Jump to content

Normele de poluare EURO - in general


X X L

Recommended Posts

spui ca ai inteles, dar vad ca nu e asa... nu stie nimeni din ce luna si an se poate vorbi de Euro4 pe E46, tocmai din cauza diferentelor de configurare a sistemului catalititc...

 

un punct cert de plecare exista cu siguranta, dar asta numai BMW AG stie...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am o intrebare destul de urgenta.

rog pe cineva care stie sigur sa-mi raspunda.

 

Daca aduc o masina fara tuv din germania, pe roti, cu numerele acelea tzol galbene valabile 5 zile, e posibil sa am probleme in vreo tara, in special ungaria? am auzit povesti conform carora in ungaria nu ai voie sa circuli fara tuv, desi alte pareri spun ca numerele sunt valabile pe tot teritoriul UE.

 

Multumesc mult, anticipat

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare destul de urgenta.

rog pe cineva care stie sigur sa-mi raspunda.

 

Daca aduc o masina fara tuv din germania, pe roti, cu numerele acelea tzol galbene valabile 5 zile, e posibil sa am probleme in vreo tara, in special ungaria? am auzit povesti conform carora in ungaria nu ai voie sa circuli fara tuv, desi alte pareri spun ca numerele sunt valabile pe tot teritoriul UE.

 

Multumesc mult, anticipat

Tuv-ul e valabil numai in germania.In rest e apa de ploaie.

Link to comment
Share on other sites

nu este legal...

 

daca o faci, este pe barba ta... orice politist din afara Germaniei iti poate face probleme, in special pentru ca numerele NU SUNT VALABILE decat pe teritoriul Germaniei, ca sa nu mai spun ca nu ai inspectie tehnica valabila !

 

nu merita riscul, mai bine ii faci TUV-ul acolo (costa vreo 35 euro, parca) si ii iei nr.de export (cu fractie rosie)...

 

sau platforma ...

Link to comment
Share on other sites

Astia spun ca acele nr indeplinesc conditiile impuse si sunt recunoscute de Comunitatea Europeana: http://de.wikipedia.org/wiki/Kfz-Kennzeich...8Deutschland%29

De altfel, asiguratorii din Germania nu au probleme in a vinde asigurare de tip carte verde pt astfel de numere. Poate o problema ar fi faptul ca masinile pot sa nu aiba TUV in momentul in care circula cu astfel de numere, insa inclin sa cred ca prin acea conventie intre state se accepta si acest lucru (pe principiul: daca Germania accepta mutarea unui astfel de automobil pe teritoriul ei pot si alte state sa faca asta). Cum e si in Romania, poti transporta timp de 3 luni o masina fara inspectie tehnica valabila, cu nr rosii temporare.

Iar pe talonul roz nu e trecuta limitarea doar pe teritoriul Germaniei (cum e trecut de exemplu pe talonul provizoriu emis de Romania pt nr rosii temporare).

Toti handlerii din Germania folosesc astfel de nr pt masinile pe care le aduc din Italia, Spania, Franta.

Personal am fost oprit in Ungaria si Italia cu masina de Italia cu numere galbene, fara inspectie valabila. Nu am avut nici o problema.

E prima oara cand aud ca am fost in ilegalitate, alaturi de alti romani care au venit cu astfel de nr din afara. Iti garantez ca daca erau ilegale toti atarnatorii din vama si militienii ar fi stat la vanatoare in Arad, Oradea. La fel si militienii de pe centura Budapestei!

post-189-1257964473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mersi de raspunsuri. daca se nimereste sa iau o masina fara tuv, vin cu ea asa, cu numerele galbene.

si eu am vazut de curand masini cu astfel de nr, cred ca toate au venit pe roti.

e pe riscul tau... majoritatea celor pe care le-ai vazut sunt situatii TOLERATE !

altii insa inca isi fac probleme cu autoritatile, in special in Ungaria...

 

320i coupe 7/93 m50 banuiesc iar pe placuta de pe aripa interioara scrie 206s2, ma puteti lamuri ce euroi e?

EURO 2

 

...Poate o problema ar fi faptul ca masinile pot sa nu aiba TUV in momentul in care circula cu astfel de numere, insa inclin sa cred ca prin acea conventie intre state se accepta si acest lucru (pe principiul: daca Germania accepta mutarea unui astfel de automobil pe teritoriul ei pot si alte state sa faca asta). ...

cum spuneam, e o situatie TOLERATA !

 

LEGAL, insa, numerele nu sunt valabile DECAT pe teritoriul Germaniei... :)

 

Ambasada Germaniei a trimis si informari politiei romane cu privire la valabilitatea tuturor tipurilor de numere emise de autoritatile germane...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
la motoarele pe benzina EURO4 a intrat din 2002... :lol:

 

si asa, ca fapt divers, toate modelele E46 au cel putin EURO 3... :)

 

 

Te rog da un link ca argument doveditor sau spune pe ce te bazezi afirmand ca modelele e46 benzina sunt euro4 incepand cu 2002.A nu se interpreta ca nu cred dar totusi vreau sa fiu sigur pt. o eventuala decizie viitoare.Multam !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.