Jump to content

Recommended Posts

spun ca daca este de culoare galbena acel martor luminos [care atunci cand este rosu reprezinta faptul ca frana de mana este trasa] reprezinta altceva decat atunci cand este de culoare rosie !!!

 

adica : DSC, ADB si DBC nu mai functioneaza sau sunt defecte !!!

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

spun ca daca este de culoare galbena acel martor luminos [care atunci cand este rosu reprezinta faptul ca frana de mana este trasa] reprezinta altceva decat atunci cand este de culoare rosie !!!

pai exact la asta s-a referit si florin, dar ce reprezinta asta? pt DSC stiu ce reprezinta dar pt ASC ce reprezinta?

Link to comment
Share on other sites

spun ca daca este de culoare galbena acel martor luminos [care atunci cand este rosu reprezinta faptul ca frana de mana este trasa] reprezinta altceva decat atunci cand este de culoare rosie !!!

pai exact la asta s-a referit si florin, dar ce reprezinta asta? pt DSC stiu ce reprezinta dar pt ASC ce reprezinta?

 

DSC, ADB si DBC nu mai functioneaza sau sunt defecte !!!

Link to comment
Share on other sites

adica : DSC, ADB si DBC nu mai functioneaza sau sunt defecte !!!

pai .... daca butonul este de ASC... ce cauta ADB si DBC langa? sau e posibil?

 

pai ai mai multe sisteme de siguranta si control al masinii...ABS-CBC-DSC-ADB-DBC-etc.

 

In concluzie cu acel martor luminos galben...nu mai ai niciun sistem de control activ.

Link to comment
Share on other sites

deci nu, se pare ca nu ai inteles

 

de ex, masina mea are ASC, daca apas scurt butonul de ASC se aprinde semnul galben din bord (becul de ASC), daca tin apasat ~5 secunde butonul, in afara de acel bec se mai aprinde si cel de la frana de mana tot galben ....

 

ce sa fie .. ce sa fie.... ? ? ? ? <_<

 

florin spunea mai sus (post #47) ca din intamplare a descoperit si la alt e46 acelasi lucru, pana atunci ma gandeam ca am DSC si ca e o greseala butonul insriptionat cu ASC

 

deci.....?

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

daca se aprinde si acel martor...nu mai ai nici CBC.

CBC.. asta ce draq mai e? <_<

Maintain control when braking on curves: Cornering Brake Control (CBC) maintains stability even when operating outside the normal ABS range.

 

Masinile cu ASC+T nu au sistemul DINAMIC de control al stabilitatii.

Au doar functia de a impiedica patinarea rotilor motoare atunci cand se pierde aderenta. Actioneaza impreuna cu ABS si CBC.

 

Despre DSC sunt filme pe youtube cu desene si grafice ... despre cine si cum monitorizeaza ce se intampla cu masina.

Link to comment
Share on other sites

florin spunea mai sus (post #47) ca din intamplare a descoperit si la alt e46 acelasi lucru, pana atunci ma gandeam ca am DSC si ca e o greseala butonul insriptionat cu ASC

 

deci.....?

 

 

e simplu de aflat daca ai dsc ..daca intri brusc in curba 90 grade .cu sa zicem 40km /h ce se intampla ?..Simti brusc masina lesinata ? sau se simte corectia DSc prin franare dar nu pierzi acceleratia ? ..La ASc nu ai cum sa confunzi ..masina devine inerta la fazele astea ..ca si cum nu ai benzina ,sau nu se alimenteaza .

Link to comment
Share on other sites

Maintain control when braking on curves: Cornering Brake Control (CBC) maintains stability even when operating outside the normal ABS range.

 

Masinile cu ASC+T nu au sistemul DINAMIC de control al stabilitatii.

Au doar functia de a impiedica patinarea rotilor motoare atunci cand se pierde aderenta. Actioneaza impreuna cu ABS si CBC.

 

Despre DSC sunt filme pe youtube cu desene si grafice ... despre cine si cum monitorizeaza ce se intampla cu masina.

hai ca acum m-am lamurit !

 

ASC stiu cum functioneaza

DSC stiu cum functioneaza

 

eram nedumerit pt ca la toate masinile (BMWurile) cu ASC cu care am mers nu aveau functia asta (CBC) care nici nu stiam ca exista

 

deci am ASC+T si CBC ? <_<

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

BMW e46 care au buton ASC :

 

ASC+T

CBC

 

BMW E46 care au buton DSC :

 

DSC

ADB

DBC

nu toate e46 cu ASC+T au si CBC

 

bun, deci cand apas scurt butonul de ASC dezactivez doar ASC, daca apas lung dezactivez si CBC

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

adica am mers cu e46 care avea DOAR ASC+T

 

CBC nu are legatura cu ASC+T.

CBC face parte din DSC.

Scrie si in manualul de la E46.

 

unde draq scrie ca am tocit manualul si nu am vazut <_<

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

ASC+T nu are legatura cu CBC.

CBC face parte din DSC

Scrie si in manualul de la E46.

 

pe bune...ai facut ghiveci din ele !!!

 

BMW e46 care au buton ASC, au si CBC

 

BMW E46 care au buton DSC, au si ADB si DBC

Link to comment
Share on other sites

E acelasi manual.

 

La masinile cu DSC zice:

 

The DSC is operational every time you start the engine. DSC contains the functions of ADB and CBC

 

LA cele cu ASC+T nu precizeaza nimic de CBC. Daca aveau nu era normal sa scrie?

 

 

 

din manual:

 

post-93-1239310890_thumb.jpgpost-93-1239310897_thumb.jpg

 

ps: cred ca ultimele posturi trebuie mutate in topicul asc vs dsc (era unul, dar nu-l gasesc acum <_<)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai alt manual. La mine la paginile de care zici tu nu scrie nimic de ASC/DSC.

In pozele puse de mine este clar ca se vorbeste de masini cu ASC+T si masini cu DSC.

Daca era vorba de aceiasi masina era scris ASC+T/DSC, cum e scris pe multe alte pagini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.