Jump to content

Ulei BMW 5W-30 contrafacut?


ionatan

Recommended Posts

Vreau sa stiu daca la magazinele de piese auto ati intalnit cazuri cu ulei BMW contrafacut?

 

Am fost la un magazin de piese, am vazut ca pe raft aveau ulei BMW 5W-30, i-am intrebat de pret mi-au zis ca e 40ron, ceea ce mi s-a parut ok!

 

Vreau sa stiu daca uleiul BMW se comercializeaza si la magazinele de piese auto si ceva detalii despre unde se produce uleiul BMW!

 

Aveam impresia ca uleiul BMW se gaseste doar la reprezentanta si la baieti pe forum. Asta de la mag. e posibil sa fie contrafacut, cum pot sa imi dau seama.

 

L.E. Pana acum la masinile mele care nu au fost BMW am folosit Castrol, dar la BMW as folosi uleiul casei "undelemn de la BMW"

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se poate cumpĂŁra ulei BMW Âşi din alte locuri, reprezentanĂža BMW nu are drept de exclusivitate asupra produselor originale BMW.

 

DacĂŁ scrie Made in Germany pe bidon, probabil e original.

 

 

Sa inteleg ca doar in Germania se face?

Link to comment
Share on other sites

Se poate cumpĂŁra ulei BMW Âşi din alte locuri, reprezentanĂža BMW nu are drept de exclusivitate asupra produselor originale BMW.

 

DacĂŁ scrie Made in Germany pe bidon, probabil e original.

 

 

Sa inteleg ca doar in Germania se face?

 

 

scrie pe el made in germany especially for BMW AG

Link to comment
Share on other sites

Nu Âştiu exact.

 

Nu am ĂŽncredere ĂŽn produsele inscripĂžionate: "Made in EU".

 

Da, din pacate Made in EU reprezinta prea multe necunoscute eu cumaram Castrol dar adus din Germania la bidon de 5l nu de 4l care e Made in EU, daca Uleiul BMW din magazinele noastre este sigur din Germania atunci renunt sa mai comad Castrol Made in Germany.

 

Cand trec pe la magazin o sa studiez mai atent eticheta.

Link to comment
Share on other sites

ultima oara am cumparat 5w-30 (original bmw) cu 55 ron de la un prieten cu piese auto.

 

acum am vazul ca are ulei bmw original 5w-40 LL 98, 40 ron litrul....la urmatorul schimb as vrea sa incerc din acesta, intruneste normele de la data fabricatiei 535iului meu.. cred ca s-ar impaca mai bine cu acest ulei... voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de la un magazin de piese auto ulei BMW 5W-30, pe bidon scria "Made in Germany especially for BMW AG", am facut schimbul de ulei de aproximativ 6 luni si este OK.

Pretul: 40 RON/litru.

Asa ca intr-adevar nu trebuie sa fie pretul cu milioanele per litru ca asta sa insemne ca este super bun si de calitate.

Prea ne-am obisnuit sa gandim ca doar ce este extrem de scump este si bun...

Link to comment
Share on other sites

scrie pe el made in germany especially for BMW AG

Exact.

Nu exista ulei original BMW, ei produc masini si motoare, nu uleiuri. Ce cumparati voi ulei "original" BMW este imbuteliat sub sigla BMW, nu este produs de ei.

Fiecare producator are un concern petrolier de "casa", in speta Castrol, iar cel "original" este altceva si ei il promoeaza.

Link to comment
Share on other sites

odata cu criza economica incep sa-si vina preturile la normal, incepe omu sa se uite si la cativa bani diferenta..asta este un lucru bun, ca nu mai "ingrasam" buzunarele unora cu adaosuri de 200%
Link to comment
Share on other sites

Nu va suparati ca va spun dar sunt foarte multi creduli din care firmele mari cum ar fii reprezentantele oficiale BMW fac o gramada de bani de pe urma lor ....sub etichetele Made in Germany uitativa sa vedeti ca uleiul Original BMW Group este facut la Hellas Petroleum in Grecia.Am din diferite surse ulei 5w-30 cumparat din Germania , Romania si Grecia . Acelasi bidon de ulei il puteti gasii la 10 ron , 40 ron , 80 ron sau chiar mai scump ...uleiul e identic CREDULII SUNT ALTII SI FOARTE MULTI , Eticheta Made in Germany ATRAGE

 

Doar prin simplul fapt ca intrati in reprezentanta BMW va costa dublu poate chair triplu ...si in final ramaneti doar cu SATISFACTIA ca ati vizitat Automobile Bavaria

 

Va convine sau nu dar asta e adevarul, va spun ca jumtate din turbinele care se pun pe bmw si VW Garret se fac in Romania pe Bulevardul Iuliu maniu langa Turbomecanica S.A . Exista acolo fabrica in toata regula cu muncitori din turbomecanica , este adevarat se mai fac si in alte tari cum ar fi Italia .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

pana acum nu ati vorbit decat despre produsele ok de pe piata...

 

ar fi bine de stiut ca exista multe situatii in care ambalajul este atat de bine (contra)facut incat arata mai bine decat originalul...

 

exista produse pe piata, care sunt complet contrafacute... iar de cele mai multe ori ambalajele ne inseala !

 

pentru asta eu iau doar LL-04 din reprezentantele de la nemti... e 10 eur/l, dar macar stiu ca e ok...

Link to comment
Share on other sites

Nu va suparati ca va spun dar sunt foarte multi creduli din care firmele mari cum ar fii reprezentantele oficiale BMW fac o gramada de bani de pe urma lor ....sub etichetele Made in Germany uitativa sa vedeti ca uleiul Original BMW Group este facut la Hellas Petroleum in Grecia.Am din diferite surse ulei 5w-30 cumparat din Germania , Romania si Grecia . Acelasi bidon de ulei il puteti gasii la 10 ron , 40 ron , 80 ron sau chiar mai scump ...uleiul e identic CREDULII SUNT ALTII SI FOARTE MULTI , Eticheta Made in Germany ATRAGE

 

Doar prin simplul fapt ca intrati in reprezentanta BMW va costa dublu poate chair triplu ...si in final ramaneti doar cu SATISFACTIA ca ati vizitat Automobile Bavaria

 

Va convine sau nu dar asta e adevarul, va spun ca jumtate din turbinele care se pun pe bmw si VW Garret se fac in Romania pe Bulevardul Iuliu maniu langa Turbomecanica S.A . Exista acolo fabrica in toata regula cu muncitori din turbomecanica , este adevarat se mai fac si in alte tari cum ar fi Italia .

Firma de care vorbesti se numeste honeywell garret dar face multe componente de masini si pentru foarte multe firme...

Link to comment
Share on other sites

parca il importa si el tot din Germania, din cate stiu... asa ca eu cred ca e bun !

 

 

daca il importa, n-ar trebui sa aibe eticheta aia de RAR pe el?? <_<

 

intreb pt ca nu ma pricep prea bine iar "ciudatul asta" de la care cumpar eu ulei bmw (poate original) vinde acest ulei fara acea eticheta... ma rog, i-l aduc si lui distribuitorii.

Nu pot sa ma plang de acest ulei pentru ca nu am patit nimic inca cu motorul masini si sper din tot sufletul sa nu fie vreo posirca si sa se f... motorul ca il "omor" pe vanzator cu laudele lui la adresa uleiului. :)

 

Am comparat si eu un bidon luat din reprezentanta bmw nurmberg cu unul asemanator de la noi... nicio diferenta (din cate am bagat eu de seama), codul de bare la fel...

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.