Jump to content

E36 325i coupe individual


No-X-Cape

Recommended Posts

salut, gata si cu blocantul, in decursul zilei de ieri s-a montat un S3.15 pe masina de care sunt foarte incantat am schimbat si uleiul din el, in teste functioneaza exemplar in orice regim de condus am facut si cateva poze din pacate cu telefonul ( scuzati calitatea lor ).

 

P.S - stie cineva ce cantitate de ulei intra in acest tip de diferential ?

 

 

Multumesc

post-22762-1255881650_thumb.jpg

post-22762-1255881659_thumb.jpg

post-22762-1255881710_thumb.jpg

post-22762-1255881719_thumb.jpg

post-22762-1255881728_thumb.jpg

post-22762-1255881745_thumb.jpg

post-22762-1255881757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut ..imi spui si mie te rog daca ai simti ceva schimbari sesizabile la condus fata de cel open ...in afara de cerculete .. :) pt ca si eu am achizitionat un LSD si urmeaza sa-l urc sus ..

Daca poti imi dai si ceva detali in legatura cu instalatul pe masina ...a fost dificil? ...am inteles ca ai nevoie de o cheie speciala pt suruburile de la planetare ..

 

Iar despre ulei ma gandesc ca are un semn ceva pt limita ....

 

 

Multumesc...

Link to comment
Share on other sites

Calin, depinde ce raport are LSD-ul tau eu am avut pe masina diferential open 3.15 si am trecut la S3.15 blocant evident, rapoartele s-au pastrat fara nici o schimbare la fel si top speed ( nu am vrut alt LSD mai scurt astfel reduceam top speed si nu e o solutie ptr mine), tot ce-am vrut este sa pot pune puterea pe sosea mai bine si mai repede decat cu open si asta am facut, masina pleaca mai bine de pe loc ( pe asfalt uscat ), are o stabilitate mai buna pe viraje chiar daca le abordezi cu "tupeu", evident la cercuri si drift imediat o intorci, cu alte cuvinte DA se simte diferenta de la open la blocant, dar NU la condus de oras ( batraneste )

Nu te sfatuiesc sa il schimb tu daca nu ai ceva pricepere + scule etc etc, recomand un service pentru asa ceva, ai nevoie de elevator suport cu care sa ridici blocantul, chei pentru desfacerea planetarelor + suruburile de prindere a diferentialului, recomandat este sa dai si evacuarea jos pentru a avea suficient spatiu de lucru, e destul santier ca sa-l inlocuiesti. eu iti doresc multa bafta daca vrei s-o faci singur.

 

P.S mc, m-am lamurit si cu ulei-ul

Link to comment
Share on other sites

Calin, depinde ce raport are LSD-ul tau eu am avut pe masina diferential open 3.15 si am trecut la S3.15 blocant evident, rapoartele s-au pastrat fara nici o schimbare la fel si top speed ( nu am vrut alt LSD mai scurt astfel reduceam top speed si nu e o solutie ptr mine), tot ce-am vrut este sa pot pune puterea pe sosea mai bine si mai repede decat cu open si asta am facut, masina pleaca mai bine de pe loc ( pe asfalt uscat ), are o stabilitate mai buna pe viraje chiar daca le abordezi cu "tupeu", evident la cercuri si drift imediat o intorci, cu alte cuvinte DA se simte diferenta de la open la blocant, dar NU la condus de oras ( batraneste )

Nu te sfatuiesc sa il schimb tu daca nu ai ceva pricepere + scule etc etc, recomand un service pentru asa ceva, ai nevoie de elevator suport cu care sa ridici blocantul, chei pentru desfacerea planetarelor + suruburile de prindere a diferentialului, recomandat este sa dai si evacuarea jos pentru a avea suficient spatiu de lucru, e destul santier ca sa-l inlocuiesti. eu iti doresc multa bafta daca vrei s-o faci singur.

