Jump to content

Se merita 530d ?


KIB

Recommended Posts

As dori sa stiu care e parerea voastra in legatura cu achizitionarea unui 530dA din 2000, cutie tiptronic. Masina este in stare ff buna si este f intretinuta, 245k km reali. Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia? Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?
Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa-ti spun despre cutie ca a mea e manuala, dar motorizarea o sa-ti placa la nebunie <_< 245k km nu sunt multi pentru un astfel de motor, cu conditia sa fi fost intretinut corespunzator.

 

consumul o sa-l ai pe undeva la 12-13 in oras si cam 6.5-7 afara, in functie de stilul de mers.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia?

Pot apărea probleme ĂŽnsă nu este o regulă.

Cutia trebuie să schimbe fără nici un şoc, nu trebuie să simţi nimic la schimbarea treptelor şi nici la plecarea de pe loc.

Şocurile sunt dovada cea mai bună de uzură.

 

Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?

 

Poate te ajută: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=21013&hl=

 

15% ĂŽn Bucureşti. (la ore de vârf, doar regim urban)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

... ca sa raspund la intrebare direct, eu as spune ca merita... Acuma trebuie sa si intelegi ca nu e o masina din 2008, e totusi din 2000... eu am umblat cu un astfel de 5er, chiar si fratele meu avand un 730d din 2000... dar sunt reusite... cat despre probleme, pot sa apara chiar si la o masina noua... pot aparea probleme mai mici sau mai mari... Detalii si alte sfaturi iti pot da cel mai bine posesorii de astfel de modele... Succes! <_<

 

PS ... dupa mine, cel mai frumos 5er de la bmw a fost e39le iar la seria 7 e38ul... :)

Link to comment
Share on other sites

Am e39 530dA din 2003. Mie la 200.000 km mi-a picat cutia. Am facut comanda la AB de cutie noua. !85 milioane cu tot cu manopera si garantie de 18 luni.

 

Este usturatoare cutia, insa masina merita. Putere, cuplu, cutie automata. Daca mai are si ceva optiuni e chiar ok masina. A mea este full, inclusiv pachet individual, pachet M, shadow line, pachetul de memorii pentru oglinzi, volan si scaunul de la sofer. Nu mai zic de clima, gtrapa, incalzire in scaune, navi, tv, etc, etc.

 

De asta mi-a si convenit sa investesc asa mult in cutie noua. Cred ca este masina perfecta pentru mine. Demaraj, frane, sigurantza, tinuta de drum.....nu am ce sa ii reprosez.

 

De consumat, in bucuresti la ora 11.30-12.30 , cand am facut 1 km intr-o ora(aproximativ) mi-a iesit o medie de 16l/100km. Insa in oras la mine(Piatra Neamt) cu trafic lejer-mediu imi ia in jur de 13 l/100km. In afara la un Bucuresti ( in total 750 km) , cu cativa km de Bucuresti( dar trafic mediu) imi iese cam 7.8-8.5 l/100 km.

 

Astea sunt datele de pe computerul de bord, insa in realitate e mai mult cu aproximatix 0.5-1 litru /100 km. DIferenta este datorata traficului urban. In afarala consun, la o medie de 90-110, cu putine depasiri cu 140-150 km/h a iesit pe computer 6.2, iar real 6.3.

 

la viteze mari, consumul sare undeva in jur de 9-9.5 in afara, dar viteze mari( 160 constant, cu depasiri cu 180-200)...

O viteza maxima de 245 km/h reala.

 

 

Destul de scumpa de intretinut, insa merita fiecare euro dat pe ea.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu care e parerea voastra in legatura cu achizitionarea unui 530dA din 2000, cutie tiptronic. Masina este in stare ff buna si este f intretinuta, 245k km reali. Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia? Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?

Eu am un 252da din 2002 si sunt foarte multumit de el. Nu vad de ce nu ai fi tu multumit de un E39 cu motorizare mai mare (3000cm2 fata de 2500cm2). Cutia mea este steptronic, in principiu asemanatoare iar din punct de vedere al schimbarilor de viteze, sincer nu simti mai nimic... Daca vrei sa-i faci ceva, mai mult decat sa-i schimbi uleiul (la cutia de viteze) nu vad ce! Daca ar fii o cutie "busita", fii sigur ca masina nu ar mai rula corespunzator, iar ca zgomot sigur ar suna ciudat... Asadar faci un test drive in care incerci sa atingi cu ea tote treptele de vitezea (5 + 1 la numar), adoptand un stil de condus un pic agresiv (ca sa vezi cum se comporta cand o fortezi). Consumul este dat in functie de stilul de condus dar si de trafic... <_< In mare, in oras max. 14-15% si in afara max. 7-8%. La a mea, consumul se duce cu 1-2% mai jos avand in vedere motorizarea.

