Jump to content

inmatriculare


KOSTY KOMPACT

Recommended Posts

am depus si eu dosarul la inmatriculari la suceava !si sa vezi surpriza:astia nu imi dau numerele cica imi trebuie carte de identitate veche a masini!am brieful mare si cel mic pentru numerele provizorii din germania,pentru ce sa imi trebuiasca cartea de identitate de la numerele definitive din germania??a m,ai patit cineva asa?

Nu au cum sa-ti ceara asa ceva, cartea aia nu o are nimeni cand ia masina din germania, cu numere rosii.

LA radiere se retine si cartea...acolo in de.

La radiere in germania cartea veche se anuleaza nu se retine. Ii pune 2 stampile si ii taie un colt

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la mine scrie pe brief ca e retinuta!dar numai conteaza am fost in audienta la comisar si sa rezolvat!a zis ca a fost o greseala a lor!s au incurcat si si au cerut scuze!am numere !!!!!ura!!!!!

ce i ce ziceau de taxa a mea masina era luata de la alt roman!nu am fost eu ptr ea si am platit taxa veche! <_< :) :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

da asa este dupa noua ordonanta data azi dimineata numai cel care a adus mashina mai poate inmatricula dupa taxa veche

asta am aflat si eu azi

dar eu unu am sa fac altceva inscriu mashina platesc taxa shi apoi ii dau in judecata

si inca o chestie avand in vedere ca eu am un e36 318 is euro doi taxa triplata este 1180 de euro

a fost 271 triplata 813 asta cica ar fi triplata minus cei 30%care cica ar fi lor le da 1180 de euro

asa se calculeaza in romania dar acu stau sa fac rarul in 12 shi va spun exact cat am de plata

si daca ei isi bat joc atunci facem shi noi la fel ii dau in judecata macar ca dau toti banii castigati la avocat shi mai cer shi daune morale ca isi bat joc de noi

tara asta in care traim este o tara de rahat mai bine ne nasteam in papua noua guinee cred ca eram mai avantajati

macar traiam prin copaci shi nu plateam taxa de poluare mai putin shi ne pun astia taxa pe besini in functi de ce fel de fasole mananci <_< euro14

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus, chestia aia cu cine a adus masina, ala poate plati taxa , e valabila numai daca ai contract cu el semnat dupa 15 dec 2008.

Eu am contract din august, semnat cand a adus masina pentru mine, nu am asemenea probleme.

 

 

Deci, contract RO semnat inainte de 15 dec. 2008 = poti plati TU taxa mica

Contract RO semnat dupa 15 dec. 2008, desi masina e adusa inainte de 15 dec.....= numai cel ce a adus-o de afara poate plati

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost azi dimineata la Finante sa imi scot decizia de impunere 1549 RON. Iam achitat si apoi am mers la Politie sa imi depun dosarul pt inmatriculare definitiva. Dupa cateva ore de stat la rand am reusit sa il depun si dupa alte cateva ore m-am intors sa imi ridic numerele si cartea de identitate si o dovada inlocuitoare a talonului. Talonul o sa il primesc peste 10 zile lucratoare dupa alte cateva ore de stat la rand. De azi masina e pe numele meu. <_<

O dat D-zo !

 

Si va dau un sfat...

Daca sunteti in situatie, cautati-l pe cel de la care ati luat masina si faceti un contract de vanzare cumparare cu el si datati-l inainte de 15 decembrie ca sa puteti voi plati taxa mica

va trebui sa demonstrati totusi ca masina a fost radiata inainte de 15 dec si sa dati o declaratie pe proprie raspundere la notar ca masina a intrat in tara inainte de 15 dec.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost azi dimineata la Finante sa imi scot decizia de impunere 1549 RON. Iam achitat si apoi am mers la Politie sa imi depun dosarul pt inmatriculare definitiva. Dupa cateva ore de stat la rand am reusit sa il depun si dupa alte cateva ore m-am intors sa imi ridic numerele si cartea de identitate si o dovada inlocuitoare a talonului. Talonul o sa il primesc peste 10 zile lucratoare dupa alte cateva ore de stat la rand. De azi masina e pe numele meu. <_<

O dat D-zo !

 

Si va dau un sfat...

Daca sunteti in situatie, cautati-l pe cel de la care ati luat masina si faceti un contract de vanzare cumparare cu el si datati-l inainte de 15 decembrie ca sa puteti voi plati taxa mica

va trebui sa demonstrati totusi ca masina a fost radiata inainte de 15 dec si sa dati o declaratie pe proprie raspundere la notar ca masina a intrat in tara inainte de 15 dec.

 

Bafta

maine e vineri...au sa ma cunoasca alea de la finante..maine cred ca iese cu cearta pe acolo...apropo...la politie faceai audienta la capitan...aici cu ce sef poti vorbi?