 

P.S mc, m-am lamurit si cu ulei-ul

 

 

 

Raportul si la mine va fi acelas care sa pus din fabrica respectiv 3,45 ....

Si de schimbat o sa ma pus eu sa-l schimb cu ajutorul cuiva bineinteles ...cat de cat am mai umblat si eu cu chei tubulare deci nu sunt chiar novice ...si sincer pentru mine este o placere sa lucrez la masina ,timpul nu este o problema .Oricum si mecanicul ala de la service tot 2 maini si 2 picioare are :lol: ..

Uleiul si filtrele am schimbat deja de 2 ori la masina asta ,plus pompa servo si nu am avut nici-o problema dupa ...Singura problema este ca trebuie sa gasesc un garaj cu groapa ...si bineinteles care trebuie sa-l si incalzesc..deja in tara sunt si 0 grade ,dar asta se rezolva ...

 

Oricum multumesc pt raspuns ... bafta cu pisica in continuare pt ca ai o masina de invidiat... :)

 

P.S. am editat pt ca mi sa pus postul de doua ori ...si am sters unul..

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

@mas - mosule am facuto groasa in seara asta ...la intrarea in mamaia la aqua magic e parcare foarte mare si acum e goala, a plouat putin la noi si s-a umezit pe jos, damnnnn ce dirft-uri si donut`s-uri ies ....nu ma mai puteam opri din joaca :lol:

 

@calinbmw2000 - iti doresc multa bafta cu "transplantul" inginerie mare nu e, ti-am zis rampa si ceva cu care sa ridici diferentialul (artizanal in cazul tau) iti trebuie restul e treaba de chei si tubulara, te sfatuiesc sa schimbi si uleiul din diferential intra 1.3l la tine si ai grija sa iei ulei special pentru diferential autoblocant.

 

Multumesc de aprecieri masina nu e inca la stadiul cum vreau eu, mai am multe de schimbat la masina, lista e lunga :) bani si timp sa fie.

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

Se cunosc deva diferente intre vopseaua noua si cea originala? Frumoasa masina, ai grija de ea in continuare. Cel mai mult te invidiez pt motor. :lol:

 

da se cunosc, depinde din ce unghi privesti masina si de conditiile meteo, vopseaua a iesit in proportie de 90%+, mc de aprecieri intotdeauna am grija ea :)

Link to comment
Share on other sites

D-abia astept sa pun si eu unul pe batranelul meu :D

 

 

tu nu mai ai nevoie mah ...masina ta deja e zeul intre zei, blocantul pentru tine e pistol cu apa :lol:) :)

 

P.S - ambreajul meu e gata a dat tot ce a putut din el aseara, dupa 2 3 drag-uri de 402m ..mirosea a ambreaj pe o raza de 5m :), il banuiam eu ca o sa-mi faca figura curand si nu m-am inselat :lol:

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu diferentialul autoblocant + asc a fost decat pe M, toate celelalte motorizari cu ASC au grup open, montarea unui diferential autoblocant pe masina automat anuleaza ASC-ul asta daca nu se ia un diferential de M cu ASC cu tot cu punte planetare etc etc e deranjul mult mai mare. Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

Intradevar, cele cu ASC nu aveau LSD, dar daca pui LSD nu se anuleaza nimic :) Ce legatura are ASC-ul (care functioneaza cu senzorii de la ABS) cu puntea, diferentialul si planetarele?

Din contra, o masina cu LSD si ASC teoretic e mai stabila ca lucreaza impreuna.

Link to comment
Share on other sites

@xfil3s - nu stiu tati nu i-am numarat, dar daca vrei ii stunim intr-o seara la celsy

 

@aXeL - este chiar un LSD in toata splendoarea lui :lol:

 

@pole - pentru tine anytime, dar promiti ca nu-mi rupi centura? :)

 

 

cand vreodata o sa ma faca pe mine ???? doar daca merg cu spatele :)

 

poate sa-i puna si NOS si tot n-are sanse :) doar la drift ca nu ma pricep :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.