Jump to content

ulei cutie viteze manuala si grup 316i


Ovidiu-Emilian-Ionut

Recommended Posts

Doua pagini de posturi,da' n-a spus nimeni: "frate, eu am schimbat uleiul, si am bagat d-ala la diferential si d-ala la cutie". Parerea mea ca trebuie schimbat, chiar si numai ca sa fii sigur. Stiu ca era pe Discovery o emisiune,Wheeler deelers, cu unii carereconditionau masini vechi,si,de mai multe ori i-am vazut schimband si uleiul la cutie, inclusiv la un e30.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

daca diferentialul e uscat .

nu merita sa schimbi uleiul ca s-ar putea sa ai pe urma...

in cutie nu-i mare lucru.

intra mai putin de 2 litri asa ca......

 

Ce suprize ai putea avea? <_<

 

Nu are ce să se strice dacă foloseşti ulei de calitate şi recomandat pentru acel tip de diferenţial.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Doua pagini de posturi,da' n-a spus nimeni: "frate, eu am schimbat uleiul, si am bagat d-ala la diferential si d-ala la cutie". Parerea mea ca trebuie schimbat, chiar si numai ca sa fii sigur. Stiu ca era pe Discovery o emisiune,Wheeler deelers, cu unii carereconditionau masini vechi,si,de mai multe ori i-am vazut schimband si uleiul la cutie, inclusiv la un e30.

 

si cine te opreste sa-l schimbi?

Link to comment
Share on other sites

Doua pagini de posturi,da' n-a spus nimeni: "frate, eu am schimbat uleiul, si am bagat d-ala la diferential si d-ala la cutie". Parerea mea ca trebuie schimbat, chiar si numai ca sa fii sigur. Stiu ca era pe Discovery o emisiune,Wheeler deelers, cu unii carereconditionau masini vechi,si,de mai multe ori i-am vazut schimband si uleiul la cutie, inclusiv la un e30.

 

Eu am schimbat uleiul la diferential. La E36 318is a iesit un litru si i-am pus tot un litru. Am inteles ca la M-uri si la motoarele mai mari intra 2L.

 

Vavloline 75W90 GL4 de la augsburg.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Din cate stiu eu in cutie bagi ulei in functie de eticheta aflata pe cutie,iar in grup dc ai diferential autoblocant bagi ulei cu indicativul 75w140 si dc ai normal bagi 75w90 (eu am bagat Castrol ).Si legat de perioada de schimb este lifetime oil dar raportat la viata unei masinii nu a unui om!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va salut pe toti. Vreau si eu sa schimb uleiul in cutie si in diferential la masina mea, E46 318i 2003 122000 KM N42. De cateva zile tot citesc forumul dar nu m-am lamurit complet. Operatiunea o voi face cel mai probabil la service-ul Peugeot din Deva pentru ca ii cunosc pe cei de acolo si la Deva nu e reprezentanta BMW.

 

La cutia de viteze am inteles ca trebuie sa fie un sticker cu un indicativ pe ea(cred ca la mine e MTF-LT-2), intrebarea mea este unde gasesc uleiul cu acel indicativ, doar la reprezentanta BMW sau pot si cei de la Peugeot sa il procure? Sunt diferite marci?

 

La diferential sunt complet pe langa. Am vazut ca se vorbeste de diferential daca este sau nu autoblocant. Eu nu stiu ce tip am dar banuiesc ca nu e autoblocant. Spuneti-mi si mie va rog un indicativ de ulei pentru diferential, cel recomandat de BMW, si o marca, eu m-as indrepta catre Castrol, banuiesc ca este sintetic.

 

Si un pic Off-Topic: Vreau sa schimb si lichidul de frana, mi s-a recomandat sa fie DOT4 de catre un coleg de pe forum. Problema din nou la marca este, e ok Castrol?

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca eu sunt acel coleg :D

Castrol e printre cele mai bune, n-are cum sa fie un ulei prost. Intre Castrol, Mobil1, BMW nici nu cred ca este o diferenta sesizabila.

