Jump to content

Alcoolul la volan...


paf

Recommended Posts

Luat de aici:

site-ul.meu.la.care-mi.fac.reclama

 

MamĂŁ, am ieșit cu prietenii.

Am fost la o petrecere și mi-am adus aminte ceea ce mi-ai spus: “SĂŁ nu bei alcool”.

Mi-ai cerut sĂŁ nu beau, având ĂŽn vedere cĂŁ trebuie sĂŁ conduc mașina, și atunci am bĂŁut un Sprite.

Am fost foarte mândrĂŁ de mine, cĂŁ am ascultat, când cu drag mi-ai sugerat sĂŁ nu beau dacĂŁ trebuie sĂŁ conduc, total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii…

Am fĂŁcut o alegere sĂŁnĂŁtoasĂŁ și sfatul tĂŁu a fost corect.

Când s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducând fĂŁrĂŁ a fi ĂŽn condiția de a face acest lucru.

Eu am luat mașina mea, cu siguranța cĂŁ sunt ĂŽn formĂŁ.

Nu puteam sĂŁ-mi imaginez, mamĂŁ, cĂŁ mĂŁ așteptĂŁ… ceva…!

Acum sunt aici, ĂŽntinsĂŁ pe asfalt și aud un polițai care zice: “bĂŁiatul care a provocat accidentul era beat!”.

MamĂŁ, vocea lui mi se pare atât de ĂŽndepĂŁrtatĂŁ… Sângele meu e ĂŽntins peste tot, și ĂŽncerc din toate puterile sĂŁ nu plâng.

Aud medicii care spun: “Aceasta fatĂŁ nu va supraviețui”. Sunt sigurĂŁ cĂŁ bĂŁiatul care conducea cealaltĂŁ mașina nici mĂŁcar nu-și putea imagina… ĂŽn timp ce mergea cu viteza maximĂŁ…

PânĂŁ la urmĂŁ el a decis sĂŁ bea și eu acum trebuie sĂŁ mor…

De ce oamenii fac toate astea, mamĂŁ? Știind foarte bine cĂŁ pot distruge alte vieți?

Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt ĂŽnfipte toate odatĂŁ. Spune-i surorii mele sĂŁ nu se sperie, spune-i tatĂŁlui sĂŁ fie tare.

Cineva trebuia sĂŁ-i spunĂŁ acelui bĂŁiat cĂŁ nu poate conduce mașina dupĂŁ ce a bĂŁut.

Poate daca ai lui i-ar fi spus…

Respirația mea ĂŽncepe sĂŁ fie din ce ĂŽn ce mai slabĂŁ, și ĂŽncepe sĂŁ-mi fie fricĂŁ.

Mi-ar fi plĂŁcut sĂŁ pot sĂŁ te ĂŽmbrĂŁțișez, mamĂŁ, ĂŽn timp ce sunt ĂŽntinsĂŁ aici pe asfalt, murind.

Mi-ar plĂŁcea sĂŁ-ți spun cĂŁ te iubesc pentru asta…

Te iubesc, și… adio.

 

Acum, filiera pe care a venit acest mesaj susține cĂŁ o jurnalistĂŁ, prezentĂŁ la accident, a scris toate astea din gura fetei.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu siguranta stiti ca exista tari, in care este permis consumul de alcool, CU MODERATIE, inainte de a te urca la volan...

 

DEpinde din care parte privesti.

 

Anyway, de droguri la volan ce ziceti?

 

Eu cand am fost la Amsterdam, am vazut destui oameni care, dupa un joint, conduceau bine mersi...

Link to comment
Share on other sites

da, tien are dreptate, sunt tari in care un consum moderat este acceptat. eu cred ca totul depinde de constiinta fiecaruia, nu doar de legislatie. adica sunt oameni care, dupa ce beau 2 pahare, conduc, si sunt de 2 ori mai atenti, din cauza ca se simt cu musca pe caciula. altii beau doar un pahar, si se simt viteji.....

oricum, la noi, probabil e mai binevenita o legislatie mai stricta, si pedepse mai mari, decat una mai permisiva.

Link to comment
Share on other sites

moderatie inseamna pana-n jumatate de bere.

 

 

0.08 este in unele tari.Poti sa bei 2-3 beri de 330.

 

0.08 ce?

 

Limita.

80 mg alcool/100 ml sange.

 

 

pai asta inseamna 0.8 la mie. si in tarile de care zici tu la 0.8 la mie incepe raspunderea PENALA

 

uite niste chestii interesante:

http://www.infonews.ro/art_126332_Ultima_o...era_-_1009.html

 

moderatie inseamna pana-n jumatate de bere.

 

Nu te cred.

 

moderatie la volan. ca altfel si mie-mi place sa-mi mai dau in freza din cand in cand, dar masina ma asteapta linistita-n curte.

