Jump to content

haideti sa fim sinceri


daniel LNC

Recommended Posts

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am respectat-o azi de m-am rupt. m-au luat din mers. cica intre 98 si 103. a scris 100 in proces si mi-a dat amenda si 6 puncte dupa ceva discutii <_< . da lamuriti-ma si pe mine va rog. viteza reala toata lumea spune ca se vede pe radar si gps, si ca e cu aprox 10km/h mai mica. acul era pe la 100. nu trebuia sa am in jur de 90 real? :)
Link to comment
Share on other sites

am respectat-o azi de m-am rupt. m-au luat din mers. cica intre 98 si 103. a scris 100 in proces si mi-a dat amenda si 6 puncte dupa ceva discutii <_< . da lamuriti-ma si pe mine va rog. viteza reala toata lumea spune ca se vede pe radar si gps, si ca e cu aprox 10km/h mai mica. acul era pe la 100. nu trebuia sa am in jur de 90 real? :)

 

eroarea e in functie de dimensiunile jantelor si anvelopelor ...Pe cea mai mica dimensiune recomandata de producator ai sanse sa te apropii de ce scrie pe ceas!

Link to comment
Share on other sites

am respectat-o azi de m-am rupt. m-au luat din mers. cica intre 98 si 103. a scris 100 in proces si mi-a dat amenda si 6 puncte dupa ceva discutii <_< . da lamuriti-ma si pe mine va rog. viteza reala toata lumea spune ca se vede pe radar si gps, si ca e cu aprox 10km/h mai mica. acul era pe la 100. nu trebuia sa am in jur de 90 real? :bashwall:

 

eroarea e in functie de dimensiunile jantelor si anvelopelor ...Pe cea mai mica dimensiune recomandata de producator ai sanse sa te apropii de ce scrie pe ceas!

asta e. le am pe alea de iarna si intr-adevar sunt cele mai mici 165/15 :)

bine ca am carnetu

Edited by dr. vladyk
Link to comment
Share on other sites

am respectat-o azi de m-am rupt. m-au luat din mers. cica intre 98 si 103. a scris 100 in proces si mi-a dat amenda si 6 puncte dupa ceva discutii <_< . da lamuriti-ma si pe mine va rog. viteza reala toata lumea spune ca se vede pe radar si gps, si ca e cu aprox 10km/h mai mica. acul era pe la 100. nu trebuia sa am in jur de 90 real? :)

 

cum adica intre? nu ti-au zis viteza exacta? :bashwall:

Nu e neaparat cu 10km/h mai mica.. depinde de masina, de roti..

Link to comment
Share on other sites

am respectat-o azi de m-am rupt. m-au luat din mers. cica intre 98 si 103. a scris 100 in proces si mi-a dat amenda si 6 puncte dupa ceva discutii <_< . da lamuriti-ma si pe mine va rog. viteza reala toata lumea spune ca se vede pe radar si gps, si ca e cu aprox 10km/h mai mica. acul era pe la 100. nu trebuia sa am in jur de 90 real? :bashwall:

 

cum adica intre? nu ti-au zis viteza exacta? :unsure:

Nu e neaparat cu 10km/h mai mica.. depinde de masina, de roti..

exact asa s-a exprimat. aveti intre 98 si 103. eu am zis ca era 90 , el ca hai la masina sa va arat inregistrarea. zic ce sa mai vad hai s-o rezolvam ca oameni suntem :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare:

Masina e inmatriculata pe numele mamei mele .. si ea nu are carnet.

Daca ma ia o camera din aia fixa si am viteza mare (suficient de mare cat sa raman fara permis) si imi vine amenda acasa ... si sa se prezinte posesorul cu permisul de conducere (in conditiile in care mama nu are permis).

Daca ma duc si spun ca a condus masina un verisor de gradul VIII care e plecat in Patagonia si il cheama Gheorghe, ce se intampla?

Cui ii iau militienii permisul? <_<

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare:

Masina e inmatriculata pe numele mamei mele .. si ea nu are carnet.

Daca ma ia o camera din aia fixa si am viteza mare (suficient de mare cat sa raman fara permis) si imi vine amenda acasa ... si sa se prezinte posesorul cu permisul de conducere (in conditiile in care mama nu are permis).