Asa este Chriss, tu esti. :) Cred ca pe Castrol voi merge cand vine vorba de marca, mai ales ca si la motor am tot Castrol. Mai ramane sa aflu ce tip de ulei sa bag in diferential si cutie. :) Merci Chiriss inca o data de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa-ti spun de ATF. Ridica capota si cauta un borcanel care are capacul in forma de stea. Ar trebuie sa fie undeva sub carcasa filtrului de aer, in fata alternatorului. Verifica atat nivelul cat si culoarea. Daca nu mai este rosu, ar fi bine sa-l schimbi si pe ala. Este lichidul de servodirectie si, in cazul bmw-ului, se pune ATF (fluid de transmisie automata). Aprox 1 litru.
Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti. Vreau si eu sa schimb uleiul in cutie si in diferential la masina mea, E46 318i 2003 122000 KM N42. De cateva zile tot citesc forumul dar nu m-am lamurit complet. Operatiunea o voi face cel mai probabil la service-ul Peugeot din Deva pentru ca ii cunosc pe cei de acolo si la Deva nu e reprezentanta BMW.

 

La cutia de viteze am inteles ca trebuie sa fie un sticker cu un indicativ pe ea(cred ca la mine e MTF-LT-2), intrebarea mea este unde gasesc uleiul cu acel indicativ, doar la reprezentanta BMW sau pot si cei de la Peugeot sa il procure? Sunt diferite marci?

 

La diferential sunt complet pe langa. Am vazut ca se vorbeste de diferential daca este sau nu autoblocant. Eu nu stiu ce tip am dar banuiesc ca nu e autoblocant. Spuneti-mi si mie va rog un indicativ de ulei pentru diferential, cel recomandat de BMW, si o marca, eu m-as indrepta catre Castrol, banuiesc ca este sintetic.

 

Si un pic Off-Topic: Vreau sa schimb si lichidul de frana, mi s-a recomandat sa fie DOT4 de catre un coleg de pe forum. Problema din nou la marca este, e ok Castrol?

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

 

cea mai buna solutie este sa te duci la cel mai apropiat service BMW, degeaba ai cunostinte in alte locuri pt ca sunt putine sanse ca ei sa te poata ajuta in acest caz

daca nu pui ulei original in cutie in foarte scurt timp vei avea probleme cu ea si pana la urma tot la reprezentanta vei ajunge cu masina

succes! :)

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti. Vreau si eu sa schimb uleiul in cutie si in diferential la masina mea, E46 318i 2003 122000 KM N42. De cateva zile tot citesc forumul dar nu m-am lamurit complet. Operatiunea o voi face cel mai probabil la service-ul Peugeot din Deva pentru ca ii cunosc pe cei de acolo si la Deva nu e reprezentanta BMW.

 

La cutia de viteze am inteles ca trebuie sa fie un sticker cu un indicativ pe ea(cred ca la mine e MTF-LT-2), intrebarea mea este unde gasesc uleiul cu acel indicativ, doar la reprezentanta BMW sau pot si cei de la Peugeot sa il procure? Sunt diferite marci?

 

La diferential sunt complet pe langa. Am vazut ca se vorbeste de diferential daca este sau nu autoblocant. Eu nu stiu ce tip am dar banuiesc ca nu e autoblocant. Spuneti-mi si mie va rog un indicativ de ulei pentru diferential, cel recomandat de BMW, si o marca, eu m-as indrepta catre Castrol, banuiesc ca este sintetic.

 

Si un pic Off-Topic: Vreau sa schimb si lichidul de frana, mi s-a recomandat sa fie DOT4 de catre un coleg de pe forum. Problema din nou la marca este, e ok Castrol?

