Jump to content

320 vs 325i E90


Drivs_er

Recommended Posts

Am dat vechea masina X5 4.4i , si acuma ma indrept spre un nou BMW. M-am gandit la mai multe variante si acuma am ramas la doua: 320 sau 325 E90. Ma intereseaza second hand anul fabricatiei 2005 sau 2006.

Ma intereseaza care e diferenta in legatura cu intretinerea.

 

Datele comparative sunt urmatoarele pentru E90 touring. Sunt bune si datele pentru touring pentru ca pe mine ma intereseaza diferentele dintre cele 2 modele, acceleratiile si viteza maxima le stiu la sedan.

 

Peformance 325i / 320d

Top speed km/h 243 / 223

Acceleration 0–100 km/h sec 7.2 / 8.6

Fuel consumption4 325i / 320d

Urban l/100 km 12.4 / 8.1

Extra-urban l/100 km 6.4 / 4.6

Combined l/100 km 8.6 / 5.9

CO2 emissions g/km 208 / 158

 

Engine 325i 320d

Cylinders/valves 6/4 4/4

Capacity cc 2497 1995

Max. output kW (hp) 160 (218) 120 (163)

Engine speed rpm 6500 4000

Max. torque Nm (lb-ft) 250 (184) 340 (251)

 

La 325i ma intereseaza versiunea cu motrul de 2500cc. La modelul din prezent 325i are 3000cc.

Am inteles de la posesorii de diesel ca reviziile la diesel sunt mai scumpe decat cele la benzina, asa ca in cazul de fata fiind vorba de 325i e posibil ca, costurile cu revizia sa nu fie cu mult mai mari decat revizia la 320d.

 

Impozitul este :- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc 150 RON la 320d

- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc 375 RON la 325i

 

Consumul real il estimez la : oras 9-10 la 320d si 12-13 la 325i

exterior 5.5-6.5 la 320d si 7-8 la 325i

Benzina este mai scumpa momentan decat motorina.

 

As vrea mai mult sa iau 325i E90 dar ma gandesc sa nu ma ard la intretinere si consum comparativ cu un 320d sau 320i E90

 

 

 

Pareri...

Edited by Drivs_er
Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrei de la masina ... ca intretinere poti sa iei preturile de la AB la revizii ...

eu le-am condus pe amandoua : pot spune ca 325i e mult mai agil , mai rapid , un consum mai mare iar 320d trage bine motorul , consum rezonabil

 

eu as lua benzinar <_<

Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrei...320d are un cuplu semnificator mai mare...cu o remapare ajungi la 400nm(aproape dublu ca 325i) plus 200 cai...cred ca merge binisor apoi datorita cuplului se bate cu 325i...325i e mai elegant nu troncane dieselu desi sa stii ca 320d e cel mai silentios dintre dieseluri de 2000cm3...pana la urma depinde ce vrei si tu...oricum e ok
Link to comment
Share on other sites

Benzina este mai scumpa momentan decat motorina???

Cum vine asta ????

 

 

...omul vine de pe un 4,4 i ...consumul la 325i va parea fff mic <_<

 

asta nu pricep nici eu, de ce se mai discuta consumul.

la 50k km faci o economie de cel mult 1000 de euro daca ai diesel din carburant. unde-i afacerea????

Link to comment
Share on other sites

asta nu pricep nici eu, de ce se mai discuta consumul.

la 50k km faci o economie de cel mult 1000 de euro daca ai diesel din carburant. unde-i afacerea????

 

nici macar ...aia 1000 E ii poti f usor reinvesti in consumabile in cazul Diesel ...

 

Off ..deci nu e benzina v diesel <_<

Link to comment
Share on other sites

Benzina este mai scumpa momentan decat motorina???

Cum vine asta ????

 

Din cauza vitezei am scris greÂşit <_< .

Exact invers am vrut sa scriu.

Motorina este mai scumpa decat benzina asa ca diferenta de consum dintre 325i si 320d nu mai este asa de mare.

 

 

 

...omul vine de pe un 4,4 i ...consumul la 325i va parea fff mic

 

Sunt paÞit (4.4i), asa cã acuma mã gândesc de 2 ori la ÎntreÞinere, consum, performanÞe...

Edited by Drivs_er
Link to comment
Share on other sites

330i sau 330d mi se pare cel mai echilibrat motor , sincer as renunta la niste optiuni in favoarea motorizarii !

 

 

cand ai motor vrei si ceva optiuni si viceversa ...E bine sa fie si una si alta ..macar minimul de confort si look <_< .. Evident tine de buget !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Ia un 325i,mai ales ca inainte ai avut X5 4,4i....deci intretinerea nu ar fi o problema <_<

 

 

Da, dar nu e o placere intretinerea la un motor asa mare, mananca prea multi bani, si pana la urma ma bucur ca am dat-o deoarece pe langa consum impozite si taxe nici fiabiliatea nu era grozavĂŁ.

Asa cã, aºa cum am mai spus: sunt paÞit (4.4i), asa cã acuma mã gândesc de 2 ori la ÎntreÞinere, consum, performanÞe...

Link to comment
Share on other sites

Interesant, nici o parere de genul : Ia 320d ca vei fi multumit de performante, cuplu mare, consum redus, costuri... <_<. In general lumea zice: ia benzina, ca per total fata de un 325i economia nu este extraordinara...

Ma intereseaza cat mai multe pareri de la posesori de 320d, 325i E90, sau chiar 330i E90 pentru ca sunt gemene motoarele: BMW N52 ENGINE - zice ca ar fi printre cele mai avansate motoare produse de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.