Jump to content

sa schimb un e46 cu un 307?


the rocket

Recommended Posts

Nu-ti da bmw-ul. Eu am mers (si mai merg) cu un peugeot 307 1.6 hdi de 90 de cai. Masina este din 2007 si are acum vreo 25000km. Inca de la 15k au inceput sa se desprinda pe la colturi bandourile de pe bara, a inceput sa prinda greierasi, schimbatorul pocneste cand schimbi viteza mai cu elan, etc. Nu mai zic de pozitia la volan si de tinuta de drum care nici nu se compara.

 

Eu cand mi-am luat bmw-ul nu mersesem prea mult cu alte masini, am avut o dacie inainte. Apoi, m-am obisnuit cu bmw-ul si mi se pare ca asa e normal sa se conduca o masina. Din cauza asta de fiecare data cand mai merg cu masina vreunui prieten raman surprins si imi dau seama cat de bine este conceputa masina mea <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am mers (si mai merg) cu un peugeot 307 1.6 hdi de 90 de cai. Masina este din 2007 si are acum vreo 25000km.

Nu stiam ca exista motoare din ultima generatie care au 1.6 si 90 CP! Ai mers cu masina, sau ai si actele? Vezi ca are 110 CP si un motor revolutionar! Mie, personal, nu-mi place Peugeot, dar... E aproape nou, totusi...

Link to comment
Share on other sites

posibil sa fie mai buna ... pt ca e mai noua ... posibil sa aibe motorul mai bun ... dar nu uita... francezii totdeauna fac lucrurile pe calea cea mai complicata ! nemtii tot nemti raman ... si chiar daca piesele sunt la acelasi pret ... calitatea netzeasca no poti inlocuii cu nimik ! dai exemplu amercianii.. care au o calitate de-ti vine sa plangi in masinile lor ... plastice ieftine ,suspensii moi ,compresie slaba la motor ,consum imens ... si intrun final si-or dat seama ca bmw-urile is bune... ca arate ii una dintre marcile de lux cele mai bine vandute din state <_<
Link to comment
Share on other sites

Poate omul nu vrea Peugeotul pentru el... Ca afacere cred ca ar fi buna, totusi!

 

+ 1 cu completarea ca am o amica ce are un 307 si la una din revizii mi-a spus o suma de am simtit ca si cum mi-ar fii dat cu paru` in cap , deci concluzia e ca nu stiu daca ar renta sa tii 307`ele pt. tine

Link to comment
Share on other sites

am inteles, se pare ca voi ma sfatuiti sa nu ma bag la asa ceva. eu ma gandeam ca e prea veche asta si ca nu ar strica ceva mai nou cu mai mutini km.

 

 

eu am pisoi din 95 cu 200k si nu l-as da pe nimik mai ales pe un peugeot. e ca si cum ti-ai vinde sufletul , mai frumos ca un bmw nu e nimikkkkkk .treaba ta eu iti zic sa nu te bagi da-o macar pe un alt bmw chiar unul mai vechi dar cu mai multe optiuni.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca se merita schimbul...totusi bmw-u are 10 ani,pe cand peugeotul are 5 ani

 

Mie mi se par si 5 ani multi, cand ma gandesc ca e masina frantuzeasca cred ca e la batranete. Am condus 407 benzina, pe langa E46 e caruta indiferent de motorizare.

Sfatul meu pentru initiator: Uita de masinile Peugeot daca nu vrei sa regreti mai tarziu! Am un prieten care a dat un BMW E46(2003) pe un Audi TT quattro (2004) la schimb, acum regreta. A fost incantat cam o saptamana, apoi a inceput sa se obisnuiasca cu TT-ul si i-a vazut adevarata fata. Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce o sa treci tu daca faci schimbul. Mai bine baga diferenta de o mie de euro in masina ta, te va mai duce mult si bine.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Rectific: nu se merita sub nicio forma! Intelesesem ca e Peugeotul din 2007, dar ala era al altuia... In ideea asta ma gandeam ca ar fi meritat schimbul... Mea culpa! In fond si la urma urmei nici nu prea are Peugeotul dotari in plus... Poti sa te descurci si cu aerul conditionat!
Link to comment
Share on other sites

eu am pisoi din 95 cu 200k si nu l-as da pe nimik mai ales pe un peugeot.