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Ăži-am ataÂşat poze cu tipurile de ulei pt diferenĂžial.

la cutia de viteze nu te pot ajuta pt. cĂŁ trebuie sĂŁ te uiĂži ce culoare are abĂžibildul: galben, portocaliu sau verde.

post-11868-1249078584_thumb.jpg

post-11868-1249078609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asta am gasit in program

 

,, Instructiuni de reparatie

BMW 5 (E39) 525 d

SpecificaĂžia uleiului

 

 

 

 

SpecificaĂžie ulei de transmisie

 

La PKW moderne nu mai este necesarĂŁ schimbarea de multe ori a uleiului de transmisie. Uleiurile speciale cu ĂŽnalte performanĂže pentru umplerea pe durata vieĂžii (deplasare ĂŽntre 150.000 Km Âşi 240.000) sunt dezvoltate ĂŽn colaborare ĂŽntre firmele de uleiuri minerale, producĂŁtorii de mecanisme de transmisie Âşi producĂŁtorii de vehicule.

 

Ăn ce priveÂşte specificaĂžia uleiului de transmisie este vorba de un numĂŁr de piesĂŁ de schimb sau de o specificaĂžie internĂŁ a fabricantului vehiculului."

 

De aici am plecat si am schimbat uleiul in cutie si in diferential

 

In cutia de viteze am pus CASTROL SMX-S

In diferential am pus CASTROL SAF-XJ

 

In cutia de viteze scrie ca incape 1.2 litrii (cand l-am dat jos pe cel vechi tot atat era si era negru)

In diferential merge 1 litru.

Din moment ce exista ulei in cutie si diferential are buson de scurgere e clar ca se schimba, intradevar uleiul e sintetic peste tot dar si el in acelas timp isi pierde proprietatile la fel ca orice ulei. Fiecare face cum crede, eu personal l-am schimbat si cutia merge mult mai bine la schimbarile treptelor.

Masina e un e39 facelift 525d

In legatura cu alegerea uleiuliu pt cutie+diferential m-am uitat in 3 programe si toate imi dadeau acelas lucru.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa-ti spun de ATF. Ridica capota si cauta un borcanel care are capacul in forma de stea. Ar trebuie sa fie undeva sub carcasa filtrului de aer, in fata alternatorului. Verifica atat nivelul cat si culoarea. Daca nu mai este rosu, ar fi bine sa-l schimbi si pe ala. Este lichidul de servodirectie si, in cazul bmw-ului, se pune ATF (fluid de transmisie automata). Aprox 1 litru.

Merci. Cand am fost vineri la service sa schimb senzorii ce mi-au picat, baietii s-au uitat si la lichidul de la servo si au spus ca nivelul si calitatile sunt inca OK, la fel si la uleiul de la motor, mai pot merge cam 5000 de KM, e Castrol Long Life 0W 30.

 

ţi-am ataşat poze cu tipurile de ulei pt diferenţial.

la cutia de viteze nu te pot ajuta pt. că trebuie să te uiţi ce culoare are abţibildul: galben, portocaliu sau verde.

Merci de ajutor. La diferential, din cate am vazut pe acele liste la Castrol apare indicativul SAF-XO, dar la majoritatea am vazut ca au pus SAF-XJ. Exista vreo diferenta? La cutia de viteze am eticheta galbena parca, nu mai stiu exact, dar stiu indicativul MTF-LT-1, asta banuiesc ca doar la BMW il gasesc. Dar oare il vand si separat, fara sa fac schimbul la ei? Am inteles ca intra 0,9L, cutie manuala, E46 318i(N42), 2003.

 

Inca o chestie. Am ridicat masina pe elevator si la diferential nu este decat un buson, cel pentru verificarea nivelului(sau alimentare). Voi aveti 2, aveti si jos pentru scurgere? In caz ca am doar unul, cum se face? La cutia de viteze sunt 2, unul pentru evacuarea uleiului si unul pentru alimentare.

 

Merci.

Edited by mircea_novac
Link to comment
Share on other sites

Ăži-am ataÂşat poze cu tipurile de ulei pt diferenĂžial.

la cutia de viteze nu te pot ajuta pt. cĂŁ trebuie sĂŁ te uiĂži ce culoare are abĂžibildul: galben, portocaliu sau verde.

