Jump to content

Motorina Euro 5


Recommended Posts

Am alimentat de curand 118d-ul meu cu Euro 5 de la MOL, intrucat, se pare, ca motorina Euro 4 a disparut cu desavarsire. Stiu ca parerile sunt impartite, mai ales ca nu este permisa alimentarea cu biodiesel.

Ce credeti, pot fi repercusiuni negative? Sa stiu daca sa mai bag E5 sau nu...

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu afecteaza altfel nu ar mai fi pus numai asta. dar sunt curios daca e si vreo alta compozitie a acestui combustibil decat cea Euro 4 in realitate sau e doar o chestie de marketing. teoretic ar trebui sa fie mai buna, practica insa ne omoara prin zona asta de Balcani
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am fost prin tari straine nu am observat ... au cumva 10 tipuri de motorina la pompa ? sau doar 2... motorina... si biodiesel ?

 

Biodieselul are cica arderea mai uscata si corodeaza niste garnituri... dar se pare ca sunt garnituri si ptr biodiesel, astfel incat sa nu fie probleme, iar la masinile noi.. nu cred sa mai fie probleme cu biodiesel..

Link to comment
Share on other sites

asa am patit si eu si tot la MOL,

ma uit la pompa si nu vad euro4,dosr euro5 si evo disel nustiu cum,

intreb tipu din benzinarie si zice ca de la inceputul anului 2009(asta mi s-a intamplat in prima sapt din ianuarie) nu se mai comercializeaza euro4,ci doar euro5

diferenta intre ele se pare ca sunt aditivii si cifra octanica pe care o are euro5.

eu sper sa nu imi afecteze motorul si sunt sigur ca nu au gandit astia euro5 stiind ca 90% din masinile de pe

piata au motor euro4 sau euro3,etc <_<

Link to comment
Share on other sites

de unde ai tras tu concluzia ca Euro 5 de la Mol este biodiesel ?

este motorina din petrol care este mai filtrata, astfel incat nosele sa fie mai mici.

biodiesel-ul este un produs rezultat din plante, nu stiu exact ce si are, cum spune si Cristi.MD, ceva probleme de ataca garnituri si altele, dar scoate fum ecologic.

daca se comercializa biodiesel, atunci nimeni nu i-ar fi intrecut pe cei de la MOL in reclama la acest produs.

eu pun de mult euro 5 de la MOL, adica EVO 5 diesel si sunt foarte multumit de ea, in comparatie cu Petrom sau altceva.

Link to comment
Share on other sites

de unde ai tras tu concluzia ca Euro 5 de la Mol este biodiesel ?

 

Exista o lege prin care producatorii de motoria sunt obligati ca aceasta sa contina cel putin 3% biodiesel.

Si este si la noi in Romania

Nu cred ca exista producatori la nivel mondial care sa poata asigura cel putin 3% din acest produs, biodiesel, mai ales ca exista lege in acest sens.

Link to comment
Share on other sites

Exista o lege prin care producatorii de motoria sunt obligati ca aceasta sa contina cel putin 3% biodiesel.

Si este si la noi in Romania

Nu cred ca exista producatori la nivel mondial care sa poata asigura cel putin 3% din acest produs, biodiesel, mai ales ca exista lege in acest sens.

 

Uite aici:

http://www.zf.ro/zf-24/motorina-comercializata-de-rompetrol-downstream-va-contine-3-biodiesel-3056605/

http://www.zf.ro/companii/petrom-vinde-motorina-cu-4-biodiesel-3087259/

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu afecteaza altfel nu ar mai fi pus numai asta. dar sunt curios daca e si vreo alta compozitie a acestui combustibil decat cea Euro 4 in realitate sau e doar o chestie de marketing. teoretic ar trebui sa fie mai buna, practica insa ne omoara prin zona asta de Balcani

 

asa zic si eu.

Link to comment
Share on other sites

corect, daca vorbeste gura inainte de a se informa. chiarnu am stiut ca exista resurse sa asiguri biodiesel, stiam ca este ceva la care inca se lucreaza sa vada daca este fiabila investitia.

my bad !!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Deci partea asta cu Biodiesel m-a ingandurat inca de vreo doi ani, de cand a inceput tot balamucul. Initial se povestea de un aditiv biodiesel de 1% in motirina Euro5, se pare ca mai nou au crescut proportia la 3%.

 

Mult rau nu poate sa faca instant, pentru ca este doar o diluare a motorinei cu biodiesel, intr-un procent foarte mic, insa pe termen lung sigur va fi resimtit. Sa nu uitam ca motorina nu are ardee completa in motoarele noastre.

 

 

Motorina Euro 5 printre altele are aditivi, pentru o lubrifiere mai buna, pentru ardere mai buna, etc ( inclusiv detergenti ).

 

Important este sa nu alimentam cu Biodiesel, care este un produs 100% Biodiesel si nu contine diesel de fel.

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cam la toate statiile de carburanti exista 2 feluri de motorina euro5 ...una mai ieftina si una mai scumpa. Cea ieftina cum ar fi sprint diesel(OMV) sau tempo diesel(MOL) contine 3-4% bioediesel, iar cea scumpa ...premium/alpin diesel(OMV) si evo diesel(MOL) nu contine deloc...deci conform recomandarilor producatorilor de automobile de a nu alimenta cu biodiesel....trebuie sa bagam motorina cea mai scumpa.....eu folosesc evo diesel
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
si eu pana de curand am folosit doar motorina cu aditivi, dar dupa ce am citit mai atent manualul masinii, am vazut ca este specificat clar sa nu se foloseasca aditivi pentru combustibili, deci ca mai buna solutie tot motorina simpla o reprezinta. in ceea ce priveste procentul de biodiesel, asta este, toate sortimentele de motorina au in compozitie asa ceva, inclusiv "Premium Diesel" de la OMV.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.