Jump to content

E39 puturos


Recommended Posts

In urma cu 2 zile am observat ca masina mea a inceput sa traga mai slab decat normal. Astazi am inlocuit filtrul de motorina pe care il banuiam chit ca avea doar 8000 km, surpriza masina tragea un pic mai bine. Am mers cu ea la o diagnoza(nu am mai fost din februarie) am avut 2 erori: prima eroare era legata de ventilator electric de la clima de care stiam iar a doua presiune rampa scazuta. Am resetat erorile am fost 2 -3 ture cu masina si nu a mai aparut, dar masina tot asa merge. Apoi a urmat: verificat debitmetru,injectoare,presiune rmapa injectoare,presiune turbo. Toate au iesit bine singurul lucru care era mai ,,slabut" sa zic asa era injectorul 6 care era la +1.0, sincer nu cer ca trage mai bine ca un 520 d. Apropo aveam 30l de motorina si i-am facut plinul crezand ca aia e problema. Sincer nu stiu ce sa fac deoarece mai in toate depasirile sunt obligat sa stau cu pedala in podea ca sa traga cat de cat. era sa uit masina e un 525d facelift. ms
Link to comment
Share on other sites

Azi am fost si am comandat debitmetrul, vine abia dupa craciun. Am ajuns acasa si am scos mufa de la debitmetru, am dat o tura si surpiza masina nu mergea nici mai bine nici mai rau cu mufa scoasa. Ma gandesc ca nu are altceva masina decat debitmetrul. Am vb cu mai multa lume si toti mi-au dat acelas verdict. Acum ramane de vazut cum v-a merge masina dupa craciun.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cam aceeasi problema o am si eu... nu se mai accelereaza peste 3500... taie alimentarea... nu scoate fum, merge normal, trage normal pana la turatia de 3500. ne se intampla de fiecare data... am fost la un test si am inteles ca ar fi ceva pe la turbo... ce parere aveti? :)
Link to comment
Share on other sites

cam aceeasi problema o am si eu... nu se mai accelereaza peste 3500... taie alimentarea... nu scoate fum, merge normal, trage normal pana la turatia de 3500. ne se intampla de fiecare data... am fost la un test si am inteles ca ar fi ceva pe la turbo... ce parere aveti? :)

 

Simptome asemanatoare am avut si eu cu un 520d care acum merge excelent. Poate te ajuta cu ceva vezi: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=48504

 

am inlocuit pressure converter-ul care comanda prin vacuum aparatul de dirijare al turbinei.

 

Un an bun in 2009!

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
astazi am schimbat debitmetrul, masina trage excelent doar ca scoate fum daca o calc. Precizez ca inainte mai bine spus decand o am nu am avut aceasta problema legata de fum. Masina trage bine la toate turatiile doar ca scoate fum, cu debitmetrul vechi nu scotea fum, mai bine spus in limitele normalului. Acum imi pun intrebarea daca e bun debitmetrul, l-am cumparat pe Febi, pe masina a fost Boch dar avea si emblema de bmw. Nu suport ca masina mea sa fie ''locomotova" sa zic asa. Nu stiu ce sa fac deoarece nu suport fumul.
Link to comment
Share on other sites

Din câte ştiu, trebuie resoftată maşina după ce montezi un debitmetru nou la diesel pentru că debitmetrul este făcut să funcţioneze cu cel mai recent soft pentru maşina ĂŽn cauză.

 

Nu ştiu dacă este valabil şi la E39 525d, ar trebui să ĂŽntrebi la Filaret sau la reprezentanţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.