Merci de ajutor. La diferential, din cate am vazut pe acele liste la Castrol apare indicativul SAF-XO, dar la majoritatea am vazut ca au pus SAF-XJ. Exista vreo diferenta? La cutia de viteze am eticheta galbena parca, nu mai stiu exact, dar stiu indicativul MTF-LT-1, asta banuiesc ca doar la BMW il gasesc. Dar oare il vand si separat, fara sa fac schimbul la ei? Am inteles ca intra 0,9L, cutie manuala, E46 318i(N42), 2003.

 

Inca o chestie. Am ridicat masina pe elevator si la diferential nu este decat un buson, cel pentru verificarea nivelului(sau alimentare). Voi aveti 2, aveti si jos pentru scurgere? In caz ca am doar unul, cum se face? La cutia de viteze sunt 2, unul pentru evacuarea uleiului si unul pentru alimentare.

 

Merci.

nu ºtiu dacã existã vreo diferenÞã Între cele 2 tipuri de ulei, nu mã pricep la uleiuri.

dacĂŁ ai MTF-LT-1 atunci poĂži comandĂŁ tipul ĂŁsta la Groza Dan, are un topic dedicat pentru piese -> Vand piese NOI, piese caroserie, mecanica, inclusiv originale, ulei original BMW. ĂŽmi dau Âşi eu comandĂŁ de 2l de MTF-LT-2, intrĂŁ 1.6L la mine la E90 320d.

ca sã vezi cât ulei intrã În cutia de viteze poÞi introduce ultimele 7 caractere din VIN pe http://www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi

Link to comment
Share on other sites

la un bmw 316i, 1895cm, fab 2001, are 111000km, cand trebuie schimbat uleiul in grup, dar in cutie(cutia este manuala)?

 

Salut,am sa incerc sa-ti raspund cat mai exact la problema ta. Acum cateva luni am schimbat uleiul din cutiea manuala la un E46 fara facelift.

Primul pas este va te uiti pe partea dreapta (cand privesti din spatele masinii ) a cutiei de viteze, unde este specificat un cod (MTF-LT 1, cel mai probabil).

Te duci la reprezentanta BMW si cumperi acest ulei (nu cred ca mai se gaseste MTF-LT1 si iei MTF-LT2) aproximativ 1.2 L pt cutia ta. Acest ulei se gaseste doar la bidoane de 5 L, asa ca poate reusesti sa-l cumperi varsat. Pretul e undeva la 100 ron/litru.

Din pacate nu-ti pot da nici-o informatie despre grup.

Daca mai ai nevoie de info lasa-mi pm.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=463230

 

 

e veche dar ca info e buna

 

e pt americani adevarat

 

da eu tot nu cred in ulei life time :) e parere personala :lol:

 

si vazelina expira si uleiul exipra doar prin simplul fapt ca sta inbuteliat

 

in tis e specificat: daca uleiul din motor a ajuns la varsta de 1 an :D chiar daca nu a s-au parcurs nr de km necesar schimbarii el trebuie schimbat

 

da stiu uleiul din motor ajunge sa fie contaminat de combustibil dar totusi sa presupunem ca nu a mers de loc (sau doar de la service la garaj) cu masina timp de 1 an de ce sa il schimbe :lol:

 

ce sa mai vb de faptul ca in cutie / diferential trece prin variatii de temperatura si oricat de bun si calitati supranaturale ar avea el treptat isi pierde din calitatile de ungere

 

in cutie / diferential intre angrenaje e frecare intre doua suprafete metalice

 

in timp cate putin cate putin tot se formeaza pilitura intradevar de granulatie foarte mica dar se formeaza

 

rolul magnetului de pe buson (daca exista) e sa le tina departe de angrenaje

 

o intrebare de curiozitate :)

 

daca e life time de ce au pus buson de golire si la diferential si la cutie

 

de ce nu au pus doar de completare /umplere :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

E46 318i 1999

Am schimbat uleiul la cutie cand am schimbat timoneria anul trecut. La reprezentanta.

pret 80ron/L

Pe factura e trecut ULEI CVM MTF BMW 5 LITRI pret unitar fara tva: 348 ron - valoare fara tva: 139 ron

Edited by ada
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.