Jump to content

Ulei BMW 5W-30 contrafacut?


ionatan

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

depinde de motor si regimul de exploatare. Eu unul nu as tine 30k km un ulei in motor nici sa fie descantat de papa de la roma. Postase cineva un link de la un service specializat pe BMW din state, care arata un BMW rulat in State cu schimb de ulei facut la 30k numai la reprezentanta, ziceai ca a fost turnata smoala in el. Era pe undeva pe forum totlaun topic legat de uleiuri dar nu il gasesc acum.

O posibila explicatie ar fi ca in vest si in state, cand cumperi masina noua din clasa premium, de multe ori poti negocia ca schimburile sa intre in garantia masinii, sau asa e oferta din start. Asa ca au tot interesul sa il faca mai rar. Probabil ca dupa ceva ani cand o sa pice motoarele pe capete o sa se razgandeasca si o sa recomande sa se faca mai des, cum au facut si cu cutiile steptronic cu ulei "lifetime" care de fapt mai nou se schimba la 60k km dupa ce au picat o groaza.

Eu unul in Romania nu as tine sub nici o forma un ulei mai mult de 15000 de km, fie el si full sintetic si triplu long life ...

Un schimb de ulei nu e asa de scump totusi si daca ai de gand sa tii masina mai mult merita sa il schimbi mai des mai ales la regim de exploatare in Ro.

 

 

mult adevar graiesti. cu o exceptie: 15 mii e mult. eu as zice mai degraba 10 mii de km intre intervale. daca ti la masina

Link to comment
Share on other sites

mult adevar graiesti. cu o exceptie: 15 mii e mult. eu as zice mai degraba 10 mii de km intre intervale. daca ti la masina

 

Si daca mergi foarte mult Urban, eu dupa mai multe discutii cu prieteni, colegi de servici, cautari pe forumuri am ales sa-mi pun Liqui moly, absolut toti din Ro cu care am discutat si au folosit acest ulei au spus numai lucruri de bine, s-a schimbat semnificativ comportamnetul motorului IN BINE, nu mai mananca asa mult ulei cum se intampla la uleiul original BMW, motorul este mai silentios, etc....

 

Am mari retineri cu uleiul Original BMW, dubios de ieftin este deoarece s-au inmultit BMWurile in tara, daca se vinde la pretul de 35 ron / litru oare cu ce bani ajunge acest litru la cei pe care il vinde ??

Ambalajul este identic (daca va uitati pe raftul unui dealer de uleiuri) cu uleiul Original FORD

Cel mai mult ma deranjeaza ca sub actipildul de HELAS petrolium, apare lipita pe ambele bidoane de ulei original BMW / FORD o alta eticheta mult mai colorata cu MADE IN GERMANY . Mentionez ca acest detaliu l-am remarcat si la uleiul cumparat de AB Filaret

Mai grav este la uleiul Mobil 1 care sub eticheta de made in germany scrie clar made in turkey

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

salut,

 

Mai nou cea mai mare fabrrica a lui MOBIL se afla in turcia , care este problema intr un final fiecare alege ceea ce vrea sa bage in masina lui chiar daca scrie made in germany sau eu sau alte chestii eu unul merg cu mobil in bmw meu si sunt foarte multumit, am mers si cu bmw original http://www.garajulauto.ro/ulei-bmw-16-1/ pe care nu scrie decat ca este facut in germania.

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Si eu in masina tot mobil bag,am incercat anul trecut castrol si am observat ca se consuma in motor....asa ca am trecut pe mobil si acum totul e ok.Eticheta putin conteaza,sunt foarte multi producatori care fabrica in turcia italia si le eticheteaza " made in germany" pana la urma ii o strategie de marketing si lumea zice hmm bmw vw audi fabricate in germania bag ulei de la "mama" lor ...Pana la urma conteaza mult sa mergi sa cumperi un ulei recomandat de cunoscatori
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Nu mai am incredre in uleiurile comercializate pe piata din Romania, mai ales in Castrol sau uleiul BMW fie el 5w30 sau 5w40. In UK uleiul BMW oe 5w30 costa in jur de 20 lire/1 litru, asta inseamna cam 120 lei / litru iar la noi se comercializeaza cu 35-40 lei / litru... Penultimul schimb l-am facut cu ulei castrol edge 5w30 cumparat de mine din UK iar acum am schimbat cu Castrol Magnatec Professional 5w30 care nu se gaseste pe piata noastra si este facut special pt piata germana. Are specificatiile BMW LL04 este scris clar Developed for BMW si cine cunoaste o sa recunoasca codul de tara (Germania) in codul de bare... atasez si niste poze si daca tineti la masina voastra va recomand acest ulei! pe mine m-a costat 50 lei / litru.

post-587-0-20590400-1348610704_thumb.jpg

post-587-0-73513500-1348610714_thumb.jpg

Edited by sarpe74
Link to comment
Share on other sites

vad ca s-a reinviat topicul, l-am citit pe tot.

 

am vazut ca v-ati luat de grozadan la un moment dat.

 

pot sa va spun ca am cumparat ulei bmw de la el pentru E60, pt Terracan, pt Golf, si nu am avut nicio problema. Urmeaza acum sa cumpar pentru E92.

 

grozadan aduce produsele bmw din germania, daca ar fi sa cumparati de la el niste piese mai mari, ati vedea asta direct pe cutia coletului.

de asemenea este importatorul pe romania la chemical guys, si nu sunt sigur daca e unic pe sonax si meguyars (sau cum le-o zice?).

 

in orice caz, am cumparat multe de la el si omul e cat se poate de serios.

Link to comment
Share on other sites

si eu cumparat de la Grozadan si de la Claudiubwr, si desi nu contest originalitatea produselor lor, afirm insa ca exista si uleiuri mai bune decat cel BMW, cum ar fi Motul sau Liqui Moly, acum il folosesc pe cel din urma si sunt foarte multumit de el, se fabrica doar in DE si printr-o simpla comparatie a buletinelor tehnice reise ca este cel putin la fel de bun ca si Castrol, Mobil, BMW sau de multe ori peste!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.