 

stim povestea cu vulpea si strugurii. cat ai fi de pasionat de marca asta eu nu cred ca n-ai da o masina din 95 pe una cu 10 ani mai tanara... indiferent de marca.

Eu mi-as da-o schimb pe schimb pe o masina de 10 ani, as vinde-o, si tot bmw mi-as lua <_<

Link to comment
Share on other sites

eu am pisoi din 95 cu 200k si nu l-as da pe nimik mai ales pe un peugeot.

 

stim povestea cu vulpea si strugurii. cat ai fi de pasionat de marca asta eu nu cred ca n-ai da o masina din 95 pe una cu 10 ani mai tanara... indiferent de marca.

Eu mi-as da-o schimb pe schimb pe o masina de 10 ani, as vinde-o, si tot bmw mi-as lua <_<

Asa da...insa trebuie sa gasesti cumparator dinainte pentru ca Peugeotul sta mai mult pe trotuar cu foitza "de vanzare" in geam decat un BMW. Si eu as lua Peugeotul insa DOAR ca sa-l dau pentru a face putin profit pentru a lua un BMW mai nou. In nicun caz nu as face schimbul pentru a pastra Peugeotul. Am mers vreo saptamana cu un 307 destul de nou prin Timisoara(era a unui prieten de prin zona) iar pe acea vreme aveam E39-le. Era destul de puturos si putin zgomotos Peugeotul. Dupa vreo doua plimbari m-am obisnuit. Apoi m-am intors acasa si m-am urcat in E39...aveam impresia ca eram in alta masina decat cea pe care am lasat-o acasa. Apreciam altfel fiecare detaliu mic dar care te facea sa te simti mai comod si entuziasmat...pana si pozitia pedalelor parca era odihnitoare. Daca ai de gand sa faci schimbul pentru a pastra Peugeotul, atunci fa cateva ture cu el(daca ti-l da) pana te obisnuiesti...apoi urca-te in BMW...si tragi concluzia!

Link to comment
Share on other sites

eu am pisoi din 95 cu 200k si nu l-as da pe nimik mai ales pe un peugeot.

 

stim povestea cu vulpea si strugurii. cat ai fi de pasionat de marca asta eu nu cred ca n-ai da o masina din 95 pe una cu 10 ani mai tanara... indiferent de marca.

Depinde acuma de om...Tatal meu a avut mai demult(mul mai demult) un Mercedes E250D din 1992(era varianta aceea Facelift sau Business cum i se mai spunea, cu grila finutz incorporata in capota si cu acel spate restilizat si mult mai elegant). Mi-a placut masina aceea la nebunie. Avea toate jucariile la interior(pentru vremea ei). A vandut-o unui prieten si spre surprinderea mea a pastrat-o pana astazi pentru ca si-a dorit si o varianta cu linii mai clasice ale E Klasse-ului pe langa ultima varianta pe care o detine(e fan E Kalsse). La 250.000km merge ca un vis, la fel cum o tineam minte. Cu mana pe inima iti spun ca as prefera oricand sa fiu proprietarul acelei masini decat a unui 307, oricat de nou ar fi. Masina aia iti dadea un sentiment de placerea cand o conduceai...ceva similar efectului E39. Si apropo, nici E39-le(din 2001) nu l-as fi dat pe un 307 fie el si din 2008. E46 are alt efect, e ceva mai agil(dimensiuni reduse) si mai incins(masina pentru tineret). 307-le nu are nici flerul unui E39 si nici agilitatea unui E46. INSA totul depinde de ce fel de om esti...daca gandesti 100% practic, iti dau dreptate...e logic ca o masina mai nou sa fie mai rentabila.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.