Link to comment
Share on other sites

Iar am fost la finante,cerand din nou sa mi se aprobe cererea de plata a taxei vechi.Am primit acelasi raspuns sec."nu conteaza cand ati cumparat masina,daca nu ati adus-o dumneavoastra nu o puteti plati la taxa veche".E deja prea de tot,nu stiu ce sa mai fac,pana acum doua zile se putea si acum nu se mai poate?

Eu nu sunt dispus sa mai arunc bani in plus,nu pot apela la cel care a adus masina din germania.

Mi-a fost dat un numar de tel. de la ministerul finantelor pentru alte detalii si o copie dupa hotararea de urgenta dein 19 februarie anul asta.

Am citit-o cu atentie si tot nu pot intelege de ce eu nu pot plati taxa asta.E inselatorie si discriminare dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

In ordonanta de urgenta parca se spune in felul urmator:"Masinile achizitionate pana in 15 decembrie in vederea inmatricularii "

 

Din moment ce masina a fost adusa pentru vanzare,poate ca nu se incadreaza.Nu stiu,zic si eu... <_<

 

 

Dar oricum,apeleaza la cel de la care ai luat masina,daca nu ai ce face

Link to comment
Share on other sites

salutare!azi a fost framiu la fisc!are un alfa romeo !contractul cu romanul (dar stabilit in italia )il are inainte de 15!si tot au fost probleme!dar la lasat pana la urma sa plateasca!e cea mai mare hotie !nu se poate sa acceptam asa ceva!chiar daca eu mi am scos numerele m ai am certificatul!il scot vinerea viitoare!asta nu inseamna ca trebuie sa stam cu nepasatori la asa o hotie!nu se poate isi bat joc de noi! uite taxa..................nu e taxa!!!!!!1da noi ce suntem?bataia lor de joc?datorita noua sunt acolo si acum isi bat joc de noi! trebuie protestat,cei care nu iau atitudine sa la fie rusine!din cauza lor am ajuns aici!toata lumea la proteste!poate is prea dur dar asta parca intrece faza cu triplarea taxei!!!UUUUUUUUUUUUUUUUUUU!si a batut joc tariceanu de noi si acum isi bate si piticania aia de boc joc de noi????

toate bune.....si speram fara taxe...........................

Link to comment
Share on other sites

da si nu///eu mi-am luat oricum...pt o saptamana...pentru 100mii nu se merita sa risc 5 milioane

 

salutare!azi a fost framiu la fisc!are un alfa romeo !contractul cu romanul (dar stabilit in italia )il are inainte de 15!si tot au fost probleme!dar la lasat pana la urma sa plateasca

Adica a platit tot taxa veche?dar a strambat din nas?aici nici nu vor sa auda din pacate

Link to comment
Share on other sites

mda am fost azi la administratia financiara sa iau decizia de plata pt masina introdusa in tara pana la 15dec 2008 si nu mi-au calculat-o pe motiv de "vanzari multiple"... am depus dosarul pe 27 febr si azi au zis ca daca vreau sa o inmatriculez tre sa platesc taxa dublata, adica 6500ron

 

am vazut ca multe dosare erau respinse pt faza cu "vanzari multiple" pt ca dupa ce s-a dat O.U.G 7/2009, prin care cei care au bagat masinile in tara pana la 15dec 2008 sa poata bemneficia de reducere, la cateva zile s-a mai dat o directiva de la ministerul de finante care precizeaza ca doar cel care au bagat masina in tara poate sa depuna dosarul ca sa i se calculeze pe taxa veche...

...astfel ca noi cei care am cumparat masina de la altul care a dus-o in tara sau care au platit pe cineva sa le aduca o masina din afara nu beneficiem de aceasta lege si trebuie sa platim taxa dublata...

 

de ce naiba nu au precizat de la inceput de cand s-a dat legea??? offfff tara de rahat in care traim!!!

 

...in cazul asta mai am 2 variante... in niciun caz nu o sa dau banii astia pt statul roman care nu imi ofera nimic...

ori o inscriu in bulgaria (dar ma mai gandesc), ori imi iau rovigneta pt un an si circul asa ca nicaieri in acte nu scrie daca masina e radiata din belgia sau cand expira numerele

 

...care sunt riscurile daca imi iau doar rovigneta si circul cu numerele astea??? (in afara de faptul ca nu am asigurare din belgia)

Link to comment
Share on other sites

eu am primit civ-ul in doua zile

mai exact azi

shi am fost joi la registru

shi am de platit 44 de milioane

chiar daca am luat mashina inaint de 15 decembrie

mashina este un 318 is euro doi

asta e tara de rahat in care traim <_<

 

Si eu sunt in acelasi "sheet " ca tine .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.