Jump to content

320d 2006 dotat sau 118d 2008 standard?


b_tudor

Recommended Posts

Salut!

 

Dupa cum spune si topicul, as avea nevoie de niste sfaturi. La sfarsitul saptamanii voi merge in Germania la asociatul meu, unde voi putea alege dintre aceste doua masini.

 

As avea de ales intre 320-ul e91 (pe care il ador) echipat cu pachet M exterior + interior, Navi Proff, xenon, clima, scaune sport cu perne de aer electrice (bestiale scaunele), oglinzi rabatabile electric, cd changer, carlig remorcare actionat electric, jante BMW originale 17" de iarna si, probabil va avea replici M5 255/45/18 de vara. (sa arate cam asa , + pachet M <_< )

 

Masina asta mi-ar satisface toate nevoile actuale, dar pacatuieste prin faptul ca are o varsta si niste km. 2006 si undeva pana-n 80.000 km (nu mai stiu sigur)

 

118d - 2008, 30.000 km, dotari standard. in afara de climatronic, nu prea are nimic de luat in seama. Masina asta s-ar incadra mai bine in pretentiile mele referitoare la vechime/km, dar nu-i o masina care sa-mi placa cu adevarat.

Inca o chestie deferitoare la 118d: pe site-ul bmw am vazut ca modelul FL e euro 5. Se aplica si pentru acesta pe care as putea sa-l iau (taxa 0)? Si serviciul bmw basic service, de asemenea, se aplica? ( 5 ani de revizii gratuite)

 

Daca ar fi sa tin masinile pe termen lung, cred ca as lua 3-ul, dar problema se pune in felul urmator: daca vreau sa vand masina in urmatoarele 3-6 luni, la care ar fi sanse mai mari de castig?

3-ul e mai scump cu 3.000 euro decat 118. La amandoua am primit preturi f ok.

 

Cam cat credeti ca as primi pe ele?

 

Din cate am vazut pe autovit, cel mai ieftin 320d 2006, cu 80,000 km e 14.000 euro, dar e chel. Cel mai ieftin 118d 2008 143cp e 15.500. Aceleasi dotari cu cel pe care pot sa-l iau eu.

 

Credeti ca la 320d, ar merita peste cei 14.000 inca vreo 2.000, pentru acele dotari (care, cred eu, merg catre 10.000 euro, in total)?

 

 

Merci tuturor, anticipat, pentru raspunsuri

Edited by b_tudor
Link to comment
Share on other sites

Credeti ca iau 16.000 pe el?

A fost foarte bine intretinut. E masina personala a asociatului meu, care are un showroom/service auto. Un om care iubeste masinile... fan BMW <_<. Masina nu a fost alergata prea mult, o folosea doar la drumuri lungi, pentru ca avea toata ziua alte masini pe cap.

Link to comment
Share on other sites

Aici e bijuteria :)

 

Ultima poza e bonus :bashwall:

 

Masina e impecabila tehnic si estetic. Cel putin tehnic, pot garanta ca a primit tot ce-a avut nevoie, cand a avut nevoie. Piese originale BMW (tipul are discount-uri masive). Din cate stiu, de la ultima revizie n-a mai prea umblat cu ea, ca mai are un 530d (touring, desigur :unsure:)

 

Estetic, probabil ca ar avea nevoie de un polish profi, sa arata ca scoasa din showroom (da-te ba, ca iei vopseaua!) <_<

post-14300-1239099850_thumb.jpg

post-14300-1239099864_thumb.jpg

post-14300-1239099878_thumb.jpg

post-14300-1239099894_thumb.jpg

post-14300-1239099911_thumb.jpg

post-14300-1239099940_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Probabil 3-ul va fi, pana la urma. Ma face sa zambesc <_< 118-ul doar ma duce dintr-o parte intr-alta :)

 

Sper sa n-am probleme la vanzarea 3-ului, cand o fi.

 

Apropo, mi-am facut deja firma, in curand imi va fi gata si site-ul. Voi avea preturi de la bune in sus, la multe masini. Cu preponderenta, masini pana intr-un an, cu putini km, BMW, Merc, Audi... si altele mai ieftine. Toate din Germania, cu acte in regula, cu carti service, etc. Forumistii BMW vor avea informatia cea mai calda, va promit solemn :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Un bmw de 3 ani e in floarea vietii. Cat despre cei 80k km, considera ca a fost rodat. E in plina forta. Nu cred ca o sa ai probleme cu el, mai ales daca zici ca a fost intretinut cum trebuie. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

de departe 3 aru... mie mi se pare ca n are pachet M...iar cu pretul de 16.000 euro cred ca vei avea probleme in romania la vanzare! nu vreau sa te necajesc dar nu l vei da cu 16.000 euro niciodata! cum ti am zis masina e frumoasa dar tine cont ca touringurile sunt mai ieftine ca berlinele! e o masina de tinut...ca afacere nu cred ca ti va iesi!
Link to comment
Share on other sites

Numai la noi e situatia asta idioata, in care toata lumea cauta berlinele si fug de break-uri...

Orice om cu mintea la cap (pana si unul de 22 ani, ca mine <_<) poate vedea avataje si dezavantaje. Nu cred ca-i cazul sa postam o lista si sa incepem o polemica bazata pe touring vs berlina.

Link to comment
Share on other sites

Numai la noi e situatia asta idioata, in care toata lumea cauta berlinele si fug de break-uri...

Orice om cu mintea la cap (pana si unul de 22 ani, ca mine :) ) poate vedea avataje si dezavantaje. Nu cred ca-i cazul sa postam o lista si sa incepem o polemica bazata pe touring vs berlina.

 

exista deja. da-i search pe forum. <_<

Link to comment
Share on other sites

scaune sport cu perne de aer electrice (bestiale scaunele),

prima oară nu ştiam la ce te referi la pernele de aer electrice, dar mi-am amintit ca sunt "aripioarele" din zona şoldurilor. aşa am şi eu, sunt superbe scaunele, cel puţin mie ĂŽmi plac şi la următorul BMW e un "must have", m-am ĂŽnvăţat cu ele. stai ca ĂŽn fotoliu ĂŽn ele, iar pe curbe te ţin lipit.

 

sincer mi se pare puţin nedreaptă comparaţia: E91 cu foarte multe dotări şi E87 chel. e diferenţă doar de ani(2 ani sincer nu prea contează) şi km care iar e diferenţă mică pt BMW.

ĂŽn concluzie eu aş alege E91 cu ochii ĂŽnchişi.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.