Daca zici ca e bine intretinuta si e la un pret bun sa stii ca merita achizitia.

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a lasat cutia fara nici un semn in prealabil. Singurul semn ( eu l-am considerat normal) a fost la accelelari bruste se simtea cand schimba treptele de viteze. Adik se simtea cala o cutie manuala, evident , socul fiind de intensitate mult mai mica. Si repet, doar la demaraje puternice; se simtea cand schimba 1-2, 2-3, 3-4. Din 3 in 4 abia se simtea, iar din 4 in 5 nu se mai simtea.

 

Pentru a vedea cum e cutia, nu ar strica sa scoti putin ulei sa vezi cum arata. Desi nu este neaparat un semn de uzura.Incearca sa vorbesti cu vanzatorul poate te scoti cu vreun fel de garantie pe cutie, si in caz de ceva sa o faceti juma-juma.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa vorbesti cu vanzatorul poate te scoti cu vreun fel de garantie pe cutie, si in caz de ceva sa o faceti juma-juma.

 

Imposibil.

 

Nimeni nu ar da garanÞie pentru o maºinã ieºitã din garanÞie de atât de mult timp.

 

Ce faci dacã vinzi maºina unuia care va face cercuri ºi burnout-uri ºi reuºeºte sã strice cutia În câteva luni?

Te apuci sĂŁ-i plĂŁteÂşti 500 - 750 € adicĂŁ jumĂŁtatea sumei necesare reparaĂžiei?

 

Dacã face schimb cu o cutie stricatã ºi primeºte diferenÞã ºi apoi te sunã sã-l ajuÞi cu reparaÞia?

 

O maÂşinĂŁ sh este o loterie.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu garantia m-a facut sa rad...unde vreodata sa se intample asa ceva??? Nici cel mai corect neamt nu s-ar apuca sa faca asta cu un conational...

Asa cum au spus si altii, masina SH este loterie...unele chestii pot fi verificate dar nu toate...

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu care e parerea voastra in legatura cu achizitionarea unui 530dA din 2000, cutie tiptronic. Masina este in stare ff buna si este f intretinuta, 245k km reali. Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia? Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?

am 530 cu cutie steptronic - probabil ca si a ta tot din asta are. Merge super masina are 145000 km, iar cutia o distrugi daca nu stii sa mergi cu ea. Daca mergi normal nu are cum sa cada. Am pe cineva care ia cazut pe un corvette nou cutia, daca nici americanii nu stiu sa faca cutii automate....... Daca o scoti de pe automat si ii dai pe sport si blana iar vitezele le schimbi cand numai merge turometrul, atunci risti sa faci ceva la ea, dar in timp. Totusi sunt nemti , nu scoteau atat timp cutii din astea daca nu sunt bune.

In privinta consumului, a mea ea cam 10,5 - 11 in oras si mers putin peste limitele domestice

Link to comment
Share on other sites

... ca sa raspund la intrebare direct, eu as spune ca merita... Acuma trebuie sa si intelegi ca nu e o masina din 2008, e totusi din 2000... eu am umblat cu un astfel de 5er, chiar si fratele meu avand un 730d din 2000... dar sunt reusite... cat despre probleme, pot sa apara chiar si la o masina noua... pot aparea probleme mai mici sau mai mari... Detalii si alte sfaturi iti pot da cel mai bine posesorii de astfel de modele... Succes! <_<

 

PS ... dupa mine, cel mai frumos 5er de la bmw a fost e39le iar la seria 7 e38ul... :)

 

 

Momentan am un 520d , cutie manuala si imi doresc de mult timp un 530d. Cel pe care l-am gasit pot spune ca este in stare foarte buna, iar din pdv al dotarilor sta excelent. un prieten stie masina de cativa ani si mi-a spus k nu are probleme. Am mers cu acest 530, cei drept foarte putin, adica cam 3 km. Mergeam usor cam pe la 2000 de turatii, pe D si am calcat brusc pedala cam 3/4 si atunci s-a simtit asa un mic soc cand a schimba inferioara. Avand in vedere ca masina are aprox 250 000 de kilometri nu stiu ce sa fac, pentru ca nu mi-ar convenii sa schimb cutia, avand in vedere pretul uneia.

