Jump to content

Cat de fiabile sunt masinile BMW ?


cipus

Recommended Posts

Pai daca nu se strica eu ce mai faceam toata ziua? :blink: Eu personal am stiut din ziua 1 cand mi-am luat primul BMW ca e o masina care mananca bani. Daca ma interesa asa mult imi luam o cobra si puneam juma de milion de kilometrii pe ea pana o segmentam :) Oricum BMW compenseaza pe foarte multe planuri .Aspect, nivel al finisarilor, placerea de a te plimba cu ea fara nici un motiv aparent, zambetul de pe fata cand deschid garaju dimineata, etc. Si in plus mi se pare(cel putin E34,E30) o masina usor de lucrat la ea. Nu desfaci juma de motor pt. o pompa de apa. Si vorbind comparativ cu rivalul nr.1 (Mercedes) chiar daca Bmw se strica mai des ,Mercedesul cauzeaza mai multe scarpinaturi in cap/ora de lucrat la ea.
Link to comment
Share on other sites

Guest sorelinn

Eu am 2 Bmw astfel: un320 din1977(rechin) si un 316 din1983(ursulet) si vreau sa spun ca am mers cu ele in jur de 600.000 Km(500.000cu rechinu si 100.000cu ursuletu) si nu am avut probleme majore.

Am schimbat in 500.000Km urmatoarele:4 capete de bara, amortizoarele de 2 ori, rulmentii pe fata o data, pivotii de doua ori si un set de segmenti, garnituri la supape, garnitura de chiulasa la motor.

Eu zic ca este foarte bine in conditiile in care masina a mers numai in Romania.

 

astea la rechin

 

La ursulet am schimbat un cap de bara. Atat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cu ursuletzu BMW AU DATO IN BARA! sincer au facut o masina prea fiabila care nu are nevoie de aproape nimic. Am amici aici care au ursuletzi si fereasca Dzeu ce fac cu ei dar nicidata nu ii vezi prin service si cum am zis ... fereasca Dzeu prin ce trece saracele masini. Edited by XR6
Link to comment
Share on other sites

@Thebe:

-scrumiera, oglinda si clusterul ce au patit?

-articulatii, depinde de drumuri

-discurile sunt schimbate preventiv sau au alta problema?

72136[/snapback]

* scrumiera nu se inchidea capacul ala culisant peste ea, au hotarit sa o schimbe

* oglinda stinga, asta iarna, la o de-rabatare, s-a dus pina peste cap (oglinda paralel cu masina, catre afara). again, au schimbat-o cu totul.

* clusterul... asa am luat-o, cu el schimbat (am hirtie ca s-a facut). cica nu mergeau indicatoarele (nu stiu care?!?) si s-a schimbat cu totul.

* farurile, tot asa. era schimbate pe cind am luat-o eu. cica se abureau.

* articulatiile le-au schimbat fara sa comenteze (pacat ca nu am poze cu dezastrul pe unde am umblat)

* discurile... nu stiu. ei (adica AB) ziceau ca trebuiesc schimbate. eu sint de parere ca nu trebuiau inca schimbate. le-am dat la rectificat, si par super ok acum. cam 1 mm aproximez ca s-a dus de pe ele. nu stiu daca sa le mai pun sau nu pe masina. deocamdata, am altele noi.

 

si in plus, in ultima vizita in germania, s-a mai schimbat asa (pe garantie, ca sa simplific):

 

* turbina

* bara stabilizatoare fata activa

 

well, despre fiabilitate se discuta aici?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.