Jump to content

martor airbag aprins..


Recommended Posts

Nu vreau sa te induc in eroare insa eu asa stiu.

Nici nu am dat un search sa vad daca aflu fiindca nu m-a interesat asa tare...

Insa mi se pare normal ca, daca computerul de airbag are fault de la unul din airbag-uri, sa nu dea semnal catre acel airbag in caz de impact.

Link to comment
Share on other sites

In cazul unui accident vor sari toate airbagurile...chiar daca ar fi un accident minor si teoretic ar trebui sa sara doar 1 sau 2 pe partea unde e lovita masina si unde se afla persoane care stau pe scaune. Martorul de obicei indica ca nu merge senzorul (de sub scaun pasager dreapta sau sofer in general)...asta insemnand ca masina nu stie daca sta cineva pe scaunul respectiv...si atunci da drumul la toate airbag-urile.

 

Cel putin asta e explicatia data de cei de la filaret...sau ceva in genul...concluzia e ca de cele mai multe ori sar toate si ai probleme cu asiguratorul daca ai casco... exemplu: masina avariata usor fata stanga si sarite toate airbagurile cand in mod normal sar doar cele de la sofer daca nu e pasager in dreapta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
un prieten cu un 318i in paragina din `92 in seara de revelion a suferit in accdident....a intrat frontal intr-unu care intorcea pe linie continua... la vreo 60 la ora, cu polei pe jos, si in pofida faptului ca a avut intotdeauna becul aprins in bord, singurul airbag de pe volan i s-a deschis; nu a patit nimik pt ca oricum avea scaunul dat mai pe spate si s-a infipt cu mainile in volan ... l-am intrebat daca nu l-a lovit la maini cand s-a deschis dar nu isi mai aduce aminte ; masina e nasol "facuta"
Link to comment
Share on other sites

eu ma indoiesc ca sare airbagul daca ai martorul aprins! Martorul respectiv arata o malfunctie la un airbag sau la un senzor de prin scaun sau de unde o fi, daca airbagul ar sari si cu becul aprins adica cu senzorul respectiv defect, nu vad ce rost mai are acel senzor, si martorul la fel.....

Ok, se poate ca eroarea sa fie doar la unul din airbaguri....cum becul e unul singur, nu stii despre care airbag e vorba, dar celelalte ar trebui sa functioneze!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Pai o mufa stricata sau contact imperfect este considerata defectiune. Scoaterea mufei de la airbag ,( capsa sau plasa pasager ) si recuplarea ei este eroare. Diagnoza i ti da EROR ...dupa aceasta ai posibilitatea sa stergi eroarea si sa faci diagnoza pe reperul de interes..Airbag in cazul nostru....in acel moment daca nu sunt defectiuni primesti OK , daca sunt le vei primi detaliate unde sunt.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
unde sunt acesti senzori in ce parte a soferului ... mie mi se stinge se aprinde cand cum ,, cand dau peste groi cand scutura masina ...

 

din poze observ ca ai E46...

la mine la E36, senzorul de pasager este exact sub scaun, sub sezut; daca dau scaunul la maxim pe inaltime si ma uit sub el, este o cutie neagra, din care iese un cablu... pur si simplu in sezut acolo este un contact care cupleaza/decupleaza cand se aseaza un pasager, sau din cate am inteles este ceva mai complicat, masoara kilogramele si isi da seama daca este un adult sau un copil (iar in cazul in care este un scaun cu copil - nu declanseaza) ....

alt senzor numai stiu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.