Jump to content

E36 325i coupe individual


No-X-Cape

Recommended Posts

am iesit aseara cu pisicuta lui No-X-Cape ... trage bine motorul , eu am ramas un pic surprins cand turometrul a trecut de 7mii ... si peste ... masina merge excelent , e intretinuta bine , nu-si arata varsta deloc :) ... eu m-as obisnui mai greu cu ea ... sunt mai comod :bashwall: imi place ca masina sa ma corecteze si sa nu ma ia prin surprindere :unsure: ( thx to DSC , DTC :blink: ... la e36-le asta trebuie sa fii foarte atent cu ea cand se dezlantuie

 

hmm,are vreun cip ceva?din cate tin minte motoarele cu Vanos nu se impaca foarte bine cu turatiile mari si cum zici tu peste 7000.... <_<

 

pai e un motor de turatie , vanosul il simti peste 4000 ture ...

 

da este delimitat , nu stiu daca are sau nu chip , dar trage foarte bine motorul !

 

astept sa-si ia numere si apoi sa vedem ce-i poate pisica :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ alex230ro - vezi ca nu sti bine, vanosul lucreaza in permanenta dar cel mai bine se simte dupa 4000RPM si are dreptate ce zice Xfil3s, mai ales ca masina benecifiaza de un grup diferential destul de scurt !

 

@ Xfil3s - vineri ar trebuii sa am numerele (maine platesc taxa)

 

@ bknight73 - multumesc man, masina mai are mult pana cand o so vad perfecta am multe "pandalii" de finete pe care vreau sa le remediez la ea.

 

Va salut

Link to comment
Share on other sites

gata baietii maine dupa orele 12:00 am nr/talon/carte ..toate pe numele meu -- nr final CT-83-ATM, in sfarsit am terminat cu tot balamucul parca nu mai vedeam odata luminita de la capatul tunelului, numai cereri peste cereri, taxe, impozite, aprobari, declaratii notariale ...gooooood damnn
Link to comment
Share on other sites

schimb tot ECU cu altul cu soft facut in STATE la o firma de renume <_< extrem de fiabil, in weekend fac teste de drum promit sa pun poze si sa va dau detalii despre noile performante ! Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

doar ce am venit de la curse, masini in joc eu in volvo s60 T5 2.5 turbo cu soft ..estimativ 300hp si un golf 5 gt 1.4 biturbo 170hp

 

1. m-am dat cu amicul meu cu S60-ul ....spre surprinderea mea trepetele 1 2 3 sunt in fata lui cu plecare din mers de la 50km/h ( asta ptr ca el pierde enorm de mult la plecare si culmea masina scoate 0-100 in 6.8 stock ) pe la 150 160 ma depaseste si pastram o distanta de vreo 2 masini in favoarea lui, daca m-as da de pe loc cu el nu-l vad bine <_<

 

2. cu golful e show mare pleaca in cuplu maxim de la 1500rpm cu compresor si trece pe turbo pe la 3400rpm (nu are nici o pierdere de putere fantastic cum fuge, degeaba nu a iesit motorul anului la categoria lui) ...din mers de la 60km/h il fac dar sta in spatele meu ca o umbra ...de pe loc ii dau 2 masini recupereaza putin dar raman in fata lui (masina are 1400kg) scoate 0-100 in 7,1s

 

Per total sunt extrem de multumit de miscare facuta parca e alta masina ...trage extrem de bine pe treptele 2 3 4 si mi-a urcat limitarea de la 6450rpm la 6900rpm

Link to comment
Share on other sites

doar ce am venit de la curse, masini in joc eu in volvo s60 T5 2.5 turbo cu soft ..estimativ 300hp si un golf 5 gt 1.4 biturbo 170hp

................................................

 

Sunt curios si eu cum trage daca zici ca ai stat asa de bine cu Volvo, iar golf-ul nu este biturbo <_< are o singura turbina, am mers si eu cu ala de 140 cp si mi-a placut cum tragea.

