Jump to content

DIY: Harman Kardon retrofit


cristivw

Recommended Posts

Salut! Unde vine instalat firul galben/negru (pin 15 mufa gri hk modul) in bageta ce contine butonul hk. Multumesc !

pinul 15 (desi e tardiv raspunsul, dar sa ramana pt posteritate)

http://i253.photobucket.com/albums/hh66/NBTBRV8/M-Torque%20Stuff/E46%20M3%20Seat%20Heating%20Retrofit/Seatheating51.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Va salut, am pe masina montat sistemul HK (e46 coupe 2003) si as dori sa imi pun navigatie mare OEM. Am gasit una completa, insa cablajul sau nu este pentru sistem HK. Se poate adapta cablajul fara HK al navigatiei pentru a adauga sistemul (toate boxele, amplificatorul si subwoofer-ul HK).

 

Navigatia contine: monitor, MK4, BM54, magazie CD si...cablaj! Mai trebuie adaugat ceva?

Link to comment
Share on other sites

Da, firele care mergeau la difuzoare (din instalatia pe care o ai), le duci la intrarea amplificatorului HK, in rest totul ramane la fel.

 

 

PS: Pt a identifica unde trebuie sa duci firele, foloseste schema asta:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/49380-diy-harman-kardon-retrofit/page__view__findpost__p__2019968

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu am scris acolo cat am muncit. Acum daca as face-o din nou mi se pare usor. Zilele trecute am favut asta la E60-ul meu. Tot doua zile a fost de munca... Nivelul meu de pretentii la calitatea lucrarii este ridicat. Daca o faci mai pe genunchi sari cateva etape.. Nu te speria, e misto daca esti pasionat ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am tras instalatia electrica cu siguranta in tablou(ca la carte) pt incalzirea din scaunele fata ,caci nu aveam , e mai greu de atat ?! :)

 

adica nu gasesc un diy..banuiesc ca te adaptezi la fata locului !? :)

 

am vazut ca tu ziceai ca ai scos instalatia veche ,nu se poate altfel ?!

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

pai ma gandeam ca o sa am kitul de fire de pe o masina cu sistemul montat pe care sa o adaug in locul celei vechi (ce am acum pe masina) , asadar in cazul asta mai trebuie modificat ceva prin mufa generala ce intra in spatele dinavinului (mufa mare) ?!
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai nici HiFI, trebuie sa schimbi toata instalatia din masina.

 

Cauti un cablaj de pe un sedan care a avut HK cu cd player/casetofon/navi mic sa iti ramana mufa aceea mare sa o poti conecta la Dynavin.

 

 

Ai de scos scaune, bancheta, de tras fire pe sub mocheta, fire in mufele de la usi.

 

 

Nu e greu de scos instalatia veche, dar e mult de munca.

Link to comment
Share on other sites

merci BOBO , cred ca pe tine o sa te mai deranjez daca mai intampin probleme, ca tu ai cam mesterit tot la masina ta :)

 

vad ca acolo spune ca trebuie adaugata o siguranta in panou de sub bord de 30amp pozitia 41 (RADIO ce are pozitia 7/41)

 

http://i48.tinypic.com/2ppljlk.jpg

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

merci BOBO , cred ca pe tine o sa te mai deranjez daca mai intampin probleme, ca tu ai cam mesterit tot la masina ta :)

 

vad ca acolo spune ca trebuie adaugata o siguranta in panou de sub bord de 30amp pozitia 41 (RADIO ce are pozitia 7/41)

 

 

Verifica daca nu ai deja siguranta acolo.

 

Alimentarea practic o iei de la mufa care e prinsa de aeroterma, in spatele climatronicului.

 

Daca e lipsa, pui tu siguranta mai ales daca ai pus singur cablajul pt incalzirea scaunelor te descurci.

 

Orice intrebari ai te ajut cat stiu.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut si in acelasi timp imi cer scuze ca readuc in discutie o problema pe care am mai abordat-o pe acest topic dar, as dori in viitorul apropiat sa ma reapuc de retorofituri la masina personala si mi-ar placea sa am toate lucrurile clarificate!

 

Pe masina personala (e46 coupe facelift) am CD player si sistemul de sunet Harman/Kardon. As dori sa montez navigatia OEM insa cea pe care am achizitionat-o nu are cablaj pentru sistemul meu de sunet (HK) ci pentru sistemul standard. Intrebarile mele sunt:

1. ce fire pastrez de pe cablajul instalatiei HK montata acum pe masina (ma gandesc ca voi pastra firele de la boxe, firele de la subwoofere si mufa de la amplificator)

2. ce trebuie sa inlocuiesc pe cablajul navigatiei pentru a fuziona cu cablajul sistemului HK

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut vreau sa fac upgrade de la sunet stock la harman kardon pe un e46 coupe, am cumparat tot sistemul doar ca am o "mica" problema, pe instalatia electrica de harman kardon are mufa patrata pentru casetofon iar la mine in navigatie intra MUFA asta. Cum as putea sa conectez navigatia? Edited by r3derater
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.