Link to comment
Share on other sites

La kick-down, cutia schimba una sau chiar doua trepte in inferior pentru a face fata solicitarii. Prin urmare cred ca e normal sa se simta un soc. Socuri nu trebuie sa se simta in momentele cand conduci normal. Eu azi mi-am pus cutia noua pe masina. Din ce oras esti tu? Eu sunt din Piatra Neamt, daca esti pe aproape si esti curios sa vezi cum schimba cutia noua, sa poti sa faci o comparatie. Mai multe detalii gasesti in ultima postare a mea de azi, la linkul: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=51181

 

Sau pe privat. Si eu am avut un 520d manual inainte...este diferenta fff mare...parca e cu totul alta masina...Nu o sa regreti...<_<

Link to comment
Share on other sites

La kick-down, cutia schimba una sau chiar doua trepte in inferior pentru a face fata solicitarii. Prin urmare cred ca e normal sa se simta un soc. Socuri nu trebuie sa se simta in momentele cand conduci normal. Eu azi mi-am pus cutia noua pe masina. Din ce oras esti tu? Eu sunt din Piatra Neamt, daca esti pe aproape si esti curios sa vezi cum schimba cutia noua, sa poti sa faci o comparatie. Mai multe detalii gasesti in ultima postare a mea de azi, la linkul: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=51181

 

Sau pe privat. Si eu am avut un 520d manual inainte...este diferenta fff mare...parca e cu totul alta masina...Nu o sa regreti...<_<

 

 

cand i-am dat eu kick-down a retrogradat 2 trepte am impresia, adica asa am simtit, ca nu am fost atent in bord. In mers normal nu am simtit nici un soc la schimbat.

 

Multumesc ptr oferta dar sunt din ploiesti, deci cam 300 de km distanta. Altfel as fi venit fara ezitare.

 

Inca nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca masina are 245k km si daca m-ar lasa cutia, bani de alta noua nu am.

Link to comment
Share on other sites

sal, si la e39-ul meu cutia tiptronic imi schimba doua viteze in jos dac ii dai kick down, depinde de cat de nervos esti pe masina ...de obicei ma asculta, ce ma deranjeaza este faptul ca dac vreau sa merg pe manual, parca are un pic de intarziere la schimbarea vitezelor, am inteles ca ie normal, fiind model din 2000, orikum masina se muleaza dupa sofer si temperamentul lui <_<
Link to comment
Share on other sites

La kick-down, cutia schimba una sau chiar doua trepte in inferior pentru a face fata solicitarii. Prin urmare cred ca e normal sa se simta un soc. Socuri nu trebuie sa se simta in momentele cand conduci normal. Eu azi mi-am pus cutia noua pe masina. Din ce oras esti tu? Eu sunt din Piatra Neamt, daca esti pe aproape si esti curios sa vezi cum schimba cutia noua, sa poti sa faci o comparatie. Mai multe detalii gasesti in ultima postare a mea de azi, la linkul: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=51181

 

Sau pe privat. Si eu am avut un 520d manual inainte...este diferenta fff mare...parca e cu totul alta masina...Nu o sa regreti...<_<

 

 

cand i-am dat eu kick-down a retrogradat 2 trepte am impresia, adica asa am simtit, ca nu am fost atent in bord. In mers normal nu am simtit nici un soc la schimbat.

 

Multumesc ptr oferta dar sunt din ploiesti, deci cam 300 de km distanta. Altfel as fi venit fara ezitare.

 

Inca nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca masina are 245k km si daca m-ar lasa cutia, bani de alta noua nu am.

 

 

Kib, ca bine spune Danni. Acum imi aduc aminte ca am citit undeva pe forum ceva legat de timpul de schimbare a vtezelor in modul manual. Ai putea sa incerci sa vezi cum schimba in manual. Daca schimba repede, fara smuncituri mari, cred ca e buna cutia. Daca intarzie la schimbat e posibil ca uleiul sa aiba span de la discuri prin el si atunci totul din cutie lucreaza mai lent.Eventul am putea incerca o comparatie intre acea cutie si cea de la mine in mod manual, in conditii aemanatoare de drum( drum relativ drept, cam aceeasi turatie, viteza etc...)

