Jump to content

Consum 320D e90


Mircea Pop

Recommended Posts

  • 1 month later...

Citesc si ma crucesc cat de mic e consumul la unii :)

Eu am un E91 automt 177cp limitat la 163cp si azi pe 300km mers relativ alert cu 40km de autostrada mi-a luat 6.5%.

Am mers doar pe manual, media 87km/h si tinut tot timpul intre 2 si 3000 de ture.

In oras, ca nu apuca sa se incalzeasca bine, imi ia 11-13%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
De cateva zile sunt posesor de E90 si mi se pare k am un consum cam mare cel de pe BC... In pitesti nu prea e aglomeratie iar eu merg incet batraneste... 11,2- 10. Sub 10 nu a scazut. Aqm o sa ii fac plinul sa ii fac consumul de la pompa sa vad cum iese. Este adevarat ca am mers pe distante scurte. Exista cumva prin meniu 2 consumuri?
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320d e90 2006 si in 700km numai in bucuresti in decembrie la o viteza medie de 32 km/h pe distante relativ scurte am un consum de 11l/100km!!pana sa fie asa frig la aceeasi viteza medie aveam un consum de maxim 9l/100km!!

 

32 km/h in oras, o viteza destul de mare

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile sunt posesor de E90 si mi se pare k am un consum cam mare cel de pe BC... In pitesti nu prea e aglomeratie iar eu merg incet batraneste... 11,2- 10. Sub 10 nu a scazut. Aqm o sa ii fac plinul sa ii fac consumul de la pompa sa vad cum iese. Este adevarat ca am mers pe distante scurte. Exista cumva prin meniu 2 consumuri?

 

Este foarte ok consumul pe vremea asta in Pitesti. E un oras destul de aglomerat cu multe semafoare sincronizate aiurea, la care se adauga mersul pe distante scurte, motorul neapucand sa se incalzeasca. Deci stai chill ;)

Link to comment
Share on other sites

A mea in oras in cluj-napoca pe computer imi arata 12(doar oras) si de acolo nu prea scade :) asa ca aia ce dau consum de 8 is niste mincinosi

 

 

Cam aceeasi parere o impartasesc si eu :) Acelasi consum ca si tine am si eu in TM! As fi curios si eu de mersul optim, astfel incat sa nu mergi nici prea subturat(consum mare), dar mai ales supraturat. Oricum nu-mi prea bat capul cu consumul. Cat consuma...asta e! Depinde si acest consum de mai multi factori: trafic, starea mea de spirit, pantofii cat sunt de grei....etc :)

 

Da aqm a scazut consumul la 8%. I-am schimbat ulei filtre si posibil asta sa fie cauza. Oricum e bine. 8% mixt e un consum bun.

 

 

ala mixt nu-si prea are relevanta, intrucat din toti KM inregistrati, urban si extraurban, KM care laolalta iti afiseaza tie 8% = consum mixt, se poate ca 80 - 90% din acesti KM sa fie facuti extraurban unde ai avut un consum poate de 5% si restul de 20 - 10% sa fie extraurban si sa ai un consum de 13% ==> la final un consum mixt de 8%. SI mie la un moment dat imi afisa mixtul 7,5%, dar dupa mai multi KM prin oras vei vedea ca incepe sa tot creasca, ceea ce-i normal!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

De cateva zile sunt posesor de E90 si mi se pare k am un consum cam mare cel de pe BC... In pitesti nu prea e aglomeratie iar eu merg incet batraneste... 11,2- 10. Sub 10 nu a scazut. Aqm o sa ii fac plinul sa ii fac consumul de la pompa sa vad cum iese. Este adevarat ca am mers pe distante scurte. Exista cumva prin meniu 2 consumuri?

 

Este binecunoscut faptul ca BC-ul la BMW afiseaza media pe ultimii X km de cand a fost resetat ultima oara asa ca nu prea este relevant daca vrei sa afli consumul pe ultimii 100 de km sa zicem. Cel mai bine este sa faci consumul la pompa asa cum ai spus tu sau sa resetezi BC-ul, faci 100 de km in oras si atunci vei vedea media reala sau ma rog aproape reala. Oricum cel mai precis este sa faci cum ai spus tu, consumul la pompa.

Link to comment
Share on other sites

@Poly Ti-a dat eroare la tester acel senzor ?

 

Cat tine de consum, de iarna trecuta parca a inceput si a mea sa consume mai mult.

Adica in oras intre 10 si 12, depinde acum, dar sub 10 n-a scazut iar afara undeva in jurul lui 7.

Acum nu stiu daca e vreo problema sau nu...

Link to comment
Share on other sites

Adica in oras intre 10 si 12, depinde acum, dar sub 10 n-a scazut iar afara undeva in jurul lui 7.

Acum nu stiu daca e vreo problema sau nu...

 

Mi se pare cam mic in oras si ceva cam mare in afara, in sensul in care eu in oras am ~12%, iar in afara scot 5,5% - 6% cu viteza medie 89Km/h pe o distanta de 230Km, traseu ce l-am facut de multe ori!

Link to comment
Share on other sites

2009 320xd automata, roti 16" Michelin RunFlat

 

Venit de la Viena, consum 7.0l/100km consumul mediu, am si cam alergat-o in tara ca am facut total 13 ore, 1100km, cu pauza cam 1 ora.

 

Consum in Bucuresti : 10.6l/100km deocamdata de pe BC, viteza medie 25km/h.

 

Incerc sa merg linistit cu ea, dar nu imi iese, macar cand ma dau jos din ea, sunt cu zambetul pe buze :D

Link to comment
Share on other sites

e90 320dA (softat) cand am cumparat masina consuma 10-11 in oras ,si afara 5-6 ( 7 alergata bine ). Acum in oras am cam cu 1 l mai mult, iar afara sub 6,5-7 nu scad oricat de frumos as merge, iar daca o alerg bine am 8,5. Precizez ca acum consuma la fel,indiferent daca e scris softul modificat sau original.Care o fi cauza, de unde poate proveni cresterea?
Link to comment
Share on other sites

eu consum cam 8 in oras, iar la un drum ploiesti-bucuresti-giurgiu-bansko-giurgiu si am mers destul de repede am consumat 5.1 la pompa (5.3 pe BC)

Masina e un 318D LCI resoftat

 

In decembrie insa, in aglomeratia dinainte de craciun am ajuns si la 11 consumul in oras

Link to comment
Share on other sites

Simt nevoia sa ma bag si eu in seama, cu un consum la un A6 2.0 tfsi. Citind consumurile voastre, nu prea mai vad rostul unui motor diesel.. Consumul meu in Bucuresti este cam 13-13.5l, la o medie de cca 18-20km/h. Cel mai prost consum la pompa a fost de 14.9l/100km, iar cel mai bun 11.8l/100km. Vorbesc de consumuri realizate exclusiv in Bucuresti. Schimbat vitezele la 2800-3000rpm, fara mers subturat, fara forja la rece, fara sprinturi intre semafoare. Toate astea cu o masina de 170cp/280nm si cu ceva kile in plus fata de un E90.
Link to comment
Share on other sites

eu nu ma plang de consum prea mare..spun doar ca acum a inceput sa consume mai mult,si trebuie sa existe o cauza. Nu are rost sa comparam consumul unei masini cu al alteia,sunt prea multi factori care influenteaza asta( stil de condus, nr. de km parcursi, oras, automat-manual)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.