Jump to content

inmatriculare


KOSTY KOMPACT

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La naiba, ca eu nu mai am chitanta de numere rosii de germania.

Ce chitanta? <_<

Pai mi-a zis cretina aia de la informatii acolo, ca am nevoie de dovada ca am luat numere rosii in germania....(de parca nu scrie pe brief, si am si tablele)

Dar am gasit intre timp rahatu ala de foaie roz :)

Link to comment
Share on other sites

Dovada o poti face foarte simplu , insa nici ei nu stiu ce sa-ti ceara , mai nou unora care vor sa plateasca taxa veche le solicita dovada ca masina a fost radiata din tara de origine inainte de 15 dec , si altora nu le solicita asta . E o nebunie generala , sa nu spun haos total . Vai de noi .... <_<
Link to comment
Share on other sites

@optimus sunt mai julte modalitati, dar cel mai simplu spune-ne ce motor si din ce an este masina. alta modalitate ar fi sa vezi daca distributia e pe curea=m40 sau adca e pe lant=m43.

pai in prima pagina am atasat poze dupa brifu mic si brifu mare sunt sinfurele poze

Link to comment
Share on other sites

am fost si eu azi la administratia financiara la Barlad ca sa depun actele pt a-mi da decizia de plata pt masina adusa pana in 15decembrie si au zis ca sunt ft multe cereri si o sa dureze 10-15 zile cel putin pana sa ma duc sa ridic decizia de plata...

mi-au trebuit urmatoarele: o cerere. copie buletin, copie dupa actele traduse (factura si talonul), copie dupa contractul de vanzare-cumparare din romania, copie dupa cartea de identitate a masinii data de RAR...

Link to comment
Share on other sites

dovada pentru numerele provizorii de Germania=brief-ul mic <_<

Sau poate ai avut numere pe 5 zile...

Da, am fost azi.

Pe langa ca a trebuit sa dau la tradus si legalizat brieful mare si mic,contractul de vanzare cumparare, si chitanta dupa taxa platita la achizitionarea numerelor de tzoll, era si o coada infernala, abia luni scot alea de la tradus/legalizat, si merg sa depun cererea.

Insa eu am RAR din 19 octombrie, am cartea de identitate de atunci, ce naiba mai am nevoie de gunoaie de traduceri dupa prima inmatriculare in germania auzi.

Pai ce legatura are inmatricularea in Germania cu taxa auto la noi?!?

Cretini de 2 bani, daca era sa dam bani de 10 ori mai multi, nu mai cerea nimic.

Am mai platit taxa la masini, dar asa ca acum....niciodata.

Link to comment
Share on other sites

deci...in urma scaderii taxei,la masina mea taxa triplata e 870E iar cea dublata e 830E..

.dupa atatea promisiuni...

sau nu stiu eu sa o calculez...deci trebuia sa fie 580E

precizez ca masina e 316 cu euro 2 din 01.1995...

oricum pot sa multumesc guvernului ca a scazut taxa cu 40 de euro care si asa o sa-i dau la traduceri si legalizari..

poate am gresit la calcule...va rog sa ma corectati...as fi bucuros credeti-ma

Link to comment
Share on other sites

cine ti-a calculat taxa? am vazut si eu pe autovit... Poate e vreo eroare de calcul la motoarele sub 1600cmc... La motorul meu de 1665cmc euro 2 din 11/'96 imi calculeaza taxa veche fiind 880euro iar cea dublata 1760euro Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

fane 05 da e din 1992 nu se vede nici un lant ci cateva curele intre capacul ventilatorului si motor .si cred ca e mai bun cel p lant?sau poate ma insel?masina nu are probleme.cred ca am probleme cu repartirorul de aer sau cum ii zice ca daca merg normal merge rotund daca vreau sa merg sportiv in relanti scade turutia ii creste ce sa fie?
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor fanilor BMW. E primul meu post pe acest forum deoarece nu de mult timp am devenit si eu un mandru proprietar al unui E36 318i din '94. A iesit Euro 2 la RAR. Fericirea de a o stapani insa nu e deocamdata totala din cauza binecunoscutei taxe de poluare care pana la ultima ordonantza era de peste 1200 Euro. Masina a fost achizitionata in noiembrie 2008 deci datorita ordonantei noi voi plati cam 415 Euro. Deocamdata astept ca cei de la finante sa calculeze si sa imi dea verdictul. O sa il aflu joi 5 martie 2009 dupa o saptamana de asteptare. Sper ca pe sfarsitul saptamanii sa am si eu masina inmatriculata pe numele meu. In cazul meu la Directia Financiara am avut nevoie de umatoarele acte:

*Cerere tip de calcularea taxei de poluare (de la Finante)

*Copie carte de identitate a autovehicolului (Brif mare si mic)

*Traducerile Brif-ului mare si mic (pe cel mic e specificata data radierii, pe cel mare data primei inmatriculari)

*Copie BI/CI proprietar

*Copie contract vanzare-cumparare

*Declaratie pe proprie raspundere la notar ca masina a fost adusa in tzara inainte de 15 decembrie 2008

 

In speranta ca va scapa pe cineva de drumuri in plus...

