Jump to content

subwoofer


Recommended Posts

e de ajuns un subwoofer de 250RMS pe un e46 ? precizez ca este activ cu statzie incorporata

Daca e sedan NU.

Doar daca acolo unde ai sacu de sky, daca ai sac de sky si loc, sa rupi alea sa bata vantu din portbagaj in masina, altfel, sedanu e foarte bine izolat, nu ai nici o sansa sa simti ceva...

Alea cu statii incorporate nu au niciodata putere calumea....din experienta proprie....

 

Ps. roaga un moderator sa schimbe titlu.... din e45 in e46

<_<

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa sune bassu, ceva de minim 800w rms. Asta inseamna sa simti ceva in masina. Nu multi pun in sedan sub,fiindca nu se prea aude.

Dar daca ai cotiera pe spate, fa cum ti-am zis, si-ti ajunge si de 600w...

Eu cand dau cotiera pe orizontala la mine am peretii aia cu sacul de ski, unii au rupt ala sa sune bine, si chiar suna inauntru...

Link to comment
Share on other sites

deci un sfat prietenesc.......nu iti lua subwooferul ala k e varza nu face fatza si eu sunt maniac dupa din astea si aveam pe cielo un amplif blaupunkt si un subwoofer boshman de il rupea in doua,acum am e46 si abia se aude inauntru sau pe afara <_< si nu cred k poti compara ce ai tu cu amplif incorporat alea sunt cele mai panarama dupa parerea mea.asa k schimba-ti ideile si i-ati ceva k lumea
Link to comment
Share on other sites

Problema cu alea e ca nu intra sub scaun la unele masini....

sau daca intra tre sa stai cu capu pana in tavan... daca esti inalt mai bine nu pui <_<

Dar in esenta are dreptate Cristi.MD, daca ai gasi ceva care sa bagi sub scaun dar sa nu te deranjeze, ar fi minunat.

Link to comment
Share on other sites

eu zik sa o lasati mai moale cu wooferele la bmw...va trebuie investitie mare...pt a simti ceva in masina..pentru sedan e46.....merge un subwoofer cu vreo 600rms daca vei lasa gaura la sac de ski(asta daca ai)...eu recomand cu placare......PLAYER+ SISTEM DE BOXE PORTIERE + BOXE SPATE+ STATIE...SI VATI SCOS...VEI AVEA SI BASS..SI SUNET...SI PLACEREA de a asculta muzica clar... <_< (te va ajunge mai ieftin decat pt un subwoofer de 600rms+amplificator monoblock cu vreo 600rms sau mai mult de obicei trebuie+kit cabluri+player+condensator(minim 1.5 f) )
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa sune bassu, ceva de minim 800w rms. Asta inseamna sa simti ceva in masina. Nu multi pun in sedan sub,fiindca nu se prea aude.

Dar daca ai cotiera pe spate, fa cum ti-am zis, si-ti ajunge si de 600w...

Eu cand dau cotiera pe orizontala la mine am peretii aia cu sacul de ski, unii au rupt ala sa sune bine, si chiar suna inauntru...

 

 

tu iti dai seama ce inseamna :) 800w rms <_< ????????????? asta daca vrei sa asculti numai ... bum-bum

ai auzit vreodata 10w rms sa vezi ce inseamna ?????

stii cam cat este puterea (w rms) la un player auto ???

si totusi, la puterea aia a sub-ului, automat trebuiesc amplificate si restul difurilor + baterii auxiliare + statii + condensatoare + kit de cabluri mult mai preformante........+ o insonorizare net superioara a habitaclului...ceea ce inseamna o investitie destul de mare

 

intai de toate, nu neaparat necesar in cazul tau, daca iti vei schimba difuzoarele din usi (de preferinta insonorizate) cu unele de 16.5cm (sistem component neaparat pe fata) si/sau 16.5 (sau/si 13 cm sau ovale 6x9 coaxiale) pe spate, binenteles miscate de un player mai bun -sa zicem un pioneer/clarion/alpine (unul cu multiple reglaje a frecventelor)--scuze, dar nu fac reclama- pun pariu ca nu vei mai simti nevoia de subwoofer;

si ca sa iti raspund la intrebare: 250w intr-o masina (sedan) cred-parerea mea, ca sunt mai mult decat suficienti, asta daca vrei sa asculti tu muzica, nu si vecinii/participanti la trafic, care oricum te vor "simti"; iti recomand un subwoofer "in cutie", bass reflex,cu amplificare separata+kit de cabluri+statie, nu e necesar condensator, (nu activ-vei fi dezamagit), intrucat acesta coboara f bine in frecventele joase, poate fi agresiv cand trebuie dar si "calm" iar la pret nu te va rupe. nu te arunca la bani multi pt ca nu neaparat ce e scump este si bun, dar orienteaza-te catre firme care fac asa ceva de ceva vreme, gen pioneer, dls, focal, alpine, cauta sa le si asculti, doar tu esti cel care poate decide, pt ca fiecare persoana "aude" in felul lui/ depinde si muzica (genul) pe care o asculti

off topic : insonorizarea usilor nu este f scumpa, cu putina indemanare poate fi un diy interesant, si daca mai ai si compania unor buni amici ... nu are cum sa nu iasa bine

sa ne spui si noua ce ai ales

multa bafta in alegerea ta ! :bashwall:

Edited by oxid73
Link to comment
Share on other sites

Cel mai mult conteazĂŁ calitatea audiĂžiei.

Degeaba tremurĂŁ toatĂŁ maÂşina de la bass dacĂŁ toate boxele distorsioneazĂŁ Âşi bass-ul este exagerat.

Asa e, de aceea un sistem HI-FI va suna mai bine cam ca orice aftermarket....

Ma refer la fidelitatea sunetului...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.