metal in SUV-uri, poate piatza e mai aglomerata si atunci mai scad din margine ?

 

De fapt, eu asi lua Merc, dar nu-mi place raportul calitate-pret, cu toate ca nu ma omor cu vitezele, confortul e mai important.

Audi este in carti, dar parca prea are toata lumea.... (sunt si eu cam "pretios" aici)

 

Florini

Link to comment
Share on other sites

Mai am un prieten care este topit dupa BMW-uri, a avut o gramada, intr-un final a schimbat un E39 525tds pe un E220D 2002, si concluziile lui au fost clare: confort extra super mega, dar motorizare jalnica... Acum isi cauta un 7:)

 

Revenind la subiect, intr-adevar, sunt f multe Audi, dar deja de mult cele trei germane au umplut Romania... In oricare din ele gasesti tot felul de indivizi indoilenici.

 

Voi ce parere aveti, de ce nu-si iau multi oameni japoneze de lux sau englezoaice?

Ma rog, nu de lux, dar oricum, premium...

 

Ca doar banii au destui...

Edited by mgrx
Link to comment
Share on other sites

Mai am un prieten care este topit dupa BMW-uri, a avut o gramada, intr-un final a schimbat un E39 525tds pe un E220D 2002, si concluziile lui au fost clare: confort extra super mega, dar motorizare jalnica... Acum isi cauta un 7:)

 

Revenind la subiect, intr-adevar, sunt f multe Audi, dar deja de mult cele trei germane au umplut Romania... In oricare din ele gasesti tot felul de indivizi indoilenici.

 

Voi ce parere aveti, de ce nu-si iau multi oameni japoneze de lux sau englezoaice?

Ma rog, nu de lux, dar oricum, premium...

 

Ca doar banii au destui...

67278[/snapback]

 

Asa discutia merge la infinit...

imi place Jagur-ul Stype, dar mi-e frica de tractiunea spate , atit de mult incat nu-mi iau , pur si simplu...

Iar Merc EKlasse are deja 3-4 ani de cand a aparut, cand o sa-l vand eu (daca as lua azi..) o sa fie model deja o generati in urma

F

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de costurile de exploatare (in conditii normale)

La Audi si Merc sunt mai scumpe reviziile banale ? Sigur sunt mai dese....

 

Consumul banuiesc ca e la fel.

 

Florini

67276[/snapback]

la audi sunt putin mai scumpe reviziile ...service ok dar nu la porsche no..si intervalul e mult mai scurt........in schimb la merc sunt varza Tiriac auto jecmaneste tot ce prinde. Unul din prietenii mei a dat 50 E doar sa obtina o programare onesta..... 14 zile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.