Jump to content

Chip tuning


badshtef

Recommended Posts

Scuze daca sa mai discutat dar as vrea si eu sa stiu cam cat costa in primul rand un chip tuning pt E36..318d...unde imi recomandati sa ma duc...ai alti factori...creste zgomotul...schimba zgomotul...orice.. :blink:

76628[/snapback]

 

 

un pret exact nu stiu sa-ti spun,ele variaza in functie de calitatea si de numele firmei,pot ajunge pana la 300 euro-un chip klumea.

dar ziceau baietii de o remapare,adica iti modifica chipul original,si e mult mai eficient si da rezultate mai bune.

zgomotul nu-l creste ca nu modifici nimic la evacuare :) ,unii spun ca daca mergi in aceleasi ture cum mergeai cu chipul vechi,asta nou chiar scade consumul :)

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand o remapare nu un chip tunning clasic(prin inlocuirea fizica a chipului).. remaparea e mai convenabila.. consumul dupa remapare daca mergi la fel ca inainte scade cu 0.1 -0.4 litrii la suta, iar consumul instantaneu creste in acceleratiile puternice.. o sa-ti recomand pe privat o firma in care eu am incredere deplina si din ce am cautat am auzit numai de bine de ei... bafta
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu iti recomand o remapare nu un chip tunning clasic(prin inlocuirea fizica a chipului).. remaparea e mai convenabila.. consumul dupa remapare daca mergi la fel ca inainte scade cu 0.1 -0.4 litrii la suta, iar consumul instantaneu creste in acceleratiile puternice.. o sa-ti recomand pe privat o firma in care eu am incredere deplina si din ce am cautat am auzit numai de bine de ei... bafta

76795[/snapback]

 

Salut !

 

poti te rog sa-mi spui si mie adresa .

 

merci

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu unul nu va recomand cip tuning ,pentru ca:

1 in maxim 10000 km schimbati turbinele

2 o sa va scoata fum ca de tractor

 

vrbesc ,pentru ca am prieteni care au pus si acum plang prin seviceuri

 

 

dar oricum fuge masina mai tare :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu am vazut cu ochii mei o octavia 1.8T 4x4 150cp stock chip-urita la 212cp.. cunoscatorii stiu de ce o crestere asa mare la aceasta masina (e acelasi motor ca cel de octavia RS de 180cp cu injectoare cu diametru mai mare si turbina k03sport) care avea 100.000km cu chip si nu a schimbat nimic.. ideea e sa si stii sa exploatezi masina.. mai stiu tot asa un golf 4 cunoscut in bucuresti ca si FMM care are chip peste chip si versiuni experimentale nu alea cu creste de putere in siguranta si nu a schimbat nimic si cred ca are 20 -30 de mii cu ea.. in plus masina nu a luat-o de noua asa ca mai avea ea vro 50-60 sigur.. asa ca fiecare decide dupa cunostintele lui.. multa bafta
Link to comment
Share on other sites

acum depinde ,cum ati zis si voi de ce firma!

 

ma bate si pe mine un gand,de la 530d -218 cp  la cat ajung? :blink:

( :) era domnul fratelo logat ,dar sa stie lumea sunt VL20SAS)acum :)

92605[/snapback]

Nu ziceai ca plangem prin service-uri mai devreme? :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut remapare la DimSport acum 2-3 luni, aprox 8000 km parcursi de atunci.

 

Avantaje:

 

-trage mult mai bine, cuplu mai mare, la turatie mai mica; s-a optimizat curba de cuplu (trage binisor si dupa 4000 rpm, spre 4500 chiar)

 

- daca merg normal (nici incet nici sport) obtin un consum mai mic ca inainte! nici mie nu imi venea sa cred inainte dar acum m-am convins. Aprox 1l mai putin in oras si chiar 1.5l in afara.

 

Dezavantaje:

 

- in full kickdown sub 2500rpm fum cat cuprinde, inainte abia daca se simtea

 

- alergata consuma mai mult ca inainte cam cu 1l / 100km, dar dezavantajul acesta este anulat de performante care au crescut :)

 

- intre timp cuplul mai mare si piciorul meu ce a devenit un pic mai greu :) au omorat ambreiaju; tre sa-l schimb cu unul sport in curand :blink:

 

Observatii:

 

- zgomotul motorului nu se schimba

 

- turbo suiera un pic mai tare in kickdown (normal doar baga press mai mare)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.