Jump to content

E60 525dA vs E46 320ci -> 177 cp vs 170 cp


Andrei92

E60 525dA vs E46 320ci  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hai noroc !

 

Am doi prieteni care au masinile specificate in titlul, si se cam contrazic : "masina mea e mai rapida...ba NU, a mea e mai rapida", si tot asa...

Le-am propus sa faca proba practica, intrucat pe hartie masinile sunt cam la fel de rapide...

 

Extras de pe carfolio.com

 

E46 320ci 2001

 

Motor : 2171 cmc

170 @ 6250 /cp @ rpm

210 @ 3500 /cp @ rpm

 

0-100 kmh : 8.20 s

 

Top speed : 225 kmh

 

Transmisie : manuala cu 5 trepte

 

Greutate : 1465 kg

____________________________________________

E60 525dA 2006

 

Motor : 2497 cmc

: 177 @ 4000 / cp @ rpm

: 400 @ 2000-2750 / Nm @ rpm

 

0-100 kmh : 8.30 s

 

Top speed : 229 kmh

 

Transmisie : steptronic

 

Greutate : 1670 kg

_______________________________________________

 

 

La prima vedere, ar fi cam la fel...

E60-ul are cuplul mai mare, de doua ori chiar mai mare...insa, E46-ele este mai usor...

Raportul putere/ greutate este favorabil E46-lui...

 

N-am mai gasit astfel de comparatii pe forum, deci, va rog sa va dati cu parerea...`

 

<_<

 

http://g.imagehost.org/0712/dscf3629bu0.jpg

 

vs

 

http://g.imagehost.org/0069/n_wwww.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu e mai simplu sa se dea direct si sa vada? <_<

 

Pai, asta va urma, insa curiozitatea m-a pus sa fac acest topic...

Sa inteleg ca tu ai votat cu 5-ul ?

 

Recomandata este plecarea cu DSC (la E60 si DTC) off ? Eu asa cred...am dreptate ?

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Liniuta va urma..

Insa, posesorii vor sa-si faca o parere inainte...

Iar eu, muream de curiozitate...pentru ca 5-ul are cuplu mai mare, iar 3-ul e mai usor...

 

Va urma liniuta, poate chiar si un video...

Stie cineva vreun program cu care pot 'cenzura' numarul de inmatriculare ? Eventual pe pm...

Mersi...

Link to comment
Share on other sites

Nu si-o ia deloc 3-ul, decat daca fac intrecere pe reprize (60-100, 80-120), in rest, 5-ul si-o ia all the way.

Eu zic ca si-o ia 3-ul, indiferent daca fac pe reprize sau nu, atata timp cat distanta pe care fac liniuta e de cel putin 300m.

Dar sa asteptam liniuta intre cei doi. Cand va fii ?

Edited by GeorgeAI
Link to comment
Share on other sites

depinde de distanta ...

daca schimba bine e46-le si il ajuta si plecarea de pe loc atunci o sa ia cam jumate de masina distanta cred pe a1-a si a 2-a dupa care e60-ul il depaseste fara probleme . Pe 0-200 km/h castiga clar e60 !

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de sofer . Spre exemplu eu cu E46-le meu 320ci 2.2 170cp pot spune ca simt masina si o cunosc si pot bate un 525da tinand cont ca e automata. Am si experimentat in 2 cazuri.

Ce ai experimentat ? da si tu mai multe detalii. personal nu cred ca faci un 525dA, decat pe o distanta mica.

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de sofer . Spre exemplu eu cu E46-le meu 320ci 2.2 170cp pot spune ca simt masina si o cunosc si pot bate un 525da tinand cont ca e automata. Am si experimentat in 2 cazuri.

Ce ai experimentat ? da si tu mai multe detalii. personal nu cred ca faci un 525dA, decat pe o distanta mica.

 

si nici acolo sa nu atat de sigur <_<

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.