Jump to content

Sondaj: Ce stil de condus aveti?


adriann

Recommended Posts

Vrem sa aflam cum conduc posesorii de BMW.

 

1.Ne intereseaza: cu ce viteze (medii) va deplasati: in localitati si in afara lor.

 

2.La ce turatii schimbati viteza (in cazul in care aveti cutie manuala)? - IMPORTANT: precizati motorizarea

 

3.Care ar fi reprizele recomandate pentru motorizarea fiecaruia.

 

Incep eu: localitati max. 60 in rest aprox 100-120

 

aprox. 3000 rpm - 520d 136CP

 

Ideal nu stiu cat ar fi...

Edited by adriann
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

Care "noi vrem sa stim ?" :) ... Esti insider de la rutiera ? :)

 

In fine, eu sunt un agresiv, genul de sofer insuportabil care schimba banda fara sa semnalizeze, trec pe rosu - totusi nu blochez intersectia :) ... ma iau la cearta cu alti soferi, d-astea...

 

viteza medie de deplasare in oras, in jur de 100, in rest cat poate M6-le sa sufle :) de schimbat, pai minim pe la 4-5000 rpm si mai si o mai si ambelez uneori cand stau la semafor :)

 

aaa... genul meu strica imaginea BMW pe la noi ...am avut o revelatie ;)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Vrem sa aflam cum conduc posesorii de BMW.

 

1.Ne intereseaza: cu ce viteze (medii) va deplasati: in localitati si in afara lor.

 

2.La ce turatii schimbati viteza (in cazul in care aveti cutie manuala)? - IMPORTANT: precizati motorizarea

 

3.Care ar fi reprizele recomandate pentru motorizarea fiecaruia.

 

Incep eu: localitati max. 60 in rest aprox 100-120

 

aprox. 3000 rpm - 520d 136CP

 

Ideal nu stiu cat ar fi...

 

 

1. 90-100 km/h .... is in afara cat duce ...

 

2.3500 - 4000 rpm ... 520i 150 CP

 

3. conteaza asa mult ?

Link to comment
Share on other sites

1. Greu de spus, depinde de oră. Ăn Bucureşti merg cu 70-80 km/h ĂŽnsă chiar şi cu 100 dacă e liber şi ĂŽn afara localităţilor cu 120-150 dar depinde de drum.

Pe autostradă merg cu 220 constant.

 

 

2. Schimb la 6000 rpm dacă am spaţiu şi la 2000-3000 rpm dacă merg calm. (E39 535i)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pe autostradĂŁ merg cu 220 constant.

 

 

Asta este deja o gogoasa, dar probabil sunt domnisoare care sa o si inghita :)

 

 

Nu se poate merge CONSTANT cu 220 pe autostrada, nici in RO si nici in afara tarii. Nu ma refer la limita de viteza legala, ci la conditiile de trafic.

Link to comment
Share on other sites

In general nu depasesc viteza legala cu mai mult de 30 km/h, iar in Ploiesti foarte rar sar de 60 km/h. In afara 120-160 viteze de croaziera in functie de trafic.

Merg in general intre 2000 si 3000 de ture, insa uneori mai ajung si la 4500. Diesel.

Link to comment
Share on other sites

Si eu o "ciupeam" bine, dar de cand am primit o amenda de 2000 SEK (circa 210 euro) pentru viteza de 36km/h pe un sector de 30 km/h, m/am mai linistit. Nu stiu cat are sa ma tina! De schimbat, schimb intre 2500 / 3000, catodata ceva mai sus. Diesel 2000cmc.
Link to comment
Share on other sites

in oras depinde de trafic in rest 70-100 km/h in afara localitatii max 110 am avut accident de curand inainte sa am eu permisu...si nu nu eu am condus norocu ca am scapat fara nici o zgarietura....nu vreau sa ma risc la mai mult poate daca merg pe autostrada :)

cand merg normal schimb cam pe la 2500 ..dimineata cand e ff frig afara schimb pe la 1700 pana se incalzeste un pic motoru,iar cand ma mai apuca nebuniile 4000-4500 oricum dupa 4600 4700 nu mai prea trage chiar daca acu turometrului se duce pana pe la vreo 5600 :)

un prieten cu un ford focus break a mers cu 105 in a 2 motor de 1.8 116 cp dar si avea 6000 si ceva de ture nam vazut bine in total 7000 eu nam reusit numai 85 hmm;)) la 4500 numi placea cum face si nam mai calcato

Link to comment
Share on other sites

1. Vrem sa aflam cum conduc posesorii de BMW.

 

cine sunt cei care "vrem" ? interesanta exprimarea oricum...

 

 

 

 

1.Ne intereseaza: cu ce viteze (medii) va deplasati: in localitati si in afara lor.

 

in localitate in general respect viteza impusa poate cu un plus 10 km/h.... 50-70 la ora...

 

 

2.La ce turatii schimbati viteza (in cazul in care aveti cutie manuala)? - IMPORTANT: precizati motorizarea

 

pai la 318i (motor de 1995) in functie de situatie, daca nu ma grabesc schimb pana in 2000-2500 si daca merg mai infipt ajung si la 3500... mai rar ii dau si 5000 sau peste....

 

 

 

3.Care ar fi reprizele recomandate pentru motorizarea fiecaruia.

 

in oras trage frumos daca schimbi pana la 3500 iar afara depinde de situatie dar in general incerc sa merg economic deci incerc sa schimb repede sa ajung in 6-a si sa o las sa alunece acolo....

