Jump to content

lansare x1 bmw 2009


daniel LNC

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sincer nu imi place linia de design pe care a apucat Bangle incepand cu Seria 7, apoi Seria 5 GT...sa zicem ca la tancurile alea mari cu motoare mari, care au nevoie de cantitati mari de aer mai merg narile maaari...dar x1 nu mi se pare atat de masiv incat sa aiba nevoie de aceleasi nari mari. si partea din spate din profil pare cam terminata in graba..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

BMW ofera fanilor sai patru noi teasere cu cel mai asteptat model al sau in acest moment: SUV-ul compact X1, fratele mai mic al actualului X. BMW continua sa isi tina fanii in suspans cu o noua serie de teaser-uri ale mult asteptatului X1, model ce urmeaza sa fie pozitionat pe piata sub actualul X3. Dupa mai multe imagini in care noul SUV compact a fost prezentat cu o serie de camuflaje, BMW revine astazi cu inca patru detalii ale celui mai nou model al sau.

 

Noul set de fotografii lasa sa se intrevada detalii ale designului exterior dar, cel mai important, si o parte din instrumentele de bord si volan. Asa cum probabil multi se asteptau, la interior nu se anunta schimbari majore, viitorul X1 urmand sa preia aceeasi filosofie de design.

 

Versiunea de productie a SUV-ului compact va debuta oficial in cadrul Salonului Auto de la Frankfurt, primele exemplare BMW X1 urmand sa isi faca aparitia in showroom-uri la sfarsitul lunii octombrie.

 

si pe aici niste poze despre cum va arata... http://www.automarket.ro/stiri/noul-bmw-x1...-noi-22353.html

 

sin punctul meu de vedere seamana cu un X5 mai mic...

 

 

si am mai gasit niste teasere cu X1 in miscare...

 

http://www.youtube.com/watch?v=hEkLjFoXt1E

 

Link to comment
Share on other sites

mie chiar imi place f mult masina iar unei femei i-ar sta extrem de bine intr-o asa masina.

in link sunt detalii despre performantele dinamice, motorizari si f multe fotografii:

 

http://www.worldcarfans.com/109070120220/leaked-bmw-x1

 

am vazut ca in poze masina are cutie automata.

au inceput bmw sa puna cutii cu dublu ambreiaj pe modelele noi de masini lansate?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

pacat ca nu-l motorizeaza pt toate gusturile. si nu ca nu ar avea cu ce, ci din prostia tipica bmw. de frica sa nu-si concureze propriile modele, imping clientii catre alte marci. mi se pare cel putin stupida atitudinea asta.

 

X1 asta arata foarte bine in poze. sa vedem ce va spune Q3-ul, desi s-ar putea sa-l concureze serios si Q5 pana atunci.

 

si cine stie, poate scapa bmw si un motor pe la 300 de cai pe el.

Link to comment
Share on other sites

q3 va fi o mare nonvaloare construita pe platforma de tiguan deci nu va avea cum sa se apropie de un x1. asa nu vor sa-si spele de tot astia de la audi imaginea de "VW mai scump" ! costurile isi spun cuvantul. Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

am mers eu cu tiguan destul de mult(vreo 60km). si se simte mai vioi ca X3 meu de 150cp. Tiguan era 2.0 tdi 143cp. Nu mi-a placut suspensia cam moale in curbe si directia prea usoara. Dar altfel e o masina inchegata.
Link to comment
Share on other sites

extrem de multe detalii tehnice ce cuprind f multe cifre:

http://www.auto-motor-und-sport.de/news/bm...nt-1335330.html

inclusiv un filmulet, multe poze diferite de cele vazute pana acum si pe pagina a doua preturile pt germania, preturi ce mi se par mai mici ca la seria 3. sa nu se fi umblat la calitatea fabricatiei !

 

in lista cu motorizarile apare o greseala: este scris"xdrive 48d" in loc de "xdrive 18d".

 

ma surprinde faptul ca la variantele doar cu tractiune spate demarajul este mai puternic fata de motorizarile identice dar xdrive. in mod normal ar fi trebuit sa fie invers pt ca asa am vazut la toti ceilalti producatori. si la 320xd am observat anomalia asta.

de asemenea, mi se pare ca rotile au un diametru prea mic pt un SUV fie el si de dimensiuni reduse(de fapt x1 nu este chiar mic) . rotile sunt 225/50R17 adica la fel ca la seria 5 in diametru.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

stai ca nu pricep, conform acelui tabel, nici o masina nu trece de 210km/h? limitarile cred totusi ca sunt electronice. sper sa fie o greseala, altfel ar fi chiar de kko din partea bmw. inteleg ca au o boala grava in separarea propriilor modele, dar sa se ajunga aici mi se pare penibil. parca altele erau cifrele. daca o tin tot asa, Q5 ABT scrie pe mine.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.