Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

asta seara a primit si e46-le meu comenzi si pilot automat! eu aveam volan m3 fara comenzi.

multumesc lui robert(B-69-TAU) care in juma de ora mi le-a montat. comenzile si kitul de instalare tot de la el le-am luat.

recomand cu ocazia asta, poate mai au si altii nevoie.

 

Norocosule, comenzile mi-au apartinut mie o perioada, am vrut sa le pun pe a mea, dar vand masina si fara ele (mi-am dorit mult sa folosesc pilotul automat pt. noi recorduri de economie) ...asadar astazi au ajuns de la curierat prin robert.

Sa le porti sanatos.

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

asta seara a primit si e46-le meu comenzi si pilot automat! eu aveam volan m3 fara comenzi.

multumesc lui robert(B-69-TAU) care in juma de ora mi le-a montat. comenzile si kitul de instalare tot de la el le-am luat.

recomand cu ocazia asta, poate mai au si altii nevoie.

 

sa le butonezi sanatos

dar halatu', cat e halatu'? (manopera + kit)

eu mai am nevoie de cateva piese si apoi numai pe pilot voi merge :)

Link to comment
Share on other sites

Acum am instalat si eu volanul cu comenzi in 3 spite model 2000 in locul celui vechi. tot a decurs bine doar ca nu functioneaza nimic :) am facut exact cum se spune in primul post. masina este e46 318ci model2000. in punguluta cu kitul de cabluri au mai ramas un fir negru si unul albastru de aprox 10cm care nu stiu daca si unde se pun. ma poate lamuri si pe mine cineva?
Link to comment
Share on other sites

nmk nmk :) posibil sa fie vreo siguranta ceva care trebuie pusa?

 

acum am fost din nou afara sa mai aprind data luminile si am observat ca cele de la blocul de lumini se aprind asa ca unde ar putea sa fie greseala?

Edited by Jaxe46
Link to comment
Share on other sites

daca ai 318ci , din ce an e?! ai pedala acceleratie electrica?! sau pe cablu?! daca nu ai pedala electrica nu iti vor functiona comenzile de pe volan decat cu ceva piese in plus, care nu prea se gasesc.

lui nu-i merge nicio comanda pe volan,tu faci referire doar la pilot automat!

Link to comment
Share on other sites

vad ca va amuzati pe seama mea... hai sa va zic care a fost problema macar sa aveti de ce rade: am verificat am lucrat atent, tot ca la carte si am lasat la finat treaba cu mufa de la volan si probabil de nerabdare am verificat de 2 ori unde bag mufele si tot gresit le bagasem :) am pus A1,A2,A3 la pini1,2,3 in loc de 8,9,10 ....... stiu rusinica :)

acum am comenzi :lol: (functionale)

 

 

Pilotul normal ca nu imi merge ca nu am nici EML nici nimic, cred.

Am pe un 525 din 95' , pilot automat. Ar merge ceva componente de la el sa nu mai le cumpar pe toate??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salut,ma poate ajuta cineva si pe mine? am montat volan cu comenzi,imi merg comenzile de la casetofon,se aprinde lumina la butoane dar nu imi functioneaza pilotul. masina este un 525 tds din 99, nu stiu la ce pin de la calculatoru masinii vine legat,nu am gasit nici o documentatie pt montare cruise control la tds
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.