 

 

Ideal este dupa cum imi arata pe bord (am e90 facelif cu indicatie de schimbare a vitezelor) ar fi sa schimb pana in 2000 de ture sau pe acolo...

Link to comment
Share on other sites

viteza undeva intre 130-180 km/h in afara, in sate si localitati 50-100km/h.

am avut permisul retinut pentru viteza, 136km-h in Praid, 168 in Feleacul si sa mentionez ca daca sunt cu motorul nici nu ma opresc? sunt maniac dar am prieteni si mai si. am permis de 12ani si am calcat odata un caine.(n-a murit) atat. conduc saptamanal cam 500-600km, deci nu putin. am zis asta sa nu nasc comentarii, ahh, colegi de servicu care daca calatoreau cu mine la inceput, erau speriati, acum se doarme in masina. la fel si prietena. nu incurajez modul acesta de condus, doar daca stiti sa conduceti bine.

Link to comment
Share on other sites

Care "noi vrem sa stim ?" ;) ... Esti insider de la rutiera ? :)

 

In fine, eu sunt un agresiv, genul de sofer insuportabil care schimba banda fara sa semnalizeze, trec pe rosu - totusi nu blochez intersectia :) ... ma iau la cearta cu alti soferi, d-astea...

 

viteza medie de deplasare in oras, in jur de 100, in rest cat poate M6-le sa sufle :D de schimbat, pai minim pe la 4-5000 rpm si mai si o mai si ambelez uneori cand stau la semafor :)

 

aaa... genul meu strica imaginea BMW pe la noi ...am avut o revelatie :D

 

 

Mda, m-am exprimat putin cam fortat :) . Ma refeream, in general, la noi conducatorii de BMW.

 

Vrem sa aflam cum conduc posesorii de BMW.

 

1.Ne intereseaza: cu ce viteze (medii) va deplasati: in localitati si in afara lor.

 

2.La ce turatii schimbati viteza (in cazul in care aveti cutie manuala)? - IMPORTANT: precizati motorizarea

 

3.Care ar fi reprizele recomandate pentru motorizarea fiecaruia.

 

Incep eu: localitati max. 60 in rest aprox 100-120

 

aprox. 3000 rpm - 520d 136CP

 

Ideal nu stiu cat ar fi...

 

 

1. 90-100 km/h .... is in afara cat duce ...

 

2.3500 - 4000 rpm ... 520i 150 CP

 

3. conteaza asa mult ?

 

 

Foarte mult nu conteaza pentru noi, dar poate pentru motor ar conta - adica sa schimbam acolo unde i este cel mai bine lui. Bine.. nu tot timpul, mai important este cum ne place noua :)

 

 

1. Greu de spus, depinde de orĂŁ. Ăn BucureÂşti merg cu 70-80 km/h ĂŽnsĂŁ chiar Âşi cu 100 dacĂŁ e liber Âşi ĂŽn afara localitĂŁĂžilor cu 120-150 dar depinde de drum.

Pe autostradĂŁ merg cu 220 constant.

 

 

2. Schimb la 6000 rpm dacĂŁ am spaĂžiu Âşi la 2000-3000 rpm dacĂŁ merg calm. (E39 535i)

 

 

Tie iti permite masina sa faci ce ai scris acolo.

Link to comment
Share on other sites

Asta este deja o gogoasa, dar probabil sunt domnisoare care sa o si inghita :)

 

Nu se poate merge CONSTANT cu 220 pe autostrada, nici in RO si nici in afara tarii. Nu ma refer la limita de viteza legala, ci la conditiile de trafic.

 

Poate cu maşina ta nu se poate.

 

Eu am mers cu 220 constant pe Bucureşti - Piteşti ĂŽn mai multe rânduri.

 

Cu mai mult de 220 nu merg, mi se pare prea riscant pentru România.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Crezi ca daca repeti esti mai credibil? Vezi ca aici se vorbeste despre masini reale si conditii de trafic reale, nu de jocuri de consola. Nu te lua de babuta mea, ca nu are nici o relevanta.
Link to comment
Share on other sites

Ciupane, daca zici ca nu ii dai mai mult de 220Km/h, in mod sigur nu mergi cu viteza constanta de 220km/h.

Plus ca asta ar insemna ca faci cei 100 km de autostrada (daca are atatia) in 25 de minute.

 

Poate ai vrut sa zici ca viteza ta de croaziera este de 220km/h.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus viteză medie de 220 km/h, nu sunt Schumacher.

 

Merg constant cu 220 adică ĂŽn afară de momentele când chiar nu am pe unde să mă strecor, asta e viteza afişată pe bord cu care circul.

 

Nu am zis că merg cu 220 pe DN1, o şosea foarte aglomerată unde merg cu 110-130 km/h.

 

Dacă vorbim doar de viteze medii, probabil că ĂŽn oraş am o viteză medie de 20-25 km/h având ĂŽn vedere că stau foarte mult ĂŽn trafic aglomerat.

 

 

Crezi ca daca repeti esti mai credibil? Vezi ca aici se vorbeste despre masini reale si conditii de trafic reale, nu de jocuri de consola. Nu te lua de babuta mea, ca nu are nici o relevanta.

 

Are relevanÞã pentru cã fiecare priveºte realitatea dintr-un punct de vedere foarte subiectiv.

 

Din moment ce maºina ta are o vitezã maximã de 208 km/h, mi se pare normal sã nu crezi cã pot merge lejer cu 220 km/h atunci când traficul Îmi permite.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.