Jump to content

Curatat injectoare...?


cezy82

Recommended Posts

Help...daca stiti vreun service in Bucuresti unde curata bine injectoarele(si nu prea scump) :blink: ...Tre sa le curat si eu la al meu 520 din 92'...

Eu stau prin Bucurestii Noi ...daca stiti unu mai aproape de mine cu ata mai bine....daca nu asta e.... :)

Link to comment
Share on other sites

Help...daca stiti vreun service in Bucuresti unde curata bine injectoarele(si nu prea scump) :) ...Tre sa le curat si eu la al meu 520 din 92'...

Eu stau prin Bucurestii Noi ...daca stiti unu mai aproape de mine cu ata mai bine....daca nu asta e.... :)

74062[/snapback]

Dute la piata Domenii si vis-a-vis de rest.Niculitel este un service la 100m pe strada.Au o solutie speciala. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Au o solutie speciala. :blink:

74418[/snapback]

 

pai eu stiu ca se curata mult mai bine la ultrasunete decat chimic.

practic se inlatura toate impuritatile din injector in cazul "sunetelor"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

omule uite o problema ciudata, si daca tot esti mecanic in buc si te pricepi atat de mult, ajuta-ma si pe mine contra cost bineinteles...

Am cumparat bmw-ul meu in fem anul acesta, cand l-am cumparat avea o viata in el de iti era cel mai mare drag sa mergi cu masinutza, insa acum cupa cam 2000 de km nu mai trage motorul, initial am fost la un service si am curatat injectoarele cu o solutie chimica, apoi am fost la un tip ce are calculator din cauza consumului foarte ridicat, tipul mi-a spus ca masina consuma mult cand sta pe loc insa la drum lung consumul este normal si a avut dreptate, am fost plecat inafara si mi-a consumat in jur de 9 %, acum motorul nu mai trage ...bag piciorul in el si deabia isi ia avant de demaraj nu mai vb, ca nu am mai vazut asa ceva de multa vreme, eu m-am gandit ca tipul de la care am cumparat masina sa ii fi bagat un aditiv ceva un 2+2, motorul este un e 28, din anul 87, seria 5, modelul rechin, acum nu stiu ce sa mai fac si unde sa merg, acum am citit pe aici si am vazut ca esti mecanic, te rog ajuta-ma sa prinda din nou viata masinuta mea, app acum 1 luna am fost cu treaba la mare si mai mult de 170 km/h nu a vrut sa fuga, mai exact mergeam cu a 4-a pana in jur de 140-150 si cand ii dadeam a 5 a parca murea se plafona, apoi cand am ajuns acasa am vazut sub pedala de acceleratie un opritor, sa il scot ...

?????

astept sfaturi si poate ne vedem o data sa te uiti la motorul meu si poate sa il si faci !!! te salut!!!

Link to comment
Share on other sites

intre piata muncii si stadionul national (langa semaforul campia libertatii) e un service unde mi le-am curatat eu si au facut treaba buna. Le testeaza in fata ta si daca nu esti multumit le curata pana stropesc cum trebuie. E destul de ieftin, nu mai stiu exact cat am dat.
Link to comment
Share on other sites

Un superservice de curatat injectoare este in Tei.Baietii sunt meseriasi si au toate sculele necesare.Se numeste ........... si este in spatele circului.Preturi acceptabile.

 

Te rog sa nu mai faci reclama aici.

Foloseste PM sau ''mica publicitate"

Multumesc

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

Explicati-mi si mie o chestie: curatatul cu ultrasunete implica folosirea vreunei solutii?

Am o dilema, pt. ca am fost la un service unde se lauda ca ar curata cu ultrasunete, dar cica si cu o solutie :) (mai precis, il citez pe ala de la service: cu solutie, cu ultrasunete), iar operatiunea dureaza aproape o ora, ata tre' sa stea injectoarele in aparatul ala de curatat.

As fi fost aproape de a lua o teapa, baetii fiind de fapt departe de ceea ce inseamna curata injectoare cu ultrasunete? :blink:

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

In baia de ultrasunete se pune o solutie speciala. Sub efectul ultrasunetelor solutia curata de fapt injectoarele.

Atentie insa, daca solutia nu este ceea ce trebuie sa fie iti poate distruge injectoarele. Unii au patit-o. Adica eu :blink:.

Dupa ce le curata sa ceri sa verifice atat jetul cat si etansarea lor cans sunt inchise.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

toate aparetele de curatat injectoare au lichid de curatare ,si adica un detergent f tare iar mai sunt unele aparate care curata cu o solutie gen combustibil dar sub presiune,dar toate curata cu lichid si, solutia aia, curatat pe masina nu da randamen decat atunci cand se infunda f putin dar ,cand se infunda calumea doar ultrasunetele le poate face fata,si eu la munca am aparat de curatat injectoare care curata cu ultrasunete ,si mai face si pe masina dar nu da randament se vede dupa cum merge chiar vreu sa va zic ca au fost cazuri cand sa-u infundat mai rau,
Link to comment
Share on other sites

nu am spus ca este detergent de vase ,sa-u de rufe ,si am spus ca este ca un detergent ,unde am lucrat inante ,in tei ,aveam un aparat care le curat cu aceasta solutie care daca puneai mana in ia ,si dupa aia te spalai trebuia sa te clatesti f mult si nu trebuia sa te speli cu alt detergemt pur si simplu curata foarte bine mainile ,dar incelasi timp iti crapau mainile pt ca iera f tare ,iar acum unde lucrez am un alt gen de aparat care inacelasi timp cu ultrsunetele prin injectoare trece o solutie,dar nu de gen (detergent)si este cen combustibil, cu presiune.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu mai trage si zici ca se plafoneaza mai mult ca sigur ca s-a dus debitmetrul, incearca sa iei de la un prieten si sa-l probezi(ca sa nu dai banii degeaba). Daca masina este diesel chestia cu curatatul cu ajutorul ultrasunetelor sau alte prostii este o mare vrajeala, motorina nu lasa depuneri!!!! Eu am curatat anul trecut injectoarele la un Passat 1.9Tdi si degeaba, exact la fel mergea! din cate am citit eu doar la benzina ar fi valabila aceasta curatare.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mai nu stiu dar la toate service-urile din TM unde am fost niciunul nu recomanda curatarea injectoarelor-pt ca cica risc sa nu mai mearga deloc,nici macar la bosch...ci schimbarea lor cu unele noi :blink: ,s-au cu unele second care merg.

ia spuneti-mi si mie oare de ce?cand si pe programul special BMW care-l am at home si pe ala scrie de curatat cu ultrasunete...

io nu mai ii inteleg? :)

dati-mi niste explicatii,ca se cam bat cap in cap.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Help...daca stiti vreun service in Bucuresti unde curata bine injectoarele(si nu prea scump) :blink: ...Tre sa le curat si eu la al meu 520 din 92'...

Eu stau prin Bucurestii Noi ...daca stiti unu mai aproape de mine cu ata mai bine....daca nu asta e.... :)

74062[/snapback]

 

Dute la bavaria,ti le face baietii bine rau,am un 520i an 91,150 CP,am fost cu el acolo sa imi curete injectoarele,avea dupa aia un demaraj de manca asflatu de pret nu stiu ce sa iti spun pt ca il cun pe un baietzas de acolo si nu mi-a luat bani, l-am cinstit eu dupa aia.

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.