Jump to content

DIY: Harman Kardon retrofit


cristivw

Recommended Posts

Cauta cablaj la dezmembrari in Ro, gasesti in max 250 lei.

nu chiar la 250 lei, dar pana in 100e il gasesti, asta pentru ca sunt putini cei care descompleteaza o navigatie! sau poti da cablajele tale la schimb cu unul de navi cu hk (pt dezmembrator e mai convenabil pt ca poate vinde separat sistemele)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Posesorii de E46 care au avut sonorizare HK din fabrica sau si-au pus dupa aia , diferenta de calitate , claritate si profunzime a sunetului de pe HK este atat de superioara fata de cea HiFi sau cea clasica , incat sa merite sa caut o masina cu aceasta optiune ? Mentionez ca sunt amator de muzica si imi place sa simt melodia pana la ultimul decibel :) .

Ma intereseaza daca optiunea merita sa fie pe masina sau nu .

Edited by HitmaNLive
Link to comment
Share on other sites

Gresit.

 

E diferit amplificatorul, e mai puternic, difera toate difuzoarele (din nou, mai puternice), are cele 2 subwoofere iar butonul e pentru spatializare, nu are nici o treaba cu subwooferele.

 

Spatializarea data de apasarea butonului e defapt o diferenta de 2-5ms intre stanga si dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Ok , multumesc pentru corectare . La volum ridicat sau foarte ridicat , difuzoarele dau semne ca se pierd in detalii ? Sau subwooferele ca pierd ritmul bass-ului ? In mare parte cam asta e problema majora la multe sisteme audio , o data cu volumul ridicat , se pierd o multime de detalii .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut am cumparat tot sistemul hk complet, cu cablaj fara inadituri etc , am tot citit si am idee ce implica ( mi am schimbat interirorul singur .. scaune electrice cu memorii si incalzire navi etc..) DAR totusi vreau pe cineva care a mai facut asta in BUCURESTI

p.s se poate fara a demonta bordul ? astept mesaj Va rog pe wshp sau la tel ...0763223071

Link to comment
Share on other sites

da se poate.

dai scaunele jos vi cu instalatia electrice pe langa imbinarea mochetelor (pe sub mochete evident) desfaci consola centrala din suruburi si cu un levier mic faci pargie si tragi putin mocheta de sub consola centrala atat cat sa treaca mufa pe acolo. Mufa iti va iesi undeva langa schimbator, de acolo o aranjezi in sus pe aeroterma si ajungi cu ea unde ai nevoie.

Link to comment
Share on other sites

stii ca wooferele din portbagaj au amplificatorul lor individual ? ala merge ok ?

 

da man stiu ca au amplificatorul lor in el intra si mufa ..... nu stiu ce sa spun de amplificator o fii defect ma gandeam sa nu existe altceva un pr mi a spus ca a fost la reprezentanta cu masina dupa ce au pus aia tester ul nu au mai functionat (nu vad legatura) dar s a dus inapoi la ei a pus testerul si au functionat again ... :| deci sunt in ceata

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 4 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.