Jump to content

Completare ulei 320d e46 2004


Boo}{

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dupa un drum scurt de vreo 10km, cand am oprit motorul s-a aprins becul de la ulei galben. Dupa cateva secunde am pus contactul ca sa verific intervalul de schimb. Scria vreo 11000km, deci nu era asta problema. Cand am dat iar cheia inapoi nu s-a mai aprins becul. Nu s-a mai aprins deloc apoi (nici pe drumul de intoarcere, nici acasa dupa ce am oprit motorl). Am verificat nivelul si era asa cum stiam (cu 3-4 mm mai jos de linia de maxim). Uleiul asta are 7000km. Care sa fie cauza? Citisem pe undeva ca a mai patit cineva asa dar nu mai stiu care a fost raspunsul.
Link to comment
Share on other sites

Care-i treaba cu uleiurile pe care scrie "Made in the EU"? Ca am vazut ca asa scrie pe bidoanele alea de 4L din supermarket-uri. Eu mi-am luat din carrefour si cred ca tot asa scria. Peste vreo 5000 ma pregatesc sa-l schimb si nush daca sa iau tot din supermarket. Pretul a fost foarte bun (130 lei pentru 4L de Castrol 5w 40), acum mi se pare ca e cam 160 de lei. Mie mi se pare ca merge f bine motorul, dar nu ma pricep asa mult..
Link to comment
Share on other sites

Care-i treaba cu uleiurile pe care scrie "Made in the EU"? Ca am vazut ca asa scrie pe bidoanele alea de 4L din supermarket-uri. Eu mi-am luat din carrefour si cred ca tot asa scria. Peste vreo 5000 ma pregatesc sa-l schimb si nush daca sa iau tot din supermarket. Pretul a fost foarte bun (130 lei pentru 4L de Castrol 5w 40), acum mi se pare ca e cam 160 de lei. Mie mi se pare ca merge f bine motorul, dar nu ma pricep asa mult..

 

Eu stiam ca bidoanele de 4 litri cu EU pe ele pot fi ambalte oriunde chiar si la noi, si atunci apar indoielile cu privire la calitatea produsului.(Castrol).Uleiul in bidon de 5 litri ar fi cel asamblat in fabricile din Vest si are eticheta in Germana. Eu asa am cumparat din Germania si sunt la mine in oras magazine care aduc la vanzare bidoane de ulei la 5 litri direct din germania.

 

Uleiul livrat de supermarket-uri nu ar fi la aceeasi calitate cu uleiul din reprezentanta. (nu-s sigur)

Link to comment
Share on other sites

Pai si ala de 5L fabricat in germania cat a costat? Sa facem asa o comparatie intre preturi.

 

Uleiul cumparat din Germania era cu norma de VW Castrol 0w-30, am iesit mai ieftin decat daca luam acelasi bindon la 5l din tara cu vre-o 30 de lei.

Am mai cumparat si doua bidoane 5l de 10W-40 Magnatec pt un Mercedes Vito diferenta a fost cam la fel pe bidon.

Achizitia am facut-o in toamna cand euro era 3.6lei deci acum chiar nu stiu cum sunt preturile. Nu am mai intrebat nici la magazin.

 

Trebuie sa imi cumpar ulei si pt BMW inca nu am facut schimbul, o sa dau comanda si atunci iti comunic pretul.

 

La filtre cumparate din Germania am iesit cu preturile la fel. (filtre MANN)

 

 

Doar uleiul mi s-a parut mai ieftin. Dar si daca gasesti in tara bidon de 5l cu eticheta in germana sa stii ca e adus de la mama lui si merita diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu la cine dai comanda? Ai vreun prieten care se duce des?

 

Cand am fost eu mi le-am cumparat singur.

 

Dar am si un prieten care se plimba des in Germania, doar ca de cand cu taxa mare nu mai e chiar asa plimbaret.

 

Imi aduce uleiul cu bon si eu platesc cat scrie acolo. <_<

 

Pana acum am fost multumit.

Link to comment
Share on other sites

Care-i treaba cu uleiurile pe care scrie "Made in the EU"? Ca am vazut ca asa scrie pe bidoanele alea de 4L din supermarket-uri. Eu mi-am luat din carrefour si cred ca tot asa scria. Peste vreo 5000 ma pregatesc sa-l schimb si nush daca sa iau tot din supermarket. Pretul a fost foarte bun (130 lei pentru 4L de Castrol 5w 40), acum mi se pare ca e cam 160 de lei. Mie mi se pare ca merge f bine motorul, dar nu ma pricep asa mult..

Incearca pe viitor sa achizitionezi uleiuri care au inscrise pe ambalaj originerea germana.

Eu cel putin asa procedez.

made in EU... are o plaja de provenienta destul de mare.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu la cine dai comanda? Ai vreun prieten care se duce des?

 

Cand am fost eu mi le-am cumparat singur.

 

Dar am si un prieten care se plimba des in Germania, doar ca de cand cu taxa mare nu mai e chiar asa plimbaret.

 

Imi aduce uleiul cu bon si eu platesc cat scrie acolo. <_<

 

Pana acum am fost multumit.

 

Doar daca doresti tu si nu sunt eu prea indiscret....poti sa ne spui de unde anume din DE (oras si nume magazin ) iti cumperi uleiuri alte acareturi din astea?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.