Jump to content

E 34 2.5TDS ... Tunning? Peep This


bimmer4ever

Recommended Posts

In primul rand asta e primul meu post pe acest forum asa ca Buna Ziua tuturor si imi face placere sa ma aflu printre atatia fani bmw!

 

Tot unu la mana, de ce sa iti pui semn de Motorsport pe un BMW care nu e M ?

Doi la mana, am un TDS pe care l-am luat de nou ('95) si cu care nu am mers pana anult trecut deloc si vreau sa stiu asa:

 

Stie cineva concret, motorul asta de 2,5 cu 12 supape, suporta un chip, si daca da, se simte, si daca se simte, distruge motorul in vreun fel, sau orice alta parte a transmisiei?

 

Exista cineva care are o asemenea masina cu chip si poate sa imi spuna ceva concret?

 

E drept ca oscilez intre a o pastra asa cum e din fabrica si a-i umbal pe ici si colo.

 

Astept pareri.

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

O avea 18 ani,si-a luat carnet iar masina e de la parinti :blink:

 

 

@bimmer4ever

 

Nu merita,zic eu,sa ii pui chip.Daca o sa cauti pe forum,vei gasi topicuri despre chipuri.Alegerea iti apartine.Sunt discutii pro si contra.

 

De ce sa pui sigla de M, pe un BMW care nu este M?!

 

Nu stiu,fiecare cu motivele lui.Eu nu as pune :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand asta e primul meu post pe acest forum asa ca Buna Ziua tuturor si imi face placere sa ma aflu printre atatia fani bmw!

 

Tot unu la mana, de ce sa iti pui semn de Motorsport pe un BMW care nu e M ?

Doi la mana, am un TDS pe care l-am luat de nou ('95) si cu care nu am mers pana anult trecut deloc si vreau sa stiu asa:

 

Stie cineva concret, motorul asta de 2,5 cu 12 supape, suporta un chip, si daca da, se simte, si daca se simte, distruge motorul in vreun fel, sau orice alta parte a transmisiei?

 

Exista cineva care are o asemenea masina cu chip si poate sa imi spuna ceva concret?

 

E drept ca oscilez intre a o pastra asa cum e din fabrica si a-i umbal pe ici si colo.

 

Astept pareri.

Toate bune!

67585[/snapback]

 

 

las-o asa

Link to comment
Share on other sites

Da pana anul trecut am mai avut ceva masini si asta a cam stat. Anul trecut avea vreo dousapte de mii. Imi placea mai mult 3-u de 2.0 i pe care acum nu il mai am, dar acu ma atrage mai mult 5-ul si de aia intreb de tunning. Dupa parerea mea masina se misca destul de bine dar ce sa zic, e departe de a o putea numi o masina sportiva.

 

Totusi, dimensiunile, confortul si faptul ca se tine excelent dupa 11 ani, suspensia si sunetul motorului, ma fac sa uit de raposatul 320i.

 

Stie cineva o adresa unde exista un atelier care monteaza sunet de calitate?

 

A, era sa uit, oamenii de pe forum se strang undeva, seara la o vorba, pe undeva?

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand asta e primul meu post pe acest forum asa ca Buna Ziua tuturor si imi face placere sa ma aflu printre atatia fani bmw!

 

Tot unu la mana, de ce sa iti pui semn de Motorsport pe un BMW care nu e M ?

Doi la mana, am un TDS pe care l-am luat de nou ('95) si cu care nu am mers pana anult trecut deloc si vreau sa stiu asa:

 

Stie cineva concret, motorul asta de 2,5 cu 12 supape, suporta un chip, si daca da, se simte, si daca se simte, distruge motorul in vreun fel, sau orice alta parte a transmisiei?

 

Exista cineva care are o asemenea masina cu chip si poate sa imi spuna ceva concret?

 

E drept ca oscilez intre a o pastra asa cum e din fabrica si a-i umbal pe ici si colo.

 

Astept pareri.

Toate bune!

67585[/snapback]

daca motorul are peste 100 de mii de km nu este recomandat sa pui chip,las-o asa.

Link to comment
Share on other sites

SORIN TSO de unde esti....as vrea si eu sa te intreb ceva...am tot un e34 si nu am amplificator din fabrica...as putea pune unul pt un eventual subwoofer pe care sa il leg direct la cas ? am bmw bussiness rds casetofon.Nu vreau sa schimb nimic altceva....doar o parere... PM. Cat despre bmw...nu cred ca ar trebui modificat nimic la bimmer4ever ...eventual niste jante sa se aseze altfel la drum si atat.....arata foarte bine e34 cu linia lui originala
Link to comment
Share on other sites

In afara de folii deschise si jante obscen de mari nu intetionez sa modific nimic la exterior. Multumesc pentru pareri si pt oferta de sunet, o am in considerare si la mai multe topicuri interesante.

