Jump to content

probleme la directie senzatie de mers in tramvai


Recommended Posts

de unde se poate stange caseta, si cum? ce se rezolva cu asta?

este un topic pe forum nu stiu sati spun cum sa l gasesti ca nu prea ma pricep la calc.... eu am strans cam 4mm si asa am scapat de mersul ala in tramvai daca nu gasesti topicul o sa fac o poza la caseta mea si o sa vezi asa bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asta a fost prima chestie de care m-am speriat si eu. Initial am crezut ca am articulatiile duse, dar cum am auzit de tramlining, m-am linistit. Eu am 225/45/17 fata si 245/40/17 spate si va spun ca se simte.

Am schimbat si bucsile de cauciuc de la bratele inferioare si este mai bine, insa trebuie sa te tii bine de volan unde sunt urme de la camioane.

O sa pun si niste poze cu bucsile care se uzeaza cel mai repede, insa pot fi schimbate lafel de repede. Am luat neoriginale si m-au costat 300 setul. Merg pentu tara noastra de rusine.

 

Fenomenul acesta nu are nimic de a face cu caseta de directie. Problema (daca e sa ii spunem asa) vine doar din latimea cauciucurilor si din grosimea talonului.

Cauciucurile late si cu talon mic sunt mult mai rigide, si atunci cand ai luat o denivelare cu jumate din latimea lui, se intampla ceva asemanator cu virarea motocicletei prin inclinare, rezultand tendinta masini de a vira singura si de a "trage de volan".

 

Eu va sfatuiesc sa lasati caseta de directie in pace daca nu are joc si nu scapa ulei, ca este cu totul alta problema.

post-13001-1239613654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut,

 

am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic referitor la subiectul asta. e92-ul meu are tendinta de a "se duce" dupa drum. daca drumul este inclinat pe o parte anume sau sunt niste denivelari el trage in partea respectiva. aveti idee daca e normal sa se intample asa?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic referitor la subiectul asta. e92-ul meu are tendinta de a "se duce" dupa drum. daca drumul este inclinat pe o parte anume sau sunt niste denivelari el trage in partea respectiva. aveti idee daca e normal sa se intample asa?

 

multumesc

 

Asa se manifesta seria 3 nou(E90/91/92/93),directia este foarte sensibila,la denivelari trebuie sa te tii bine de volan iar pe sina de tramvai nu mai zic,cu greu reusesti sa tii directia. Ce dimensiuni au rotile tale?

Link to comment
Share on other sites

bmw-u la directie este prea sensibil si pt utilizatorul uzual ,adica cel care nu face drifturi, este prea sensibila de-a dreptul enervant de sensibila ,spre o directie proasta pe drumurile cu denivelari sau dare create de tiruri.....

 

ideeal este ori un xi - xd...ori alta masina care are tractiune fata...sau mercedes...pt a evita neplacerile <_<

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Se simte f bine acest fenonem si cu roti de 205/55/r16 imi imaginez cum e la dimensiuni mai mari dar asta cu run flaturi . Cu cauciucuri de iarna care nu erau run flat aceasi dimensiune masina mergea mult mai bine adica nu prea mai juca deloc pe sosea si suspensia era mai relaxata insa si stabilitatea era mai mica pe viraje.A si inca ceva incercati sa nu bagati mai mult de 2 bari presiune pe fata si 2.2 pe spate. Am pus eu 2.2 pe fata si juca volanu la greu pe denivelari.Sper ca am fost util cu parerile mele ....si pe mine ma batea gandul ca e pe duca caseta de directie insa nu are nicio treaba.
Link to comment
Share on other sites

Se simte f bine acest fenonem si cu roti de 205/55/r16 imi imaginez cum e la dimensiuni mai mari dar asta cu run flaturi . Cu cauciucuri de iarna care nu erau run flat aceasi dimensiune masina mergea mult mai bine adica nu prea mai juca deloc pe sosea si suspensia era mai relaxata insa si stabilitatea era mai mica pe viraje.A si inca ceva incercati sa nu bagati mai mult de 2 bari presiune pe fata si 2.2 pe spate. Am pus eu 2.2 pe fata si juca volanu la greu pe denivelari.Sper ca am fost util cu parerile mele ....si pe mine ma batea gandul ca e pe duca caseta de directie insa nu are nicio treaba.

 

asa face si la mine si nu mai pot.

de o saptamana de cand am schimbat rotile de iarna 225/55/16 cauciucuri normale, cu cele de vara 245/45/17 rft, ma omoara zici ca sunt in 32, 34 si alte tramvaie.

cu rotile de iarna nu facea de loc!!

Link to comment
Share on other sites

eu cu 225/40-18 si 255/40-18.. nu era foarte sesizabila problema asta, acum de cand cu 235/45-18 si 255/40-18... parca trebuie sa stau cu mana mai ferm pe volan, unde drumul e praf e un inconvenient, unde drumul e bun... e vis.