Link to comment
Share on other sites

@PAF, alias Alexandru-Florentin Popescu, alias @grasu : E cam aiurea sa te citezi pe tine insuti, sau mai exact sa dai ca sursa a articolului propriul blog. Sau vrei cumva sa-ti cresti ranking-ul blogului ? <_<

 

Textul este interesant, a circulat mult pe net, insa nu are nici o legatura cu realitatea, nu e scris de nici o jurnalista care ar fi ascultat ultimile cuvinte ale cuiva. Mai intreaba-l un pic pe google si vei afla originea sa.

Link to comment
Share on other sites

ai foarte mare dreptate, mas. doar ca din moment ce in unele tari civilizate, ai voie o anumita cantitate, eu zic ca nu-ti afecteaza reflexele. ma gandesc ca au facut studii inainte, si n-au dat o lege din burta.

 

faza e, ca in timisoara, in 90% din accidentele din weekend/noaptea, vinovatii nu sunt bauti.

Link to comment
Share on other sites

De fapt nu conteaza cat bei, ci cat de bine rezisti la bautura.

 

Personal pentru mine bautura e un test: sa pot bea cat mai mult si sa imi pastrez intacte simturile si reflexele.

 

Nu e imposibil sa stiti!

de acord cu asta. daca beau inainte de masa sau chiar fara sa mananc 100 de ceva nu am nici pe naiba. . si vine cate unu care-mi spune ca-s inconstient sa conduc. de ce? daca nu ma cunoaste nici mama ca am baut va dati seama cam cat de mult ma afecteaza. astea-s prostii debitate si votate de frustrati care se imbata de la o bere :)

 

anglia,irlanda, elvetia,luxemburg: 0,8. da cititi bine 0,8 nu 0,08

Spania, Belgia, Austria, Olanda, Italia : 0,5

Norvegia, Suedia: 0,2

romania:0.00

da nu-i nimic, inca o data noi suntem mai destepti decat toti

 

 

Ps valorile alea nu le-am pus din burta ci am cautat pe net <_<

Link to comment
Share on other sites

la o.8 dai in penal in tarile alea. la noi pana acolo e contraventie si tot de la 0.8 e penal.

 

ia mai uita-te. e legal. vor sa scada la 0,5

http://www.capital.ro/articol/anglia-tara-...-ue-113002.html

 

si la noi dai in penal la 0,7. crede-ma ca stiu. cand o lege mi se pare oligofrena, am tendinta, prosteasca de altfel, de a o incalca uneori

Edited by dr. vladyk
Link to comment
Share on other sites

pe afara mai exista asa numita "constiinta", care la romani nu prea e. sincer, daca s-ar da liber sa se bea o bere doua, romanul ar bea 10...ce naiba...doar poate "duce" ca e calit.

 

personal sunt impotriva alcoolului la volan insa sunt absolut convins ca si daca s-ar permite prin lege ceva light la volan...nu ar schimba cu NIMIC situatia. accidentele in general nu le fac aia care beau o bere, ci aia care beau 3 sticle de vin si nu mai pot sta in picioare.

 

pedepsele ar trebui sa fie mult mai stricte pentru asa ceva...si politistii mult mai cinstiti. dar cum cu spaga de rigoare in Romania scapi de orice...totul e relativ.

Link to comment
Share on other sites

la o.8 dai in penal in tarile alea. la noi pana acolo e contraventie si tot de la 0.8 e penal.

 

ia mai uita-te. e legal. vor sa scada la 0,5

http://www.capital.ro/articol/anglia-tara-...-ue-113002.html

 

si la noi dai in penal la 0,7. crede-ma ca stiu. cand o lege mi se pare oligofrena, am tendinta, prosteasca de altfel, de a o incalca uneori

 

stiu ca e legal la ei pana la 0.8. spuneam doar ca daca ai incalcat aceasta limita dai direct in penal, nu au zona de contraventie cum e la noi.

Link to comment
Share on other sites

de acord cu asta. daca beau inainte de masa sau chiar fara sa mananc 100 de ceva nu am nici pe naiba. . si vine cate unu care-mi spune ca-s inconstient sa conduc. de ce? daca nu ma cunoaste nici mama ca am baut va dati seama cam cat de mult ma afecteaza. astea-s prostii debitate si votate de frustrati care se imbata de la o bere <_<

 

ExistĂŁ alternative condusului, nu ai de ce sĂŁ conduci dacĂŁ ai bĂŁut.

 

PoĂži lua un taxi, poĂži merge cu un prieten care nu a bĂŁut.

 

ViaĂža altora poate depinde de acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

ExistĂŁ alternative condusului, nu ai de ce sĂŁ conduci dacĂŁ ai bĂŁut.

 

PoĂži lua un taxi, poĂži merge cu un prieten care nu a bĂŁut.

 

ViaĂža altora poate depinde de acest lucru.

 

 

Asta e faza cu lupul moralist.

Cand depasesti cu mult viteza in localitati poti periclita viata altora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.