Daca ma duc si spun ca a condus masina un verisor de gradul VIII care e plecat in Patagonia si il cheama Gheorghe, ce se intampla?

Cui ii iau militienii permisul? <_<

 

problema e ca verisorul chiar trebuie sa existe :) ..plus ca mai pot face verificari de genul intrare iesire din tara .....

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare:

Masina e inmatriculata pe numele mamei mele .. si ea nu are carnet.

Daca ma ia o camera din aia fixa si am viteza mare (suficient de mare cat sa raman fara permis) si imi vine amenda acasa ... si sa se prezinte posesorul cu permisul de conducere (in conditiile in care mama nu are permis).

Daca ma duc si spun ca a condus masina un verisor de gradul VIII care e plecat in Patagonia si il cheama Gheorghe, ce se intampla?

Cui ii iau militienii permisul? <_<

 

problema e ca verisorul chiar trebuie sa existe :bashwall: ..plus ca mai pot face verificari de genul intrare iesire din tara .....

pai .. sa zicem ca exista .. dar eu nu ii stiu decat prenumele .. il cheama Gheorghe ... si a plecat in Patagonia, revine in 12 ani de acolo ...

Si atunci? Ce se intampla?

Pentru ca ei cer sa se comunice datele celui care a condus masina (mama nu poate fi pentru ca nu are carnet si asta ar insemna sa o acuze ca a condus fara permis - si trebuie sa demonstreze acest lucru)

Iar cel care a condus masina .. e de negasit .. :)

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandesc ce se intampla daca spun ca in ziua aia am trecut pe acolo si eu si tata cu masina mea, si varul cu masina mea, si sora-mea, si prietena si vecinul, dar nu mai stiu care pe la ce ora se plimba cu masina mea, si poate eu am avut 200, poate varul, poate... atunci cui ii ia permisul??

 

on topic: pe autostrada imi pun pilotul automa intre 120 si 160, dar ii mai dau si peste 200 cand am ocazia, iar pe celelalte categorii de drumuri viteza mea de croaziera este undeva la 120, si merg cu viteza asta de cate ori sunt sigur ca sunt in siguranta. rareori merg cu viteza legala, gen cand piuie detectorul sau cand e vreun bunic in fata mea care merge cu dacia subturata cu 50 intr-a cincea sa nu-i consume mult si e linie continua (m-am cam dezvatat sa depasesc pe linie continua pe unde nu cunosc zona ca m-au prins de cateva ori). amenda pt viteza nu am luat decat o data si dupa asta mi-am luat detector si s-a rezolvat. recordul personal este de 205 in localitate pe o linie dreapta mai lunga de la tara

Link to comment
Share on other sites

50-90 localitate, 100-130 DN, 150-170 autostrada.

In general, unde nu are raza detectorul merg cu 10km/h peste limita legala si nu am probleme. DN1 m-a linistit dupa ce am luat 2 camere la interval de 14 minute, una cu 85km/h si una cu 82km/h, acum merg regulamentar prin localitatile cu camere, astia nu glumesc <_<

Link to comment
Share on other sites

O intrebare! Poate stie cineva sa-mi raspunda

Daca depasesti viteza legala cu peste 50 km/h iti ia permisul pe 3 luni. Dupa astea 3 luni iti da permisul sau trebuie sa dai examenul din nou?

 

dupa 3 luni te duci si ridici permisul , dar sa ai la tine dovada.

poti da examen si se reduce pedeapsa de la 3luni la o luna daca ai luat examenul si daca nu ai mai avut reduceri asemanatoare de pedeapsa in ultimii 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
NU , adica sa ma ierte Jesus in general drumurile care le-am batut de zeci de ori sa merg cu 30 40 la ora as inebunii , nu sunt maniac dar chiar nu o sa merg la limita de 50 cu 59 , daca as sta in Germania , Austria cu siguranta mi-as lua bicicleta decat sa merg cu 30 la ora limita!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
dracu stie cum sunt aia care merg "regulamentar "dar eu in oras merg cu cat merge lumea adica asa cum merg si restu nu fac ghidusii dar daca ies din ora ii dau pt ca lucrez contra cronometru dar sunt cu masina de servici decicum se poate dar rareori se merge cu viteza legala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.