 

PS: un drum care ziceai ca e ca in palma cu roti de 205/65-15.. cu 235/45-18" simti denivelarile si iti dai seama cum e defapt drumul <_<

Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema.Eu cred ca este din cauza cauciucurilor si mai ales a celor uzate neuniform.Eu am probat aceleasi cauciucuri si pe jante de tabla si pe aluminiu si faceau la fel.Sa spuna cineva care are cauciucuri noi, daca i se intampla asa ceva.Eu am sa schimb cauciucurile.
Link to comment
Share on other sites

la 225/45/17 nu ar trebui sa ai tramlining deranjant daca anvelopa e noua !.Si mai conteaza si firma !

Platesti doar brand-ul. Chinezesti 225/45/17 W. Nu m-am obosit sa retin ce producator. Arata impecabil si se comporta impecabil la 80km/h, 120km/h, 180km/h. Montaj gratuit la AZ Constanta. A da sa nu uit:michelin 8.5mil buc chinezesti 3 mil buc. Platesti doar firma si toate se duc la fel. Nu! Cele de firma se duc mai repede.

Link to comment
Share on other sites

A da sa nu uit:michelin 8.5mil buc chinezesti 3 mil buc. Platesti doar firma si toate se duc la fel. Nu! Cele de firma se duc mai repede.

 

Dimpotriva ,..Michelin sunt renumite ca rezistenta in timp .Se tocesc cel mai greu !.Evident tine si de exploatare

Link to comment
Share on other sites

e vorba ca-s cauciucurile prea late..ia punetiva niste cauciucuri 195 65 r15 sa vedeti eu am trecut de la alea de iarna 195 65 la 205 55 si la denivalari fuge volanu intr-o parte din cauza ca-s prea late directia e f sensibila tre sa tii calumea de volan. <_<
Link to comment
Share on other sites

A da sa nu uit:michelin 8.5mil buc chinezesti 3 mil buc. Platesti doar firma si toate se duc la fel. Nu! Cele de firma se duc mai repede.

 

Dimpotriva ,..Michelin sunt renumite ca rezistenta in timp .Se tocesc cel mai greu !.Evident tine si de exploatare

Evident tine si de drumuri. Rezistanta in timp da -rezistenta la conditii extreme nu. Am avut micheline. Au o aderenta fantastica dar pentru romania nu-si merita banii. Michelin este pentru asfalt ca-n palma eventual strazi spalate cu sampon in fiecare dimineatza si asta nu neaparat pt ca sunt murdare. In alta ordine de idei e recomandat sa pui pneu la latimea jantei. Nu mai lat si nu mai ingust decat janta. Si cred eu daca este mai lat apar probleme.

Link to comment
Share on other sites

Dimpotriva ,..Michelin sunt renumite ca rezistenta in timp .Se tocesc cel mai greu !.Evident tine si de exploatare

 

corect...sunt pe golf si asa e ...au 5 ani si 50 de mii si sunt mai bune ca ale mele de 1 an jumate...cred ca la cauciucuri Michelin este cel mai tare la rezistenta

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema.Eu cred ca este din cauza cauciucurilor si mai ales a celor uzate neuniform.Eu am probat aceleasi cauciucuri si pe jante de tabla si pe aluminiu si faceau la fel.Sa spuna cineva care are cauciucuri noi, daca i se intampla asa ceva.Eu am sa schimb cauciucurile.

225/45/r17 Goodyear Excellence .La fel , mai ales la ce drumuri mai sunt prin Galati pentru marea majoritate a soferilor care conduc numai cu o mana , cu siguranta faci un antebrat de invidiat in cateva luni de condus <_< .La cele de iarna 195/65/r15 nu se simtea aproape deloc. Mi-a luat cam o luna sa ma obisnuiesc insa e un sentiment ciudat tare.Cu cat e mai inclinat drumul cu atat are tentinda se a se duce singura in directia in care e panta.Mai ales la franare.

Link to comment
Share on other sites

de o saptamana de cand am schimbat rotile de iarna 225/55/16 cauciucuri normale, cu cele de vara 245/45/17 rft

Cu alea de iarna nu facea! am impresia ca RFT-urile se tocesc aiurea de la curbe si se deformeaza! sau cel putin asta e in capul meu.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Initial am crezut ca e diferenta prea mare de la cele de iarna la cele de vara si am refacut si geometria rotilor. Aceeasi situatie , se pare ca va trebui doar sa ma obisnuiesc cu asta :|.

 

la fel si eu . am facut geometria fata spate- degeaba.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Initial am crezut ca e diferenta prea mare de la cele de iarna la cele de vara si am refacut si geometria rotilor. Aceeasi situatie , se pare ca va trebui doar sa ma obisnuiesc cu asta :|.

 

la fel si eu . am facut geometria fata spate- degeaba.

 

pune 195 65 si ai sa vezi ca dispare

Link to comment
Share on other sites

<_< 205 215 sunt late ?

 

Zicea cineva de gume chinezesti... intr-adevar alea-s 3 milioane da uitati-va ca si la continental, dunlop, michelin, pirelli.... difera la pret gumele normale de cele ZR... poate e diferenta si de 2 mil la un cauciuc... sunt sanse mai mari sa scapi cu un ZR cand dai intr-o groapa, decat cu o guma normala..

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.