Jump to content

E36 6 cilindri vs E46 4 cilindri


the_rifle

Recommended Posts

NU e vorba de mecanica masina merge perfect........treaba e ca nu-mi ofera siguranta de care am nevoie sa merg cu viteza aia.....iar eu nu vreau sa mor inca......NU MA SIMT IN SIGURANTA IN E36......

 

DIn pacate cu toate ca o iubesc sincer e36 sper sa o vand cat mai repede si sa-mi iau un e46 ca as mai vrea sa mai traiesc.

Ce trist moment. Esti tanar (probabil), nu tre sa iti faci atatea griji.

mie cam frica sa trec de 150 ca parca nu mai sta pe drum

Pai de ce se intampla asta?

 

 

 

SI DIN PACATE NU MAI SUNT ASA TANAR........AM 32 DE ANI.....SI VREO 12 ANI DE CONDUS CAM PESTE 600 000 KM.......ASA CA....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

NU e vorba de mecanica masina merge perfect........treaba e ca nu-mi ofera siguranta de care am nevoie sa merg cu viteza aia.....iar eu nu vreau sa mor inca......NU MA SIMT IN SIGURANTA IN E36......

 

DIn pacate cu toate ca o iubesc sincer e36 sper sa o vand cat mai repede si sa-mi iau un e46 ca as mai vrea sa mai traiesc.

Ce trist moment. Esti tanar (probabil), nu tre sa iti faci atatea griji.

mie cam frica sa trec de 150 ca parca nu mai sta pe drum

Pai de ce se intampla asta?

 

 

 

SI DIN PACATE NU MAI SUNT ASA TANAR........AM 32 DE ANI.....SI VREO 12 ANI DE CONDUS CAM PESTE 600 000 KM.......ASA CA....

Tot tanar esti <_<

Un 316 se tine f bine pe sosea si la 180 la ora. Cu suspensii normale.

Deci ma indoiesc ca un is in stare buna nu ar face-o.

Poate drumul e cu denivelari. Altfel nu s-ar explica.

Link to comment
Share on other sites

Pai fiecare are cate o pasarica. Poate a unora e e36, sau altii au schimbat e46 cu e36 pentru ca li s-a parut mai bun.

E mai evoluata e46 ca are zeci de senzori in plus?

Eu in viitor nu as trece de la e36 la e46.

 

- cine are nevoie de bani...trece de la E46 la E36 [momentan] :)

- s-au chinuit inginerii aia la BMW 6-7 ani sa scoata E46....MAI SLAB CA UN E36 ???

 

cati sunteti cei care ati aruncat E46 si ati luat E36 ?

cati aveti si E36 si e46 ?

 

EU.

e46 e mai compact fabricat, materiale mai fine, dotari mai bune (datorita vremii),acceleratia alectronica... cam atat.

e36, ofera o senzatie ce nu o vezi la e46.... NU PICA PIESELE NICI MACAR 20% CAT PICA LA e46, debitmetru? pe motorul de 320i debitmetru era ORIGINAL din 1995, motorul mergea ceas la 235.000 KM, la e46 la km aia ai schimbat deja 3-4. Sonde lambda? jesus, pica intr-o veselie...

Bobine bujii? e36 0 picate in 80.000 km, e46 4 schimbate in 15.000 s.a.m.d.

 

E36 sunt mai rezistente, motoare, tot. Nu cred ca voi vedea un e46 tinut mereu in 4000-6500 rpm mii de km care sa mai mearga la fel ca inainte <_<) sa nu pice piese, etc.

Mult mai sensibil e46... mai multe chestii ce se pot defecta SI O VOR FACE...

E46 NU are dublu climatronic ca si e36, ceea ce e foarte nasol daca nu te potrivesti la temperatura interioara cu cel/cea din dreapta...

Pasagerul poate vrea cald la picioare... pai eu ce fac? ma fierb si eu pentru el? sau ii dau rece ca eu am bocanci si imi e cald?

In plus, cel putin la mine, e46 Nu baga la fel de rece si de puternic aer rece in habitaclu (am schimbat la ambele filtru de cabina si am verificat freonul).

 

Si mai e faza,cel putin la mine... stau mai confortabil in e36 ca si in e46... fiindca la e46 consola centrala vine spre volan si ma deranjeaza la genunchiul drept.

 

Acum nu spun ca e46 nu e o masina buna, fiecare model are plusurile si minusurile sale.

Voi ce ridicati sprânceana cand auziti de e36, poate nu ati avut ocazia sa mergeti cu unul care respecta cu exactitate specificatiile producatorului, fiind in parametrii,fara gram de rugina, fara sa bata, fara sa scârtaie, anvelope de sezon, fara jocuri in articulatii, cu dotari ce le-ar invidia multe e46.

