Jump to content

X3 vs Rav4 Vs Touareg


Cosminbad

Recommended Posts

stiu ca nu fac parte din aceleasi categorii....dar am observat ca mai nou fac parte din aceeasi categorie de preturi....un X3 2.0d 150cp este 36 000 ddp cu ceva dotari ajungem sa zicem pe la 40 000 euro ddp ....un rav4 model 2006 2.2d 136cp varianta de echipare Vip care e si full options pe ea... 40 000 ddp iar Touareg cu motor R5tdi si 174cp linia de echipare Mountain ... aproape 40 000 euro ddp. Intrebarea care se pune...e pe care ati achizitiona-o ?..eu inclin intre x3 si rav4....touareg zic ca e prea slab echipat la banii aia plus ca are o gramada de optionale scumpe...la fel si bmw....dar are motor mai puternic ca rav 4 (la touareg motorul de 174 de cp e invechit si prea mic pt acest model)....rav 4 cu 136 cp ar avea performante similare cu x3 dar o echipare superioara din punct de vedere al confortului.....astept si cateva pareri
Link to comment
Share on other sites

Pai spune-ne si tu unde iti vei petrece cel mai mult timp cu ea. Daca circuli mult timp pe sosele, in afara localitatilor, iti vei da seama care este diferenta intre RAV4 si BMW (Touareg o scot din calcul, la demarajul peste 13 pe care il are la 2,5 l motorizare). X3 este poate un pic mai scump, insa vei avea aceeasi diferenta si cand vrei sa il vinzi. In plus e mult mai mare, insa nu asa dotat. Daca il iei DDP, nu sta pe ganduri, X3 te asteapta :blink: Insa daca il vrei leasing, Toyo va fi mult mai ieftina.
Link to comment
Share on other sites

Mda.. am avut aceeasi dilema, doar ca Rav4 NU era si nu va fi vreodata pe lista mea.

 

Touareg vs X3 vs Volvo XC90, toate diesel.

 

La Touareg masina e mare si vizibilitate proasta, dar merita doar motorul V6 TDI.

XC90 e ok ca motorizare D5, insa tinuta de drum nu mi-a placut.

Am ramas cu X3.

 

Fa un drivetest cu masinile, apoi alege.

Pana la urma fiecare are alte cerinte si prioritati (pret/dotari/performanta)

Link to comment
Share on other sites

Touareg vs X3 vs Volvo XC90, toate diesel.

 

La Touareg masina e mare si vizibilitate proasta, dar merita doar motorul V6 TDI.

 

74486[/snapback]

 

Ce ti-a placut la motorizarea asta? Masina are un demaraj sub orice critica, e submotorizata :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai stiu ca touareg nu se bate in aceeasi categorie cu x3 si rav 4 ...eu comparam din punct de vedere al pretului de achizitie la variantele prezentate....x3 as alege dar o sa ma zgariu pe ochi daca apare varianta de 163 cp si m-am grabit sa-l iau inainte de facelift.Si de circulat o sa circul 90% pe sosea dar la cum arata majoritatea drumurilor din zona Fagarasului o masina de teren s-ar preta f bine.Se stie cand apare faceliftu la x3 ? chiar numai in septembrie ? Bmw conduc acum si imi place,mai am un landcruiser model 2003 in familie si e greoi pe viraje dar pe teren accidentat nu are concurent...cred ca o sa fac un test drive cu x3 rav4 si touareg...o sa ma decid atunci.Oricum toate accelereaza 0-100km/h mai rpd decat actualul meu bmw e34(12.7 parca are in carte ) ...x3- sub 11 , rav 4 la fel si 12 si ceva touareg cu cutie manuala.o sa vad eu dar totusi mi se pare interesant cum a intrat volkswagen in categoria mica de suvuri cu pretul ala de 38 000...iar la 43 000 ai deja piele in masina si o multime de alte dotari(am consultat oferta ). Revin cu pareri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:blink: era vorba totusi de ceva pe la 40 000 ...nu ceva cu un pretz triplu...oricum maine fac drive test cu 2.0d ..cel putin asa au zis ei ...dar ceva imi spune ca o sa fie 3.0d...oricum ma intereseaza cum te simti in masina si cum se conduce.
Link to comment
Share on other sites

Drive test efectuat....se simte foarte frumos drumul in volan(avea servotronic) si masina sta lipita de sosea...am fost de la Brasov pana aproape de Predeal si inapoi si masina a stat f frumos pe viraje....gata ..nu mai am dubii ...X3 o sa fie.....testul a fost facut cu 2.0d si sunt multumit de motoras....am o intrebare....ce spuneti de sensatec ? merita sau sa bifez piele mai bine...adica daca o fi rezistenta sau e inconfortabila..mie mi s-a parut klumea...adica nu observi ca nu e piele...oricum. ...de treaba baietii de la AB Brasov....ieri m-am dus si azi deja am facut drive testul....salutare
Link to comment
Share on other sites

touraeg-ul este un cazan care dupa80000-100000km troncane ca un troleibuz,deci nu se bate cu x5.poate ca sa nu fiu rea w12 mai e ceva,dar cam rar,ca deh.......consuma mult :)  :D  :)

77389[/snapback]

Am si eu vreo 2 "cazane" prin familie si ale noastre nu troncane :) sa ma astept la troncanit :blink:

Link to comment
Share on other sites

touraeg-ul este un cazan care dupa80000-100000km troncane ca un troleibuz,

77389[/snapback]

 

 

80.000-100.000 pe drumurile din Romania.

Pai e super masina daca rezista atat :)

 

 

Apropo de "cazan".La ce te referi?Nu de alta, dar e un "cazan" cam scump.

Te-ai nascut in Ferrari sau ai aprox 17-18 ani? :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

hai ma nene,mai lasa-ne ,ca tot ce ai tu e bun.daca aveau altii toureg-uri erau varza,ca ai tu e cel mai tare suv.stiu ca toureg-ul pt tine este egal cu porsche cayenne :)  :blink:  :D  :D  :)

79082[/snapback]

niciodata nu am spus ca touaregul este exceptional sau cel mai tare SUV, mie imi place mai mult X5-ul dar vad ca tu nu stii despre ce vb asa ca ... si X5-urile au probleme stai linistit...

P.S. touareg si cayenne au acelasi sasiu :) mai intereseaza-te

Link to comment
Share on other sites

ce probleme au x5?cutia de directie?bratele?spre deosebire se alte masini............asa ca :) si depinde de unde iei masina :D  :D

79087[/snapback]

In primul rand, NU ESTE CUTIE DE DIRECTIE :) este CASETA De DIRECTIE, si bratele si cutia si reductorul daca tot vrei sa le spunem pe toate, la touareg nu am schimbat inca nici o CASETA de directie...

DAR CUM SPUI TU CA TU STII MAI BINE :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.