<_<

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor fanilor BMW. E primul meu post pe acest forum deoarece nu de mult timp am devenit si eu un mandru proprietar al unui E36 318i din '94. A iesit Euro 2 la RAR. Fericirea de a o stapani insa nu e deocamdata totala din cauza binecunoscutei taxe de poluare care pana la ultima ordonantza era de peste 1200 Euro. Masina a fost achizitionata in noiembrie 2008 deci datorita ordonantei noi voi plati cam 415 Euro. Deocamdata astept ca cei de la finante sa calculeze si sa imi dea verdictul. O sa il aflu joi 5 martie 2009 dupa o saptamana de asteptare. Sper ca pe sfarsitul saptamanii sa am si eu masina inmatriculata pe numele meu. In cazul meu la Directia Financiara am avut nevoie de umatoarele acte:

*Cerere tip de calcularea taxei de poluare (de la Finante)

*Copie carte de identitate a autovehicolului (Brif mare si mic)

*Traducerile Brif-ului mare si mic (pe cel mic e specificata data radierii, pe cel mare data primei inmatriculari)

*Copie BI/CI proprietar

*Copie contract vanzare-cumparare

*Declaratie pe proprie raspundere la notar ca masina a fost adusa in tzara inainte de 15 decembrie 2008

 

In speranta ca va scapa pe cineva de drumuri in plus...

<_<

bine ai venit PHLO si asteptam cateva poze cu noua ta masina :)

Link to comment
Share on other sites

am depus si eu dosarul la inmatriculari la suceava !si sa vezi surpriza:astia nu imi dau numerele cica imi trebuie carte de identitate veche a masini!am brieful mare si cel mic pentru numerele provizorii din germania,pentru ce sa imi trebuiasca cartea de identitate de la numerele definitive din germania??a m,ai patit cineva asa?
Link to comment
Share on other sites

am depus si eu dosarul la inmatriculari la suceava !si sa vezi surpriza:astia nu imi dau numerele cica imi trebuie carte de identitate veche a masini!am brieful mare si cel mic pentru numerele provizorii din germania,pentru ce sa imi trebuiasca cartea de identitate de la numerele definitive din germania??a m,ai patit cineva asa?

Nu au cum sa-ti ceara asa ceva, cartea aia nu o are nimeni cand ia masina din germania, cu numere rosii.

LA radiere se retine si cartea...acolo in de.

Link to comment
Share on other sites

am fost azi si m-am interesat...cica astia azi dimineata au primit o decizie ca plateste taxa aia netriplata,nedublata numai cel care a adus masina din strainatate inainte de 15 decembrie2008...a naibii chestie...si pana acum se putea si daca altu ti-a adus-o si ai vanzare cumparare cu el...

Nu stiu ce sa mai cred...e o zapaceala totala...

A mai auzit careva zvonu?sau a mai patit cineva ca mine?

Link to comment
Share on other sites

am fost azi si m-am interesat...cica astia azi dimineata au primit o decizie ca plateste taxa aia netriplata,nedublata numai cel care a adus masina din strainatate inainte de 15 decembrie2008...a naibii chestie...si pana acum se putea si daca altu ti-a adus-o si ai vanzare cumparare cu el...

Nu stiu ce sa mai cred...e o zapaceala totala...

A mai auzit careva zvonu?sau a mai patit cineva ca mine?

Jesus, astia sunt cretini.

Eu am trimis pe cineva sa mi-o aduca, i-am dat 100e si banii de masina, omu mi-a adus-o.

Aici am facut contract de ro, intre mine si el... asta in august anu trecut.

Acum eu nu mai pot sa o inscriu din cauza asta la taxa mica?

Link to comment
Share on other sites

Am aflat acum care e treaba, intradevar au bagat inca o duma ca sa scada din cei ce pot plati taxa mica...

Insa daca ai contract de RO, intre tine si cel ce ti-a adus masina de afara, semnat inainte de 15 decembrie, poti plati si tu taxa mica...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.