Jump to content

noul BMW seria 7


cotti

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut. Sambata 15.11.2008, am fost invitat prin amabilitatea dl. Cosmin Chindris, la lansarea oficiala a noului model seria 7.

doresc sa postez primele impresii despre aceasta masina. Grilele fata sunt prea pronuntate, alte impresi critice nu mai prea sunt(poate una mica dar mai la sfarsit), asa deci masina foarte bine finisata, o extraordinara atentie data detaliului, e mult schimbata fata de precedentul model la multe capitole(asta imi place mai mult), are scimbator de viteze, care e altfel desenat, butonul de i-drive e mai sensibil si mai placut la manevrare. cadranele bordului sunt de fapt un ecran LCD. stopurile spate mie imi plac foarte mult. mi-as fi dorit sa fie expus un model mai accesorizat, unde ar fi fost diponibil sistemul i-drive si pentru pasageri din spate, mai merita mentionat si gurile de ventilatie plasate pe stalpul central pentru pasagerii din spate, portierele care se blocheaza in pozitia deschis acolo unde le lasi fara a mai fi prestabilite cele 2 trepte de deschidere, per total e foarte bine gandita masina. motorul prezentat cel de 3000 atinge 0-100 km/h in 7,2 s, excelent pentru o caroserie asa mare.

E super masina ( sau avionul...cum vreti sa-i spuneti ). :) E altfel decat ultimul tip ( din cam toate punctele de vedere). Cuplul la 750Li, de-a dreptul impresionant. O provocare pt Alpina sau pt M-uri. Cat despre S klasse sau A8, n-am ce sa mai zic.

Nu doresc sa apara pe ,,Taraf,, cu adi minune si 3 cocote lugindu-se pe capota. Evident , culoarea ALB.

 

 

Si a propos, moderatorii, vedeti ca vine seria 8 de la BMW! Deschideti un nou capitol!

Link to comment
Share on other sites

CicĂŁ nu se va mai face datoritĂŁ crizei economice.

Totusi era necesar un capitol pt seria 8. Macar din admiratie si respect pt cele vechi.... Sunt convins ca exista posesori de BMW serie 8 in RO. Si ei trebuie sa aiba un cuvant de spus in bmwclub. Si vor avea...sigur! :)

Link to comment
Share on other sites

Fainut 7-arul asta nou, dar una dintre "chestiile" care imi placeau cel mai mult la E65, si care sporea - in mintea mea - senzatia de cruiser cat mai automatizat si mai confortabil, capabil sa te duca oriunde vrei, fara efort, in liniste si stil, era lipsa schimbatorului de viteze pe consola centrala.

 

Stiu ca E65 are ceva similar (dar ascuns), stiu ca in dezvoltarea astuia nou s-au bagat milioane, stiu ca da bine pe BMW, insa - repet, dupa mine - nu si pe 7-ar. Pare ca, la asta nou, in comparatie cu ala vechi, ai ceva in plus de facut.

 

Dupa mine 7-arul ar trebuie sa aiba doar niste butoane PRND pe mijlocul volanului, sau undeva cat mai ascunse; sau, de ce nu, sa nu le aiba deloc, ci treptele sa fie apelate prin comenzi vocale :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
In afara de XXL, cred ca am fost cel care a condus cel mai mult seria 7 dintre toti participantii la Intalnire, avand in vedere faptul ca si ieri dimineata mi-am mai luat o "doza de 7" :)

 

MAS, eu nu am condus-o aproape deloc :)

 

nu am avut cand pt ca era tot timpul plecata in cursa!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

tinand cont ca pt S klasse , mercedes au AMG-urile cu sute ce cai putere si cuplu, era evident ca si bmw va scoate un M7 ce se preconizeaza ca va avea peste 600 cp.

in spyshot este un bmw seria 7 cu evacuare dubla ce este caracteristica doar pt M-uri

 

http://www.worldcarfans.com/9090108.019/fi...w-m7-spy-photos

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
... superb... o parere strict personala... acum chiar mi se pare 'continuarea' lui e38... reapare stilul interior combinat intre sportivitate si o ffreusita eleganta, ceea ce la ultimele doua modele mi se pare ca s-a cam pierdut... dar si exteriorul mi se pare superb... totul tine acum de preferintele si de gusturile fiecaruia... nu prea sunt cuvinte pentru a putea descrie o asemenea bijuterie... abia astept sa pot sa pun si eu mana(sa conduc :) ) pe 'asa ceva'... :)
Link to comment
Share on other sites

ce sa zic de 7-le asta , e prea frumos si rafinat , acuma incep sa inteleg si eu gusturile celor de la bmw , cand o aparut e60 , ma uitam la el si nu imi venea sa cred cum de o scos bmw o masina asa de urata , dupa 2 3 luni am inceput sa o vad mai bine , dupa 5 ani de la lansare cred ca e un model reusit , deci nu mai spuneti ca e o masina urata , ca e o masina prea frumoasa si rafinata si grilele din fata fac toata frumusetea . noroc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.