De aia sunt vazute naspa e36 fiindca 90% chiar sunt niste GUNOAIe, masini neângrijite, toate cazute...

Din cei 10% care sunt intretinute, 90% sunt frumoase la exterior, jante, kit m, etc... dar când deschizi usa si intrii inauntru... nu gasesti nimic...nu tu clima, nu tu incalzire in scaune, nu tu geamuri el, nu tu OBC, ce sa mai zic de piele, HK, cruise control...

 

 

E46 are in plus ca dotari din câte stiu : senzori ploaie si lumina, memorii la scaunele electrice, comenzi pe volan, navi (desi exista model rudimentar si pe e36 din ultimii ani de fabricatie) xenon de fabrica... cam atat.

Xenon am pus si eu in farurile cu lupa, de restu ma lipsesc fara griji.

Link to comment
Share on other sites

Un 316 se tine f bine pe sosea si la 180 la ora. Cu suspensii normale.

Deci ma indoiesc ca un is in stare buna nu ar face-o.

Poate drumul e cu denivelari. Altfel nu s-ar explica.

 

ai dreptate ... eu am mers cu al meu (316i e36 ) cu 220 pe autostrada si cu 170 pe unele portiuni pe ruta Oradea-Mamaia <_< si tin sa precizez ca masina era incarcata cu 4 pers si portbagaju plin ... si nu am simtit nevoia sa incetinesc... ba din contra ! :)

 

Parerea mea ! cei care au probleme cu siguranta la volan ... sa-si cumpere anvelope si jante mai mari,mai late , etc . sau sa-si cumpere Humer H1 :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Un 316 se tine f bine pe sosea si la 180 la ora. Cu suspensii normale.

Deci ma indoiesc ca un is in stare buna nu ar face-o.

Poate drumul e cu denivelari. Altfel nu s-ar explica.

 

ai dreptate ... eu am mers cu al meu (316i e36 ) cu 220 pe autostrada

 

hehe.. cu cauciucurile alea 235/50/17? <_<

Probabil real aveai sub 200.

Link to comment
Share on other sites

nu este invers? roata mai mare indica viteza mai mica pt ca se invarte mai putin?

 

el se referea la viteza de 170 <_< ...

 

mda asai probabil ca aveam :)

 

 

cat despre m43... a nu fi un bmw... at ce zici de videoclipu asta? are motor de 1.8 is ... marita cilindrea la 2.0 cu admisie separata pe fiecare cilindru ca la m3

 

 

asa arata motorul lui poza

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat e36 pentru ca atatia bani am avut, daca aveam mai multi luam e46, motoarele.... se personalizeaza (se poate face si downgrade si atunci ai fiabiliatate maxima). Pentru banii care i-am dat pe el ofera multe fata de alte masini din aceiasi generatie, voi comparati stelele ncap cu masini de generatie noua, dar ati comparat cu un golf2 sau cu un audi B4?

Daca mi-as permite as pastra e 36-le si as mai cumparra tot un bmw touring seria 5 diesel pentru familie.

Am ales BMW pentru ce reprezinta marca, cati dintre voi ati vazut un bmw 2000 sau mai vechi, dar un renalut dolphine gordini, am avut si e21 si pot spune ca e superior multor masini chiar si de generatie noua. (e21 cu motor 2500 turbat <_< :), da clasa la multe bmw noi)

 

Sa compari masinile intre ele nu poti decat punctual, per general fiecare masina e diferita chiar si acelasi model din acelasi an. in anii 90 accentul se punea pe alte criterii e36 fiind construit in acest scop.

Acum Renaultul a scos encapul si s-au laudat cu stelele, normal ca efectul turma a functionat si toata lumea a vrut cat mai multe stele, deci bmw a fost obligat pentru a-si mentine vanzarile sa obtina cat mai multe stele. Si totusi acele punctaje sunt relative daca e sa mori, mori pe buda (exemple sunt destule).

 

Acum sincer cui nu i-ar place un urs pompat cu Cp rollcage si restu, macar o tura... asta nu inseamna ca vei vinde e 46 sa iti iei urs..

E36 incet incet isi ocupa locul, si i-a parte in istoria automobilelor, ca un autoturism preferat de tineri si care prin prestigiul numelui promite sportivitate.

Link to comment
Share on other sites

fost posesor de E46 M43 ... nu e BMW!

Daca iti iei Bmw trebuie sa aiba minim 6 cilindrii!

 

E46-le arata impecabil, fara sa exagerez, frumos foc, dar ca si motorizare ma facea sa plang!

 

 

 

Ha ha ha de unde ai scoso si pe asta?......Daca nu e bmw ce e?.o fii audi, sau skoda.....sau dacie???/.sa fim seriosi TOT BMW ESTE doar ca are motorizare mai slaba.......sa stii ca nu pentru toti BMW=LINIUTE..decat poate pentru cei cu liniute pe nas!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

fost posesor de E46 M43 ... nu e BMW!