Link to comment
Share on other sites

doar ce am venit de la curse, masini in joc eu in volvo s60 T5 2.5 turbo cu soft ..estimativ 300hp si un golf 5 gt 1.4 biturbo 170hp

 

1. m-am dat cu amicul meu cu S60-ul ....spre surprinderea mea trepetele 1 2 3 sunt in fata lui cu plecare din mers de la 50km/h ( asta ptr ca el pierde enorm de mult la plecare si culmea masina scoate 0-100 in 6.8 stock ) pe la 150 160 ma depaseste si pastram o distanta de vreo 2 masini in favoarea lui, daca m-as da de pe loc cu el nu-l vad bine <_<

 

Nu cred cã are 300 cp dacã ai stat atât de aproape de el.

Link to comment
Share on other sites

@Sorin Enache - ai PM

 

@aXeL - vezi ca vb de 2 masini total diferite ...cel de care vorbesc eu este motor 1.4 compresor + turbo 170hp ..trage demential si nu pierde deloc pe toata plaja de turatie mai si schimba undeva pe la 7800RPM ( cand vrei da-mi un telefon si te iau la o tura sa vezi diferenta )

 

@Ciupanezu - masina vine cu 250hp stock de fabrica ...+ chip oricat de panarama ar fi el la un turbo pe benzina da lejer 40hp avand in vedere ca motorul e de 2500cc proprietarul zice ca bate undeva la 300hp, dezavantajul lui e ca are 1550kg, dar ptr mine e o surpriza MARE nu ma asteptam ca din mers de la 50 sa fiu in fata lui pe treapta a 2 a 3 ...pana pe la 140h, apoi vine peste mine si pastram o distanta vreo 2 masini in favoarea lui pana pe la 200km/h mai incolo nu mai stiu ca nu ne-am dat, in seara asta am sa fac un test cu el cu plecare de pe loc...avantajul va fi si mai mult de partea mea

 

@dinu.negrean - calculatorul este bosh original luat de pe alta masina care a fost in trecut a lui Catalin CTL-ul ( cel cu 325-ul turbo portocaliu ) din ce am inteles de la proprietar softul a fost facut in state la o firma de renume, ma interesez si iti spun daca vrei.

 

@florin83 - <_< fff atent la detalii, multumesc

 

@xfil3s - tati cu tine sti ca intotdeauna e o placere ...desi 80% sunt sigur ca rezultatul iti este favorabil...totusi ai un diesel de 220hp extrem de potent ! dar o comitem

 

 

P.s referitor la testele enumerate mai sus poate confirma si userul CT22COP care a fost prezent alaturi de mine !

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu - masina vine cu 250hp stock de fabrica ...+ chip oricat de panarama ar fi el la un turbo pe benzina da lejer 40hp avand in vedere ca motorul e de 2500cc proprietarul zice ca bate undeva la 300hp, dezavantajul lui e ca are 1550kg, dar ptr mine e o surpriza MARE nu ma asteptam ca din mers de la 50 sa fiu in fata lui pe treapta a 2 a 3 ...pana pe la 140h, apoi vine peste mine si pastram o distanta vreo 2 masini in favoarea lui pana pe la 200km/h mai incolo nu mai stiu ca nu ne-am dat, in seara asta am sa fac un test cu el cu plecare de pe loc...avantajul va fi si mai mult de partea mea

 

Este vorba de o maÂşinĂŁ plinĂŁ de senzori, sunt multe necunoscute.

Poate cĂŁ are o turbinĂŁ uzatĂŁ, poate un senzor este stricat...

 

Chiar nu cred cĂŁ un E36 325i resoftat stĂŁ aproape de o maÂşinĂŁ de 300 cp.

 

Degeaba are el 1550 kg dacĂŁ are 80 cp ĂŽn plus.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.