 

Colegii cu experienta, daca ma insel in logica de mai sus va rog sa ma corectati...:)

Link to comment
Share on other sites

sal, si la e39-ul meu cutia tiptronic imi schimba doua viteze in jos dac ii dai kick down, depinde de cat de nervos esti pe masina ...de obicei ma asculta, ce ma deranjeaza este faptul ca dac vreau sa merg pe manual, parca are un pic de intarziere la schimbarea vitezelor, am inteles ca ie normal, fiind model din 2000, orikum masina se muleaza dupa sofer si temperamentul lui <_<

 

Ăn modul manual niciodatĂŁ nu se va comporta cutia ca una manualĂŁ.

 

Este normal sĂŁ nu schimbe instant.

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca steptronic si tiptronic e acelasi o lucru la BMW. Am vazut aici pe forum mai demult ca ar fi necesar o restaurare a cutiei automate. Ce presupune si cand se face? Daca este schimbat uleiul la ea din cand in cand mai exista risc mare de a ceda cutia?
Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu care e parerea voastra in legatura cu achizitionarea unui 530dA din 2000, cutie tiptronic. Masina este in stare ff buna si este f intretinuta, 245k km reali. Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia? Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?

 

 

am un 530d E39 184CP / 2000 full fara piele... (pe care l-am lovit frontal acum 2 sapt) ....ea...in sine...e o masina impecabila....si face toti banii.... nu am avut niciodata pb cu ea pe partea de motor, sau altele...tinuta de drum impecabila si confort interior ultra...insa f mare atentie la condus....e nrvoasa si are cuplul mare...atentie la curbe pe vreme ploioasa zapada etc...trebuie lasata sa intre si sa iasa singura in/din ele...nu se accelereaza...fuge spatele si f greu o tine asc-ul....

acum....pt ca nu am bani sa o repar si nu a fost asigurata...o vand asa lovita...integral sau pe parti...mai putin tablaria fata, aripi, faruri...orice...incl acte...daca stii interesati....eventual schimb plus diferenta...0724223973 adi...

Link to comment
Share on other sites

As dori sa stiu care e parerea voastra in legatura cu achizitionarea unui 530dA din 2000, cutie tiptronic. Masina este in stare ff buna si este f intretinuta, 245k km reali. Intrebarile mele sunt: cutia de viteze fiind automata, am inteles ca intampina anumite probleme dupa un nr de kilometri. Cei care au avut probleme, dupa cati km au aparut? Cum as putea sa verific cutia? Ce alte probleme mai are acest model? si care ar fi consumul ei ?

 

 

am un 530d E39 184CP / 2000 full fara piele... (pe care l-am lovit frontal acum 2 sapt) ....ea...in sine...e o masina impecabila....si face toti banii.... nu am avut niciodata pb cu ea pe partea de motor, sau altele...tinuta de drum impecabila si confort interior ultra...insa f mare atentie la condus....e nrvoasa si are cuplul mare...atentie la curbe pe vreme ploioasa zapada etc...trebuie lasata sa intre si sa iasa singura in/din ele...nu se accelereaza...fuge spatele si f greu o tine asc-ul....

acum....pt ca nu am bani sa o repar si nu a fost asigurata...o vand asa lovita...integral sau pe parti...mai putin tablaria fata, aripi, faruri...orice...incl acte...daca stii interesati....eventual schimb plus diferenta...0724223973 adi...

CU SIGURANTA NU AI AVUT GUME DE CARE TREBUIE. PACAT DE EA

Link to comment
Share on other sites

CU SIGURANTA NU AI AVUT GUME DE CARE TREBUIE. PACAT DE EA

 

 

Nu gumele fac totul sa stii. Asistenta electronica este f buna, insa la 184 cai nu poate face minuni. La viteza mare nimic nu face minuni.

 

MS62PST: imi pare sincer rau pentru masina ta. Si eu am avut un eveniment in august in Bucuresti cu e39 520d din 2000, tot fara casco. Tot avariat l-am vandut.Apoi mi-am adus in Germania tot un e39 530dA full.Insa prima data i-am facut asigurare. Pentru 70 euro/luna nu merita riscul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.