Daca iti iei Bmw trebuie sa aiba minim 6 cilindrii!

 

E46-le arata impecabil, fara sa exagerez, frumos foc, dar ca si motorizare ma facea sa plang!

 

 

 

Ha ha ha de unde ai scoso si pe asta?......Daca nu e bmw ce e?.o fii audi, sau skoda.....sau dacie???/.sa fim seriosi TOT BMW ESTE doar ca are motorizare mai slaba.......sa stii ca nu pentru toti BMW=LINIUTE..decat poate pentru cei cu liniute pe nas!!!!!!

 

 

<_< cooooreeect !!! :)

Link to comment
Share on other sites

fost posesor de E46 M43 ... nu e BMW!

Daca iti iei Bmw trebuie sa aiba minim 6 cilindrii!

 

E46-le arata impecabil, fara sa exagerez, frumos foc, dar ca si motorizare ma facea sa plang!

 

 

 

Ha ha ha de unde ai scoso si pe asta?......Daca nu e bmw ce e?.o fii audi, sau skoda.....sau dacie???/.sa fim seriosi TOT BMW ESTE doar ca are motorizare mai slaba.......sa stii ca nu pentru toti BMW=LINIUTE..decat poate pentru cei cu liniute pe nas!!!!!!

Poti sa o mai spui o data!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam de E46 318 nu 316...

 

 

http://www.vrchlabi.cz/e30/ruzne/enginenumbe

 

Aici scrie ca E46 318 este echipat DOAR cu motoare in 2 supape....

ok. Nu conteaza.... deja ma plictiseste subiectul.... Pt cine vrea sa creada ca E46 318 e mai ok pe motorizare decat un E36 325 de exemplu n-are decat....( e o simpla coincidenta ca am motorul de 2.5 pe E36... nu asta am vrut sa subliniez...)

 

Daca vorbim de motoare in 4 cilindri cred cu convingere ca motorul de E36 318 IS NU SE COMPARA cu cel de E46 318i care-mi pare o infectie de motor...

 

Daca ma insel, gresala mea. Sper sa nu se ofenseze nimeni ca-mi exprim liber parerile despre E46...

 

Am iesit de pe topicul asta....

 

omule ... E46 318i (143cp) are 9.3suta .. iar E36 320i (150cp) are 9.9suta. motorul de pe E36 e mai tare nu?

Link to comment
Share on other sites

NU e vorba de mecanica masina merge perfect........treaba e ca nu-mi ofera siguranta de care am nevoie sa merg cu viteza aia.....iar eu nu vreau sa mor inca......NU MA SIMT IN SIGURANTA IN E36......

 

DIn pacate cu toate ca o iubesc sincer e36 sper sa o vand cat mai repede si sa-mi iau un e46 ca as mai vrea sa mai traiesc.

Ce trist moment. Esti tanar (probabil), nu tre sa iti faci atatea griji.

mie cam frica sa trec de 150 ca parca nu mai sta pe drum

Pai de ce se intampla asta?

 

 

 

SI DIN PACATE NU MAI SUNT ASA TANAR........AM 32 DE ANI.....SI VREO 12 ANI DE CONDUS CAM PESTE 600 000 KM.......ASA CA....

 

Eu cu pisica mea "amarata" de 1.6 am mers cu vreo 190km/h...in Ungaria...Acolo m-am oprit pt ca simteam ca nu mai e stabila....

Link to comment
Share on other sites

da, nici o masina din prima jumatate a anilor 90 nu e sigura, am vazut pe discovery o comparatie intre aceleasi masini, una noua, si una din anii 90. la impact frontal la 60 km/h, asta veche s-a facut de nerecunoscut, si la cealalta abia daca i-a fost afectata caroseria.
Link to comment
Share on other sites

aici e vorba de evolutionism, nici o uzina producatoare de masini nu scoate un model nou mai slab ca cel anterior (la bmw cu siguranta), defecte pot exista totusi. va dati seama cu totii ca deciziile luate de inginerii proiectanti sunt facute cu capul, avand motive neexprimate public. o masina veche iti poate place, dar aici e vorba de pasiune si nu de superoritate. cine spune ca se fereste de senzori, ca nu conteaza aibagurile, ca nu ii place sa creeze o impresie buna, incearca sa se minta pe el. normal ca e46 e superior e36, cum e si e90 fata de e46. partea comica e ca foarte multi isi iau second si dupa aia fac comparatii, fara ca ei sa stie cum ar trebuii sa fie masina cu adevarat...

se vorbea de siguranta, cum ca mori in orice masina,... ce inseamna pt mine 5m in minus la franare, ce inseamna o sansa in plus la impact data de un airbag, ce inseamna niste zone de deformare controlata, cred ca foarte mult. nu as vrea sa am parte de o experienta in care sa imi pun intrebarea daca as fi avut oare alta masina urmarea ar fi fost alta

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt si cei ce prefera e36. Cum sunt eu.

