Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

salut am si eu un bmw 320d din 99 si as vrea sa ii montez pilot in bord imi arata ceasul ala verde dar nu stiu ce fel de acceleratie am ca nu am cutie neagra sub ea dar nici nu gasesc vrun cablu care sa duca la motor sau la pompa,la pompa vine o mufa este pompa electronica,unde sa caut cablu sau sa aflu cum este acceleratia.o sa reniv ma duc azi pe la mecanic sa vad ce imi zice si o sa incerc sa vad si niste poze la acceleratie si la bord
Link to comment
Share on other sites

am pus comenzile respectand toti pasii de la pagina 1 fara sa pun cablul retrofit.

cineva mi a zis ca trebuie sa imi mearga luminile de la bord si volumul la muzica.

Nu ti-a zis bine!

Asta ce ar insemna? Ca tot cablul ala sa fie pentru pilot?

Daca nu scoti mufele de la airbag nu mai e nevoie sa deconectezi bateria.

Instaleaza cablul retrofit, hai, nu e greu :)

Link to comment
Share on other sites

am pus comenzile respectand toti pasii de la pagina 1 fara sa pun cablul retrofit.

cineva mi a zis ca trebuie sa imi mearga luminile de la bord si volumul la muzica.

bineinteles ca nu merge nimik.

vreau sa verific ce este in neregula dar am o nelamurire. mai trebuie sa desfac cablul de la baterie daca nu ii scot mufa la airbag?

daca nu ai montat cablul retrofit, nu au cum sa iti functioneze nici pilotul, si nici iluminatul/volumul de la butoane... :excl:

 

salut am si eu un bmw 320d din 99 si as vrea sa ii montez pilot in bord imi arata ceasul ala verde dar nu stiu ce fel de acceleratie am ca nu am cutie neagra sub ea dar nici nu gasesc vrun cablu care sa duca la motor sau la pompa,la pompa vine o mufa este pompa electronica,unde sa caut cablu sau sa aflu cum este acceleratia.o sa reniv ma duc azi pe la mecanic sa vad ce imi zice si o sa incerc sa vad si niste poze la acceleratie si la bord

ai acceleratie electronica !

 

in cazul tau, montajul e mai usor de realizat... daca nu te descurci, te ajut eu...

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai montat cablul retrofit, nu au cum sa iti functioneze nici pilotul, si nici iluminatul/volumul de la butoane... :excl:

 

 

ai acceleratie electronica !

 

in cazul tau, montajul e mai usor de realizat... daca nu te descurci, te ajut eu...

 

 

ms de ajutor dar mai intai trebuie sa achizitionez volanul,ceea ce sper sa o si fac maine daca il gasesc,deci eu trebuie sa cumpar doar volanul cu comenzi si cablurile aferente instalari altceva numai trebuie sa cumpar,eu am volan in 4 spite si vreau sa imi iau in 3 spite asa vreau sa imi cumpar volan si eu am si modelul asta il am eu pe masina montat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ce masina. Ce motorizare?

e46 318d an fabricatie 12/2002 PA04047

 

depinde ce fel de/cate mufe ai la DDE...

 

daca ai doar 2 buc, MARI, pinul nu mai merge in poz.27, logic...

 

verifica, eventual pune 2 poze cu DDE-ul si atunci vedem despre ce e vorba... :thumbsup:

uite si pozele promise cu DDE

 

e46 318d an fabricatie 12/2002 PA04047

 

 

uite si pozele promise cu DDE

 

.

Link to comment
Share on other sites

da, te pot ajuta eu.

 

ce masina ai ? ai luat deja kitul de cabluri de la BMW ?

 

daca nu, nu il mai cumpara, avem tot ce ne trebuie

 

nu ma ajuta nimeni? :rolleyes:

ba da, tot eu... :D

 

trebuie sa duci firul A6 din pinul 8 de la mufa verde de sub volan direct in pinul 27, la mufa din stanga cum te uiti la DDE. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

da, te pot ajuta eu.

 

ce masina ai ? ai luat deja kitul de cabluri de la BMW ?

 

daca nu, nu il mai cumpara, avem tot ce ne trebuie

 

 

ba da, tot eu... :D

 

trebuie sa duci firul A6 din pinul 8 de la mufa verde de sub volan direct in pinul 27, la mufa din stanga cum te uiti la DDE. :thumbsup:

multumesc frumos!

o sa fac treaba sambata sper sa mearga

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.