Jump to content

service bun in bucuresti pt E90?


marss

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si inca ceva... toate reprezentantele au service-uri de toata jena(am lucrat in unul, pe vanzari e adevarat insa stiu ce spun), e o exceptie sa gasesti unul bun si rezonabil ca pret, indiferent ca se cheama BMW, Mert, Audi sau altii.........
Link to comment
Share on other sites

Sa ne intelegem. Eu i-am multumit omului pt nr ala si probabil el mi-a multumit pentru ca am fost de partea lui, desi, repet, nu am nici interes si nici chef sa fac reclama cuiva, am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv si sa-mi exprim punctul de vedere in fata diferentelor pe care le-am constatat "pe pielea mea" vizitand mai multe service-uri auto de pe plaiurile mioritice.

Apropo, acum e foarte probabil sa vizitez si service-urile vecinilor de la vest(daca tot sunt aproape de ei), doar cu limba e mai greu, dar poate o rezolv cu vreo Eniko....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
haideti frati,ne ajutam aici nu ne luam la intrecere care i mai bun ...fiecare isi spune patzania si din asta oamenii sa traga concluzii...ca sa zik si eu ceva de bavaria pritena mea are un e91 2008 si a atins o un pik in fata indeajuns sa i schimbe capota dar atentie!!! au tinut o 4 saptamani pentru ca n au nimerit culoarea niciodata ...stiti ce i au facut? nu ghiciti niciodata....AU VOPSIT TOATA MASINA!!! :)
Link to comment
Share on other sites

'Neata oameni buni. Sunt disperat !!!!! Sper sa ajunga la voi msg asta ca sunt prima data pe un forum si nu prea stiu cum sa postez.

Am un 320i din 2005 E90 si imi sare din a 1-a. A inceput acum vreo 5 luni si lumea zicea ca nu debraiez corect dar s-a agravat rau si am tot amanat din lipsa de bani ca banuiam cutia. Acum fiind o problema mecanica toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu stie sa-mi zica ce e. BVARIA E PRAF !!!! Ascultati-ma pe mine !! mi-au zis ca e ambreajul dar nu garanteaza ceea ce inseamna ca se poate ca dupa ce il schimba sa imi spuna ca au constatat ca era de fapt cutia iar azi au venit cu o chestie noua - ca s-ar putea sa fie boltzurile de la cutie impreuna cu feroneria....nu mai inteleg nimic. Nu mai pot sa merg asa ca simt ca o fac praf. AM pe cineva in Germania care tot asteapta sa ii spun ce sa imi cumpere si eu zic ba cutie, ba ambreaj etc. Cica nemtii zic ca nu au auzit niciodata sa se duca cutia la un E90 '05 si nu ar avea cum sa fie asta. Mi se pare jenant ca in 2009 cu toate beculetele lor care ma cheama de 1000 de ori la 1000 de verificari si teste si schimburi, nu sunt in stare sa faca un diagnostic pe care sa si-l asume.

 

ASA CA : Va rog mult daca stiti vreun PRICEPUT la masina asta care se cheama bmw :bashwall: ajutati-ma ca nu mai pot !! Filaretul se comporta la fel ca bavaria asa ca nu mi-i folosti drept exemplu va rog. NUmai amatori !!. Daca le iei testerele alea cu care am stii sa umblam si noi, HABAR N-AU mecanica.

 

As vrea sa ajung la unu care sa o desfaca si sa ma lamuresc ce are ca daca ma iau dupa Filaret si Bavaria incep cu ambreajul, continua cu cutia si cine stie ce ajung sa mai schimbe. Mai bine ii dau o dauna totala si-am incheiat povestea. <_<) Nu radeti de mine ca m-am ambalat aici dar sunt destul de incurcat cu fierul asta al meu...

 

Multumesc anticipat si ma bucur sa ma alatur clubului. :)

 

Respect !!

Link to comment
Share on other sites

Iulian, merci ca ai postat. Apropos de ce spui tu, toate service-urile schimba direct cutia la diagnosticul tau. Germania nu mai trimite chituri de reparatie pt ca au descoperit ca muncesc mult si castiga putin asa ca trend-ul este - un pinion stricat (150 euro pret + manopera 150 euro si munca multa) ??? nuuuuuu mai bine (2100 euro pret cutie + 150 euro manopera si munca de 1 ora). Chiar si service-urile neoficiale bmw fac la fel. CULMEA insa, este ca cei de la Filaret iti cer mai putini bani pe cutia noua daca o lasi pe a ta la schimb (cea stricata) . DE CE ?? E clar !!! O repara !!!

 

Va spun sincer ca e prima data cand am bmw si sunt asa de incantat de ea si nu cred ca o sa mai vreau alta marca vreodata, dar chestia asta m-a dezamagit total si nu ma asteptam....

Link to comment
Share on other sites

poate nu e problema din cutie.

m-am uitat şi pe bmwfans şi pe realoem şi la tine nu e nici o diagramă cu fiecare piesă ĂŽn parte din cutie, ci doar cu ĂŽntreaga cutie şi cu câteva piese care o ajută la montare.

la mine de exemplu la E90 320d pe realoem nu dă piesele, dar pe bmwfans ĂŽmi arată fiecare piesă din interiorul cutiei.

nasoală treabă, dacă găseai piesele era mai uşor că găseai un mecanic pe undeva să ţi-o facă.

mai rămâne varianta dezmembrărilor.

dar poate nu e treaba din cutie.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

CULMEA insa, este ca cei de la Filaret iti cer mai putini bani pe cutia noua daca o lasi pe a ta la schimb (cea stricata) . DE CE ?? E clar !!! O repara !!!

 

Nu este ceva neobiÂşnuit.

 

Chiar Âşi pe realoem poĂži vedea cĂŁ existĂŁ preĂžuri diferite pentru diferite piese noi sau recondiĂžionate.

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord dar mi se pare imoral fata de consumator (eu, noi ) sa mi se spuna aproape in fata ca ei repara si vind cutii de viteze dar mie nu mi-o repara ca ar insemna sa imi ia prea putini bani. E urat ! Ma rog....as vrea doar sa stiu daca voi, cei cu experienta in bmw, imi puteti recomanda ceva...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.