 

Si nu as da masina mea pe 2 e46 .

Nu e vorba de bani.

 

Insa e normal ca e46 e mai sigura la accident... sper ca nimeni, niciodata sa nu ajunga sa zica '' daca aveam in loc de e36, un e46... poate nu eram paralizat acum...''

Evolutia in asta sta la e46, siguranta.

In rest nu are nimic care sa ma impresioneze.

Vorbim de e36 full, nu orice pocnitoare...

Sa va reamintesc ca e46 are doar putine chestii in plus fara de e36.... senzori ploaie si lumina, navi(avea si e36, insa nu se compara),memorii la scaune, DSC(in loc de primitivul ASC, prezent si pe e46 insa...) si comenzi pe volan.

daca mai exista ceva, va rog adaugati.

 

Marea schimbare, repet, a venit la capitolul siguranta.

Eu nu stau cu morcovul ca as putea muri, vezi doamne imi iau o masina sigura si traiesc....

Atunci nu as mai iesi din casa.

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt si cei ce prefera e36. Cum sunt eu.

 

Si nu as da masina mea pe 2 e46 .

Nu e vorba de bani.

 

Insa e normal ca e46 e mai sigura la accident... sper ca nimeni, niciodata sa nu ajunga sa zica '' daca aveam in loc de e36, un e46... poate nu eram paralizat acum...''

Evolutia in asta sta la e46, siguranta.

In rest nu are nimic care sa ma impresioneze.

Vorbim de e36 full, nu orice pocnitoare...

Sa va reamintesc ca e46 are doar putine chestii in plus fara de e36.... senzori ploaie si lumina, navi(avea si e36, insa nu se compara),memorii la scaune, DSC(in loc de primitivul ASC, prezent si pe e46 insa...) si comenzi pe volan.

daca mai exista ceva, va rog adaugati.

 

Marea schimbare, repet, a venit la capitolul siguranta.

Eu nu stau cu morcovul ca as putea muri, vezi doamne imi iau o masina sigura si traiesc....

Atunci nu as mai iesi din casa.

 

motoare mai puternice care respecta normele euro + consum mai mic.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat si asta cu normele euro, la vremea lor, si e36 respectau aceste norme. <_<

Nu neaparat motoare mai puternice.

 

E46 abia au scos 143 de cai din 318 facelift (CU MOTOR DE 2000)

318is e36 142 de cai din motor de 1.8 :))

 

 

Cu consumul, ai dreptate.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

E adevarat si asta cu normele euro, la vremea lor, si e36 respectau aceste norme. <_<

Nu neaparat motoare mai puternice.

 

E46 abia au scos 143 de cai din 318 facelift (CU MOTOR DE 2000)

318is e36 142 de cai din motor de 1.8 :))

 

 

Cu consumul, ai dreptate.

 

iS-ul este un motor fortat (sau mai bine zis optimizat pe putere). se vede din faptul ca are un cuplu mic.

la aproximativ aceeasi cai putere E46 318i are o secunda in fata pana la 100km/h fata de E36 318iS.

 

ca fapt divers: sa obtii putere dintr-un motor este usor. trebuie sa-l mai faci si fiabil si sa consume putin.

 

 

as putea sa mai adaug o groaza de imbunatatiri aduse de E46. gandeste-te ca toate elementele din E36 au fost regandite si imbunatatite. si aici ma refer la tot.. de la articulatii , motor , transmisie pana la antifonarea habitaclului.

 

 

eu cred ca toata chestia asta (E36 mai bun decat E46) este generata de problema banilor si oamenii sunt subiectivi.

nici eu nu-mi permit E92 ... dar nu ma apuc sa spun ca e mai prost decat E46.

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

E adevarat si asta cu normele euro, la vremea lor, si e36 respectau aceste norme. :)

Nu neaparat motoare mai puternice.

 

E46 abia au scos 143 de cai din 318 facelift (CU MOTOR DE 2000)

318is e36 142 de cai din motor de 1.8 :bashwall:)

 

 

Cu consumul, ai dreptate.

Eu va inteleg pe astia cu E36 ca va iubiti masinile, insa exagerati enorm! <_< Credeti ca inginerii de la BMW involueaza masinile de la un model la altul?! Din contra, fiecare generatie este muuuuuuuult peste anterioara! Si eu imi ador masina, insa nu pot spune ca este mai bun E46-le decat E90-ul, desi am si eu o problema:a designului. Odata cu E46-le si 39-le s-a cam terminat o era in materia designului la BMW!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.