 

Totusi se aduna lumea pe undeva seara ? posesorii de masini ?

 

Credeti ca e 34 e mai fiabil si mai "sanatos" ca e 39 ?

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

SORIN TSO de unde esti....as vrea si eu sa te intreb ceva...am tot un e34 si nu am amplificator din fabrica...as putea pune unul pt un eventual subwoofer pe care sa il leg direct la cas ? am bmw bussiness rds casetofon.Nu vreau sa schimb nimic altceva....doar o parere... PM. Cat despre bmw...nu cred ca ar trebui modificat nimic la bimmer4ever ...eventual niste jante sa se aseze altfel la drum si atat.....arata foarte bine e34 cu linia lui originala

67775[/snapback]

 

 

Amplificator poti atasa sistemului tau audio fara nici o problema,singura conditie este ca,cass-ul tau original sa aiba niste mufe-''chinciuri''(rosu si alb)pt ca sa poti conecta statia la cass,iar sa o alimentezi la baterie asta probabil sti deja(nu iti trebe neaparat o siguranta separata-nici eu nu am si functioneaza fara probleme);deci ''+'' la ''+ de la baterie'',si reciproc cu minus(-),iar remote-ul de la statie adica firul din mijloc il poti lega la firul albastru(antena electrica)ce iasa din cass.asta e!

Bafta!

:blink:

Link to comment
Share on other sites

daca motorul are peste 100 de mii de km nu este recomandat sa pui chip,las-o asa.

67730[/snapback]

 

 

de ce nu este recomandat sa pui chip daca motorul e peste 100 mii de km????

argumenteaza-ti ideea,daca chiar stii.

Eu nu inteleg de ce,ca doar e vorba de electronica nu de uzura motorului!!!!!

Link to comment
Share on other sites

de ce nu este recomandat sa pui chip daca motorul e peste 100 mii de km????

argumenteaza-ti ideea,daca chiar stii.

Eu nu inteleg de ce,ca doar e vorba de electronica nu de uzura motorului!!!!!

69701[/snapback]

nu stiu sa-ti spun date tehnice dar asa am vrut sa fac si eu la masina mea si cei de cnc mi-au spus ca daca masina are peste 100 de mii de km nu este bine ptr motor....poate sa plesneasca..,afost doar un sfat nu o interzicere :blink:

Link to comment
Share on other sites

In primul rand asta e primul meu post pe acest forum asa ca Buna Ziua tuturor si imi face placere sa ma aflu printre atatia fani bmw!

 

Tot unu la mana, de ce sa iti pui semn de Motorsport pe un BMW care nu e M ?

Doi la mana, am un TDS pe care l-am luat de nou ('95) si cu care nu am mers pana anult trecut deloc si vreau sa stiu asa:

 

Stie cineva concret, motorul asta de 2,5 cu 12 supape, suporta un chip, si daca da, se simte, si daca se simte, distruge motorul in vreun fel, sau orice alta parte a transmisiei?

 

Exista cineva care are o asemenea masina cu chip si poate sa imi spuna ceva concret?

 

E drept ca oscilez intre a o pastra asa cum e din fabrica si a-i umbal pe ici si colo.

 

Astept pareri.

Toate bune!

67585[/snapback]

 

 

mi-au spus baietii de aici ca nu afecteaza deloc motoru,si eu mi-am comandat.e vorba de electronica nu de motor.daca turezi motorul pana in 6000 uzual si asa poti sa-l strici,asa ca totul detine de cum mergi cu masina,eu prefer sa stiu ca am ceva cai sub capota,si cand ma mai apuca sa dovedesc lucrul asta :)

:blink:

asa ca nu sta pe ganduri si pune-ti---parerea mea.

intreba-l pe cotti ca el mi-a zis ca a avut pe masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Si eu am aceeasi masina...acelasi motor ca si tine....si cam aceleasi idei despre tuning si sunet de calitate.....a mea are 170.000 km si chiar as fi curios sa vb cu cineva care si-a pus chip .....m-ar intersa cum se comporta masina....cat a costat chip-ul si mai ales la cati cai o aduce....si nu il ultimul rand bun venit pe forum...bimmer4ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.